Polskie Radio
Section05
Łukasz Szumowski

Onkologia. "Pacjenci często poruszają się po omacku"

Utworzenie Narodowego Instytutu Onkologii, zwiększenie środków finansowych, a także poprawa zarządzania placówkami onkologicznymi. To jedne z pomysłów ministra zdrowia na polepszenie sytuacji w krajowej onkologii. O problemach, z którymi styka się polska onkologia i o tym, co należy zmienić, mówił Bartosz Poliński, prezes Fundacji Onkologicznej Alivia.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie onkologia służba zdrowia Ministerstwo Zdrowia Łukasz Szumowski rak

Minister zdrowia: czas zapytać Polaków, czego oczekują

- To czas, żeby wyjść do ludzi, żeby zapytać Polaków, czego oczekują od osób odpowiedzialnych za zorganizowanie służby zdrowia - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał, że wierzy, iż odpowiedzi uzyskane podczas debaty pozwolą spełnić oczekiwania Polaków.  W siedzibie resortu zdrowia minister Szumowski przedstawił szczegóły narodowej debaty o zdrowiu. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 dr Michał Sutkowski, rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie Łukasz Szumowski Ministerstwo Zdrowia

Ustawa o ratownictwie na najbliższym posiedzeniu Sejmu?

– Trudno tu odpowiadać za parlamentarzystów, ale projekt jest procedowany w Sejmie. Niestety część posłów opozycji zgłosiła kolejne pytania i musiała ona wrócić do Komisji Zdrowia. Bardzo liczę na to, że projekt będzie głosowany na najbliższym posiedzeniu Sejmu – mówił na antenie radiowej Trójki minister zdrowia Łukasz Szumowski. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Łukasz Szumowski ratownik medyczny Ministerstwo Zdrowia Marcin Pośpiech

Para prezydencka w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki

- Wiem, jakie są bolączki polskiego systemu ochrony zdrowia. Wiem, że mamy niedosyt w bardzo wielu zawodach medycznych - mówił prezydent Andrzej Duda, który wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą gościł w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, gdzie para prezydencka wzięła udział w uroczystości otwarcia Globalnego Centrum Kompetencyjnego Philips.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prezydent Andrzej Duda Łódź Łukasz Szumowski Ministerstwo Zdrowia

"Służba zdrowia - coraz bardziej kosztowna część gospodarki"

Podwyżki dla rezydentów, wzrost nakładów na zdrowie do 6 proc. PKB w 2024 r. i zobowiązanie do dalszego dialogu z zawodami medycznymi – przewiduje podpisane w czwartek porozumienie ministra zdrowia i lekarzy rezydentów. O porozumieniu i stanie finansowym polskiej służby zdrowia mówili w audycji Rządy Pieniądza Marek Zuber (ekonomista), dr Artur Bartoszewicz (SGH) i Kamili Maliszewski (mBank).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 lekarz Ministerstwo Zdrowia zdrowie Łukasz Szumowski

Kompromis ws. służby zdrowia. Co przekonało rezydentów?

– Wreszcie udało się przyjąć pewne wspólne założenia dotyczące tego, co trzeba zmieniać w ochronie zdrowia w najbliższych latach – mówił Tomasz Latos z PiS. – Nie jest możliwe, żeby ten postęp w budżecie państwa dokonał się w trzy tygodnie – stwierdziła Alicja Chybicka z PO.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Marcin Pośpiech Alicja Chybicka Tomasz Latos służba zdrowia Łukasz Szumowski Ministerstwo Zdrowia

Lekarze rezydenci osiągnęli porozumienie z ministrem zdrowia

- Po długich i ciężkich rozmowach udało się nam wypracować kompromis - poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski na wspólnej konferencji z przedstawicielami Porozumienia Rezydentów OZZL. - Najważniejszymi elementami porozumienia są zwiększenie corocznego wzrostu nakładów i szybsze osiągnięcie poziomu 6 proc. PKB już w 2024 r. - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Zdrowia Łukasz Szumowski POLSKA lekarz