Redakcja Polska

Zmiany w resortach zdrowia i spraw zagranicznych. Znamy nazwiska nowych szefów

20.08.2020 23:45
Premier Mateusz Morawiecki poinformował w czwartek, że obecny szef NFZ Adam Niedzielski zastąpi Łukasza Szumowskiego na stanowisku ministra zdrowia, a dotychczasowy szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau zostanie nowym szefem resortu spraw zagranicznych, przejmując tekę ministra po Jacku Czaputowiczu.
Adam Niedzielski, nowy minister zdrowia i Zbigniew Rau, nowy minister spraw zagranicznych
Adam Niedzielski, nowy minister zdrowia i Zbigniew Rau, nowy minister spraw zagranicznychJan Bielecki/East News, JACEK DOMINSKI/REPORTER

Łukasz Szumowski oświadczył we wtorek, że składa rezygnację z funkcji ministra zdrowia. Poinformował, że pozostaje posłem, chce też wrócić do wykonywania wyuczonego zawodu lekarza. Z kolei - jak poinformowało w czwartek biuro rzecznika MSZ - Jacek Czaputowicz zrezygnował z pełnionej funkcji szefa resortu dyplomacji.

Na czwartkowej konferencji prasowej w KPRM Mateusz Morawiecki podał nazwiska osób, które zostaną nowymi ministrami zdrowia i spraw zagranicznych. Jak poinformował, nowym szefem resortu zdrowia zostanie obecny szef NFZ Adam Niedzielski.

Premier zapewnił, że Łukasz Szumowski bardzo dobrze przygotował resort na drugą falę koronawirusa, a jego propozycje będzie wdrażał jego następca. - To stanowisko obejmie pan doktor nauk ekonomicznych Adam Niedzielski - oświadczył szef rządu.

Posłuchaj
00:27 10586324_1.mp3 Mateusz Morawiecki: Adam Niedzielski nowym ministrem zdrowia (IAR)

Jak dodał, Niedzielski przez wiele lat pracował w różnych obszarach administracji publicznej, w resorcie finansów, NIK-u, ZUS-ie, a od 2 lat pełni funkcję szefa NFZ. - To osoba, której bardzo potrzebujemy, dlatego, że w nadchodzących miesiącach, kwartałach służba zdrowia w tym lepszym stanie przetrwa drugą falę koronawirusa, im bardziej będziemy zmodernizowani - mówił Mateusz Morawiecki.

Modernizacja służby zdrowia

Premier wskazał, że po okresie walki z epidemią COVID-19 przed służbą zdrowia pojawią się ogromne wyzwania "w zakresie jej dalszego usprawniania, modernizacji czy czynienia ją bardziej racjonalną".

- Wiadomo, że cierpimy od bardzo wielu lat na bolączkę polegającą na tym, że mamy za małą liczbę lekarzy. Już na samym początku rządów PiS słuszne decyzje podjęte przez pana ministra Konstantego Radziwiłła, potem kontynuowane przez pana Łukasza Szumowskiego doprowadziły do tego, że dzisiaj kształcimy o 70-80 proc. więcej nowych lekarzy - powiedział premier.

Podkreślał, że "przyspieszenie tych procesów właściwej alokacji środków, ale jednocześnie właściwego alokowania zasobów medycznych, kadrowych to będzie jedno z bardzo ważnych zadań nowego ministra".

Nowy szef MSZ

Premier poinformował też, że dotychczasowy szef sejmowej komisji spraw zagranicznych, były wojewoda łódzki Zbigniew Rau będzie nowym ministrem spraw zagranicznych. Zastąpi on na tym stanowisku Jacka Czaputowicza.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że decyzję w sprawie następcy Jacka Czaputowicza konsultował z prezydentem Andrzejem Dudą. - Zaproponowaliśmy tę funkcję już jakiś czas temu, w ślad za oświadczeniem pana ministra Jacka Czaputowicza o rezygnacji, panu przewodniczącemu komisji spraw zagranicznych w Sejmie Zbigniewowi Rauowi - powiedział premier.
Posłuchaj
00:24 10586341_1.mp3 Mateusz Morawiecki: szefem MSZ będzie prof. Zbigniew Rau (IAR)

Podkreślił, że sprawami zagranicznymi kandydat na ministra zajmował się przez wiele lat swojego życia zawodowego.

Podziękowania dla byłych członków rządu

- Chciałbym podziękować dzisiaj naszym dwóm odchodzącym ministrom, panu profesorowi Szumowskiemu, panu profesorowi Czaputowiczowi, chciałbym też podziękować dwóm ministrom, którzy wkrótce obejmą od strony formalnej swoje resorty za podjęcie się tej niezwykle trudnej i ważnej roli - mówił Mateusz Morawiecki.

