Redakcja Polska

„Financial Times”: państwa unijne szukają sposobów na obejście weta Węgier

25.06.2024 12:53
Państwa Unii Europejskiej, które od dłuższego czasu są blokowane przez weto Węgier w kluczowych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa, szukają sposobów na "neutralizację" polityki Budapesztu – pisze we wtorek brytyjski dziennik „Financial Times”.
Węgierski rząd wyraził zgodę na pomoc finansową UE dla Ukrainy pod warunkiem, że w dokumentach pojawi się mechanizm pozwalający Budapesztowi na późniejsze wstrzymanie wsparcia
Węgierski rząd wyraził zgodę na pomoc finansową UE dla Ukrainy pod warunkiem, że w dokumentach pojawi się mechanizm pozwalający Budapesztowi na późniejsze wstrzymanie wsparciaPhilippe Sonderegger/Shutterstock

Gazeta przypomina, że w ostatnich miesiącach premier Węgier Viktor Orban zablokował szereg kluczowych decyzji z punktu widzenia unijnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, w tym dotyczących Ukrainy, które wymagają jednomyślności.

W związku z tym obecna belgijska prezydencja w Radzie UE przedstawiła kilka sposób na obejście lub utrudnienie Budapesztowi korzystania z prawa weta – wynika z dokumentu, do którego dotarł „FT”. Według gazety obejmuje to m.in. podejmowanie decyzji kwalifikowaną większością głosów w niektórych sprawach, a także wymaganie wyjaśnień od krajów, które decydują się na weto.

„Belgijski dokument (…) jest najnowszą próbą ustanowienia barier ochronnych przed wieloletnią kampanią Orbana mającą na celu złagodzenie sankcji UE wobec Rosji oraz sprzeciwienie się finansowemu i wojskowemu wsparciu Wspólnoty dla Ukrainy” – pisze brytyjski dziennik.

Węgry są regularnie krytykowane przez zachodnich sojuszników za bliskie kontakty z Rosją. Szef MSZ Węgier Peter Szijjarto kilkakrotnie spotykał się z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem i innymi rosyjskimi politykami. W październiku Orban spotkał się w Pekinie z Władimirem Putinem.

„Prócz belgijskich propozycji inne stolice zaproponowały bojkotowanie spotkań ministerialnych na Węgrzech (w czasie rozpoczynającej się 1 lipca węgierskiej prezydencji w UE – PAP) oraz tworzenie poufnych załączników do dokumentów UE, które nakreślają alternatywne drogi do osiągnięcia porozumienia między pozostałymi 26 członkami Unii” – donosi „FT”.

W poniedziałek kraje UE zgodziły się przeznaczyć zyski generowane przez zamrożone rosyjskie pieniądze na zakup broni dla Ukrainy. Będą one przekazywane Kijowowi w ramach specjalnie utworzonego w tym celu Funduszu Pomocy Ukrainie (FPU).

W obawie przed wetem Węgier, które od niemal roku blokują przekazanie Ukrainie prawie 7 mld euro wsparcia z Europejskiego Instrumentu na Rzecz Pokoju (EPF), w przypadku FPU zastosowano specjalną procedurę prawną: Węgry nie mogą decydować w sprawie przekazywania zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów, ponieważ wstrzymały się od głosu w sprawie powołania samego FPU.

Obejście sprzeciwu Budapesztu jest „wyrafinowane, jak każda decyzja prawna, ale skuteczne” – powiedział szef unijnej polityki zagranicznej Josep Borrell.

Szijjarto nazwał poniedziałkową decyzję „naruszeniem i lekceważeniem europejskich zasad”.


PAP/ho


UE przyjęła 14. pakiet sankcji gospodarczych i indywidualnych wobec Rosji

24.06.2024 14:00
UE przyjęła w poniedziałek 14. pakiet sankcji gospodarczych i indywidualnych wobec Rosji. Zakłada on m.in. objęcie restrykcjami 116 osób i podmiotów za podważanie suwerenności i niepodległości Ukrainy oraz zakaz przeładunku rosyjskiego LNG na terytorium Wspólnoty.

Kosiniak-Kamysz: w 2025 r. w Polsce odbędą się wspólne ćwiczenia wojskowe państw Trójkąta Weimarskiego

24.06.2024 17:07
Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował w poniedziałek w Paryżu, że w 2025 r. w Polsce odbędą się wspólne ćwiczenia wojskowe państw Trójkąta Weimarskiego. To jedno z trzech zasadniczych ustaleń spotkania ministrów obrony Polski, Francji i Niemiec.

Polski dziennikarz stanie na czele grupy korespondentów zagranicznych w Białym Domu

25.06.2024 09:30
Korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski stanie na czele White House Foreign Press Group, grupy korespondentów zagranicznych przy Białym Domu. Grupa bierze udział w prezydenckim poolu w ramach korpusu prasowego śledzącego działania prezydenta USA.

UE pozostaje największym darczyńcą pomocy rozwojowej na świecie

25.06.2024 12:00
Unia Europejska pozostaje największym darczyńcą pomocy rozwojowej na świecie - wynika z raportu przyjętego w poniedziałek przez ministrów spraw zagranicznych państw UE. Polska obok Estonii miała w 2023 r. największy spadek w stosunku do dochodu narodowego spośród krajów członkowskich.