Redakcja Polska

"Białoruś jest dla Rosji jak laboratorium represji". Białoruscy dziennikarze ostrzegają

12.04.2024 11:14
Białoruś jest dla Rosji laboratorium represji - napisali dziennikarze portalu "Ważne Historie". W ich ocenie trwająca dwudniowa wizyta Aleksandra Łukaszenki w Moskwie to dla Władimira Putina okazja, aby skorzystać z białoruskich doświadczeń w zwalczaniu oponentów reżimu. "Jeśli chcecie wiedzieć, co jutro czeka opozycję w Rosji, to popatrzcie, co dziś dzieje się z opozycją na Białorusi" - napisali dziennikarze "Ważnych Historii"
Aleksander Łukaszenka i Władimir Putin
Aleksander Łukaszenka i Władimir PutinPAP/EPA/GAVRIIL GRIGOROV/SPUTNIK/KREMLIN POOL

Rosyjski portal niezależny wskazuje sześć sposobów zwalczania oponentów Kremla, które już wykorzystywane są przez Aleksandra Łukaszenkę. Na pierwszym miejscu "Ważne Historie" wymienia stosowanie represji wobec rodzin opozycjonistów.

Posłuchaj
00:37 12921533_1.mp3 Białoruś jest dla Rosji jak laboratorium represji. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)

 

Na drugim pozbawienie Rosjan tak, jak to już zrobiono na Białorusi, prawa do wyrobienia paszportu za granicą. Jeśli komuś skończy się ważność dokumentu, będzie musiał wrócić do kraju.

Dalej portal wymienia: konfiskatę mienia, pozbawienie obywatelstwa, odcięcie więźniów politycznych od kontaktów z rodziną i adwokatami oraz ściganie osób, które nie mają pracy, w tym zaliczenie do tej kategorii również politycznych emigrantów.

IAR/dad

Departament Stanu USA zatwierdził pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 138 milionów dolarów

10.04.2024 09:42
Departament Stanu USA zaaprobował awaryjny pakiet pomocy wojskowej dla dla Ukrainy o wartości 138 milionów dolarów. Środki będą przeznaczone na wsparcie techniczne i naprawy systemów rakietowych Hawk przekazanych ukraińskiemu wojsku.

Prezydent Rumunii szefem NATO? "Wschód na pierwszej linii obrony, potrzebuje większej reprezentacji"

10.04.2024 14:28
Kraje wschodniej flanki NATO znajdują się na pierwszej linii odstraszania i obrony Sojuszu i powinny mieć silniejszą reprezentację – oświadczył prezydent Klaus Iohannis podczas uroczystości z okazji 20-lecia członkostwa Rumunii w NATO. - Właśnie te argumenty zdecydowały o tym, że przystąpiłem do wyścigu o stanowisko sekretarza generalnego NATO - powiedział Iohannis.

Szczyt Trójmorza w Wilnie pod znakiem rozmów o bezpieczeństwie. Polska przekaże rakiety Ukrainie?

11.04.2024 17:58
Prezydenci Polski i Ukrainy rozmawiali o przekazaniu Ukrainie posowieckich rakiet z Polski. Poinformował o tym prezydent Andrzej Duda na szczycie Inicjatywy Trójmorza w Wilnie na Litwie. W spotkaniu uczestniczył też Wołodymyr Zełenski. - Tylko gdy będziemy twardo stali przy państwach zagrożonych, wspierali państwa zagrożone i działali odważnie, będziemy w stanie obronić się przed rosyjskim imperializmem i przed rosyjską agresją - powiedział prezydent Duda.