Polskie Radio
Section05
Łukasz Szumowski

Łukasz Szumowski: wybory korespondencyjne są dobre, nie mówię, kiedy mają się odbyć

- Naprawdę uważam, że te wybory korespondencyjne są dobre. Mówię ogólnie o wyborach korespondencyjnych, a nie o tym, kiedy te wybory mają się odbyć – powiedział w wywiadzie dla Magazynu TVN24 minister zdrowia Łukasz Szumowski. Zaznaczył, że w Polsce powinniśmy mieć możliwość głosowania korespondencyjnego dla wszystkich, bo być może przez rok - półtora roku nie będzie można zorganizować wyborów w zwykłym trybie, jak przed wybuchem pandemii.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Koronawirus w Polsce wybory prezydenckie polityka wybory prezydenckie 2020 Łukasz Szumowski

Mucha: jeśli głosowanie korespondencyjne wiązałoby się z narażeniem życia i zdrowia, to go nie będzie

- Prezydent Andrzej Duda skupia się teraz przede wszystkim na kwestiach związanych z życiem i zdrowiem Polaków - powiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Według niego, jeżeli głosowanie korespondencyjne miałoby zagrażać życiu i zdrowiu, to takiego głosowanie nie będzie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Koronawirus w Polsce wybory prezydenckie polityka wybory prezydenckie 2020 Łukasz Szumowski prezydent Andrzej Duda Paweł Mucha

Minister zdrowia: rozdysponujemy kolejne 20 milionów maseczek dla służby zdrowia

- Najlepsza formą podziękowania pracownikom służby zdrowia jest dostarczanie sprzętu ochrony osobistej. W zeszłym tygodniu rozdysponowaliśmy 7 mln maseczek, w tym tygodniu rozdysponujemy kolejne 20 mln maseczek - poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Koronawirus w Polsce pandemia choroby zakaźne choroba wirus wirusy zdrowie Łukasz Szumowski Ministerstwo Zdrowia

Minister zdrowia o wyborach korespondencyjnych: nie ma danych, że są niebezpieczne

- Nie mamy danych, że wybory korespondencyjne są niebezpieczne dla życia i zdrowia. W połowie kwietnia będę przestawiać dane i rekomendacje, również po uzyskaniu analizy epidemicznej przygotowywanej przez głównego inspektora sanitarnego - poinformował w rozmowie z portalem wp.pl minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Zobacz więcej na temat:  wybory prezydenckie POLSKA Łukasz Szumowski pandemia Koronawirus w Polsce

"Wolałbym, żeby nie wciągał mnie w swoje gry". Szumowski odpowiada na list Gowina

- To, co teraz słyszę, jest chyba pewną nadinterpretacją premiera Gowina. Trudno mi się do tego odnieść, to jest trochę dziwna sytuacja - tak odpowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski zapytany przez wPolityce.pl o opublikowany przez media list wicepremiera Jarosława Gowina do działaczy swojej partii Porozumienie.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Gowin Porozumienie Jarosława Gowina Łukasz Szumowski polityka rząd Mateusza Morawieckiego głosowanie korespondencyjne POLSKA

Łukasz Szumowski: wykonujemy 6 tys. testów na dobę. Zakontraktowanych 800 tys. testów

- Wykonujemy około 6 tys. testów na obecność SARS-CoV-2 na dobę, ale możliwości laboratoriów są znacznie większe. W sumie mamy zakontraktowanych 800 tys. testów genetycznych - mówił na konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał, że od dziś NFZ będzie płacił wszystkim szpitalom za przeprowadzone testy. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Łukasz Szumowski Ministerstwo Zdrowia Koronawirus w Polsce społeczeństwo zdrowie

Co z wyjazdami do rodziny na Wielkanoc? Rekomendacje ministra zdrowia

- Nic nie wskazuje na to, żeby epidemia miała wygasnąć w najbliższych tygodniach - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. - Wiemy, że zbliżają się święta Wielkiej Nocy i to też będziemy musieli przeanalizować i zareagować na tę wyjątkową sytuację - dodał i podkreślił, że "kontakt przy świątecznym stole jest w tym okresie ogromnym zagrożeniem". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wielkanoc Ministerstwo Zdrowia Łukasz Szumowski społeczeństwo

Minister zdrowia: gdybyśmy nic nie zrobili, to dziś mielibyśmy 8,5 tys. zdiagnozowanych

- Na chwilę obecną nie ma szans, by odpowiedzialnie powiedzieć, kiedy obecna sytuacja się skończy - czy to będzie za dwa, cztery czy za sześć miesięcy - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. Podkreślił też, jak ważne były podjęte działania. - Gdybyśmy nic nie zrobili, to dzisiaj byśmy mieli 8,5 tys. zdiagnozowanych pacjentów (zamiast obecnych 3,5 tys. - red.) - wskazał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Koronawirus w Polsce pandemia Łukasz Szumowski Ministerstwo Zdrowia epidemia medycyna zdrowie