Redakcja Polska

Belgowie dostarczą Ukrainie 30 myśliwców F-16 i sprzęt wojskowy. Podpisano umowę

28.05.2024 17:47
Prezydent Ukrainy zaapelował w Brukseli do europejskich sojuszników o zwiększenie dostaw broni. Wezwał do tego także premier Belgii. Wołodymyr Zełenski i Alexander De Croo podpisali dwustronną umowę dotyczącą gwarancji bezpieczeństwa. Przewiduje ona między innymi dostawy 30 myśliwców F-16 do 2028 roku.
Belgia ma dostarczyć Ukrainie 30 maszyn F-16
Belgia ma dostarczyć Ukrainie 30 maszyn F-16PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Prezydent Ukrainy mówił o nasilających się atakach Rosji i dziękował za decyzje o dostawach myśliwców. - W tym roku będziemy mogli użyć pierwszych F-16, co wzmocni naszą obronę - podkreślił.

Posłuchaj
00:55 13008418_1.mp3 Wołodymyr Zełenski i Alexander De Croo podpisali dwustronną umowę dotyczącą gwarancji bezpieczeństwa. Przewiduje ona między innymi dostawy 30 myśliwców F-16 do 2028 roku. O szczegółach Beata Płomecka (IAR)

 

Dwustronna umowa, rozpisana na dziesięć lat, przewiduje też dostawy nowoczesnych pojazdów opancerzonych, wyposażenie systemów obrony powietrznej, sprzęt zapewniający bezpieczeństwo morskie, na przykład do usuwania min, dostawy amunicji oraz szkolenia wojskowe. - Ukraina może odeprzeć ataki agresora tylko wtedy, gdy zapewnimy lepszą broń i będziemy w stanie to zrobić szybciej - podkreślił premier Belgii.

Alexander De Croo zaznaczył, że sprzęt wojskowy jest do wykorzystania tylko na terenie Ukrainy. Prezydent Zełenski uważa z kolei, że broń otrzymywana z Zachodu powinna być też wykorzystywana do ataku na terenie Rosji. - Widzimy ich punkty koncentracji wojsk. Od wywiadu otrzymujemy dokładne dane, ale nie możemy odpowiadać na ich ataki. I to jest niesprawiedliwe. Jednocześnie nie możemy ryzykować utraty pomocy naszych partnerów i dlatego nie wykorzystujemy zachodniej broni do uderzeń na terytorium Rosji. Prosimy jednak - dajcie nam taką możliwość - powiedział Wołodymyr Zełenski.

Mówił też o Światowym Szczycie Pokojowym, który odbędzie się za nieco ponad dwa tygodnie w Szwajcarii i który będzie poświęcony Ukrainie. Podkreślał, że chciałby, by wziął w nim udział prezydent USA. - Organizowany jest szczyt dla całego świata i on potrzebuje obecności prezydenta Bidena. Jego nieobecność będzie oklaskiwał Putin na stojąco - komentował Wołodymyr Zełenski. Polityk oczekuje, że do Szwajcarii przyleci nie tylko przywódca USA, lecz także Chin. Ukraiński przywódca mówił też, że Rosja robi wszystko, by zakłócić szczyt i bagatelizować jego znaczenie. - Są dwa scenariusze na przyszłość: albo prawdziwy pokój, albo przedłużanie wojny. Widzimy, że Rosja robi wszystko, by ziścił się ten drugi scenariusz - dodał.

W szczycie w Szwajcarii ma wziąć udział ponad 80 krajów. Rosja nie dostała zaproszenia.

IAR/dad

Program "Tarcza Wschód". Fortyfikacje, zapory i najnowocześniejsze systemy monitorowania

27.05.2024 15:31
Systemy wykrywania i ostrzegania, wysunięte bazy, węzły logistyczne, umocnienia czy systemy antydronowe - to elementy programu "Tarcza Wschód" przedstawionego w poniedziałek przez kierownictwo MON i Sztabu Generalnego. Program ma zostać zrealizowany do 2028 roku i kosztować ok. 10 mld zł.

Polska nałoży restrykcje na poruszanie się rosyjskich dyplomatów po kraju

27.05.2024 18:02
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski poinformował w poniedziałek w Brukseli, że w związku z udziałem Rosji w wojnie hybrydowej przeciw UE, w tym Polsce, podjął decyzję o nałożeniu restrykcji na poruszanie się dyplomatów rosyjskich po kraju.

"Ukraina ma prawo użyć zachodniej broni". Szef dyplomacji UE i szef NATO zgodni

28.05.2024 12:47
Szef unijnej dyplomacji powiedział, że Ukraina ma prawo użyć zachodniej broni na terytorium Rosji. Josep Borrell na początku spotkania z ministrami obrony Unii Europejskiej wezwał kraje członkowskie, aby "zrównoważyły ​​strach przed eskalacją konfliktu z ukraińskim prawem do obrony". Debata następuje po tym, jak sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział wczoraj, że "nadszedł czas", aby sojusznicy ponownie rozważyli swoje ograniczenia w tej kwestii.