Redakcja Polska

KPO dla Polski. Ursula von der Leyen zapowiedziała odblokowanie 137 mld euro

23.02.2024 15:20
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje w sprawie funduszy europejskich, które są obecnie dla Polski zablokowane. Chodzi o 137 miliardów euro z funduszu Next Generation oraz funduszy spójności.
Audio
  • Szefowa Komisja Europejskiej Ursula von der Leyen przekonywała w Warszawie, że Polscy rolnicy skorzystają na odblokowaniu środków unijnych. Materiał Karola Surówki (IAR)
  • W przyszłym tygodniu Komisja Europejska odblokuje unijne fundusze dla Polski. Chodzi o sto trzydzieści siedem miliardów euro - ogłosiła w Warszawie Ursula von der Leyen. Materiał Sylwii Białek (IAR)
Premier RP Donald Tusk (C), szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen (P) i premier Królestwa Belgii Alexander De Croo (L) podczas konferencji prasowej po spotkaniu w KPRM w Warszawie.
Premier RP Donald Tusk (C), szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen (P) i premier Królestwa Belgii Alexander De Croo (L) podczas konferencji prasowej po spotkaniu w KPRM w Warszawie.PAP/Leszek Szymański

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.


Posłuchaj
00:52 12831131_1.mp3 W przyszłym tygodniu Komisja Europejska odblokuje unijne fundusze dla Polski. Chodzi o sto trzydzieści siedem miliardów euro - ogłosiła w Warszawie Ursula von der Leyen. Materiał Sylwii Białek (IAR)

 

Tusk: bardzo ważny dzień"

Tusk podkreślił, że "to jest naprawdę bardzo ważny dzień". - Polki i Polacy (...) są prawdziwymi bohaterami tej historii, która dzisiaj znalazła swój finał - powiedział.

Szef polskiego rządu podziękował von der Leyen i De Croo za zaangażowanie w kwestię odblokowania środków. - Tak. Mamy to. Na polskie to jest 600 mld zł. To jest naprawdę góra pieniędzy, którą dobrze wykorzystamy, którą wykorzystamy też, żeby rozładować to wszystko, co budzi dzisiaj napięcie i niepokoje. Nieprzypadkowo pani przewodnicząca (KE) wspomniała o pierwszych szybkich płatnościach. Wśród nich będzie 1,5 mld euro, jeśli dobrze zrozumiałem. To też na nasze ponad 6 mld zł, które bezpośrednio trafią do małych, średnich producentów żywności - zapewnił premier.


Posłuchaj
00:51 12831243_1.mp3 Szefowa Komisja Europejskiej Ursula von der Leyen przekonywała w Warszawie, że Polscy rolnicy skorzystają na odblokowaniu środków unijnych. Materiał Karola Surówki (IAR)

 

Dodał, że "to będzie pierwszy zastrzyk, który może przynieść trochę poczucia bezpieczeństwa i perspektywę także dla naszych rolników". - Mam głębokie poczucie jako Polak, że przywracamy dziejową sprawiedliwość wobec kraju, narodu, który dla praworządności, dla demokracji zrobił więcej niż ktokolwiek inny na świecie w ostatnich kilkudziesięciu latach - podsumował premier.

Rozmowy premiera z szefową KE

Szefowa KE, kandydatka Europejskiej Partii Ludowej na drugą kadencję, ma w najbliższych miesiącach przekonywać unijne rządy do swojej kandydatury. W Polsce już poparcie uzyskała, więc rozmowy dotyczą spraw ważnych dla Warszawy.

Wiadomo, że Bruksela zaakceptuje pierwszy polski wniosek z KPO na wypłatę na ponad 6,3 miliarda euro. Procedury muszą być jednak sfinalizowane i najpierw decyzję muszą podjąć unijni komisarze, co nastąpi w przyszłym tygodniu. Ponieważ jest sesja Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, to posiedzenie Komisji odbędzie się we wtorek. Później jeszcze decyzję Komisji powinny zatwierdzić unijne kraje. To oznacza, że pieniądze mogą być wypłacone na przełomie marca i kwietnia - czyli termin, o którym od kilku miesięcy mówią polskie władze, zostanie dotrzymany.

Polscy i unijni dyplomaci już kilka miesięcy temu mówili, że jeżeli KPO zostanie odblokowany, a dla Polski to pula w sumie prawie 60 miliardów euro, to automatycznie odblokowane zostaną unijne fundusze spójności - a to około 76 miliardów euro.

Fundusz Odbudowy. Pakiet ustaw umożliwi przyjęcie środków?

Pieniądze do tej pory były wstrzymane, bo Komisja Europejska zarzucała Polsce brak niezależności sądownictwa. Reformy wprowadzane w wymiarze sprawiedliwości przez nowy rząd miały przekonać Komisję do odblokowania. W tym tygodniu w Brukseli był minister sprawiedliwości Adam Bodnar i przedstawiał pakiet ustaw, które mają być w przyszłości przyjęte.

Rozmowy w Warszawie mają też dotyczyć protestów rolników i Ukrainy. Tym bardziej, że do wizyty szefowej Komisji Europejskiej i premiera Belgii dochodzi w przeddzień drugiej rocznicy napaści Rosji na Ukrainę. Ursula von der Leyen i Alexander De Croo wybierają się także z wizytą do Kijowa.


IAR/PR24/dad

Radosław Sikorski wzywa Kongres USA do zatwierdzenia pomocy Ukrainie

22.02.2024 15:55
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski wezwał amerykański Kongres do jak najszybszego uchwalenia pakietu wsparcia Ukrainy. W wywiadzie dla telewizji MSNBC szef polskiej dyplomacji ostrzegł, że wstrzymywanie tej pomocy podważa wiarygodność USA w NATO i może mieć bardzo poważne konsekwencje.

Ekspert: losy wojny na Ukrainie leżą teraz w Kongresie Stanów Zjednoczonych

23.02.2024 09:31
W opinii dr Tomasza Lachowskiego z Uniwersytetu Łódzkiego losy wojny na Ukrainie leżą teraz w Kongresie Stanów Zjednoczonych. - Jeśli Ukraina nie otrzyma od USA pomocy finansowej, Putin może zamrozić konflikt na kolejne miesiące i lata, przez co Ukraina i Europa będą w ciągłym zagrożeniu ze strony rosyjskiej - powiedział.

Joe Biden ogłasza kolejne sankcje na Rosję. Jest ich ponad 500

23.02.2024 13:19
Biały Dom Ogłosił pakiet ponad 500 nowych sankcji wobec Rosji. Prezydent Joe Biden oświadczył, że są one odpowiedzią na trwającą wojnę na Ukrainie i śmierć opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.