- Minister - według etymologii łacińskiej - to ten, który ma służyć. Jestem przekonany, że pan profesor Rau w dziedzinie spraw zagranicznych będzie służył Rzeczpospolitej znakomicie, a pan doktor Niedzielski w obszarze publicznej służby zdrowia, jej dalszej reformy i jej usprawniania będzie również znakomicie służył Polakom - dodał.

Premier pytany, kiedy dojdzie do powołania nowych ministrów, poinformował, "że nastąpi to w najbliższym możliwym czasie". - Mam nadzieję, że dosłownie na dniach - zaznaczył.

Odnosząc się do nowych ministrów, powiedział, że "dzisiaj już obaj panowie na pewno mentalnie, intelektualnie i duchowo bardzo głęboko zanurzają się w całą materię, która będzie im podlegać". - To w najbliższych godzinach i dniach zostanie sformalizowane - dodał.

"Adam Niedzielski ma pełne zaufanie"

Premier był pytany m.in. o kwestię przekonania, czy ekonomista i menadżer będzie lepiej zarządzał służbą zdrowia niż lekarz. Mateusz Morawiecki odpowiedział, że budżet służby zdrowia, to obecnie łącznie około 105-110 mld zł. - Oprócz tego część usług poza tą kwotą obywatele kupują oddzielnie ze swoich własnych portfeli. Łącznie licząc, to jest ponad 140 mld zł. Odpowiednie zarządzenie tymi środkami to praca dla finansisty, ekonomistów, prawników i medyków - ocenił premier.

Jak dodał "najlepiej byłoby, jakby w jednej osobie łączyły się wszystkie te kompetencje". Dodał, że w przypadku nowego ministra zdrowia "mamy do czynienia z wybitnym specjalistą, który zna specyfikę funkcjonowania administracji publicznej, zna niedoskonałości i trudności w funkcjonowaniu wielkich instytucji takich jak ZUS, NFZ i ministerstwa oraz wie, gdzie szukać tych nieefektywności".

- Dr Adam Niedzielski ma moje pełne zaufanie, jak również zaufanie kierownictwa politycznego, po to, żeby pracował 25 godzin na dobę i pomagał Polakom na wszystkich możliwych odcinkach działań w obszarze służby zdrowia - podkreślił Mateusz Morawiecki.

Przeszłość nowych ministrów

Adam Niedzielski od 2019 r. jest prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia, wcześniej pełnił funkcję zastępcy prezesa NFZ ds. operacyjnych. Od 2016 r. zajmował stanowisko dyrektora generalnego w Ministerstwie Finansów. W latach 2017-2018 był członkiem rady nadzorczej spółki celowej Aplikacje Krytyczne. Ponadto od stycznia do lipca 2018 r. był powołanym na wniosek ministra finansów członkiem Rady Narodowego Funduszu Zdrowia.

Niedzielski jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej na dwóch kierunkach: ekonomia oraz metody ilościowe i systemy informacyjne. W 2003 r. uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych, nadany przez Instytut Nauk Ekonomicznych PAN.

Zbigniew Rau w latach 2015-2019 sprawował funkcję wojewody łódzkiego. W ostatnich wyborach parlamentarnych uzyskał mandat posła i został powołany na szefa sejmowej komisji spraw zagranicznych. Był również senatorem VI kadencji.

Jest prawnikiem, nauczycielem akademickim. Od 2006 r. jest też profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Łódzkiego, pracuje tam jako kierownik Katedry Doktryn Polityczno-Prawnych oraz Centrum Myśli Polityczno-Prawnej im. Alexisa de Tocqueville'a.

pg

Jacek Czaputowicz złożył rezygnację ze stanowiska ministra spraw zagranicznych

20.08.2020 11:31
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Jacek Czaputowicz złożył na ręce premiera rezygnację ze stanowiska ministra spraw zagranicznych - poinformowało biuro rzecznika prasowego MSZ.

Polskie Radio uruchamia specjalny program dla Białorusi

21.08.2020 14:00
Zarząd Polskiego Radia podjął decyzję o pilnym zmodyfikowaniu obowiązującej ramówki i wprowadzeniu na antenie Programu 1 Polskiego Radia specjalnych serwisów informacyjnych w języku białoruskim, które będą poświęcone obecnej sytuacji w tym kraju. Dzięki należącym do PR S.A. nadajnikom Radiowego Centrum Nadawczego w Solcu Kujawskim, Program 1 jest dostępny z „powietrza” na falach długich o częstotliwości 225 kHz na terenie prawie całej Europy i pokrywa zasięgiem całe terytorium Białorusi.

Stany Zjednoczone: Agencja ds. Globalnych Mediów uhonorowała Zofię Korbońską

21.08.2020 08:40
Agencja Stanów Zjednoczonych ds. Globalnych Mediów uhonorowała okolicznościowym wspomnieniem byłą dziennikarkę sekcji polskiej Głosu Ameryki, nieżyjącą już Zofię Korbońską, która działała w ruchu oporu w Polsce w czasie drugiej wojny światowej.