Redakcja Polska

Wizyta szefa polskiej dyplomacji w Wietnamie. Celem zwiększenie współpracy gospodarczej

16.03.2023 09:23
Dwustronna współpraca jest głównym tematem rozmów ministrów spraw zagranicznych Polski i Wietnamu. Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau jest od wtorku w Hanoi. To część jego podróży do Azji.
Zbigniew Rau z wizytą w Wietnamie
Zbigniew Rau z wizytą w WietnamieFot.: MSZ/Sebastian Indra; Źródło: Twitter/MSZ_RP

Minister Zbigniew Rau został w Hanoi przyjęty przez swojego odpowiednika Bui Thanh Sona. Z wcześniejszych zapowiedzi dyplomatów wynika, że politycy mieli rozmawiać zarówno o współpracy gospodarczej jak i o Polakach mieszkających w Wietnamie i Wietnamczykach mieszkających w Polsce.

Przedstawiciele Akademii Dyplomatycznych w obu krajach czyli instytucji, które kształcą młodych dyplomatów, podpisali także porozumienie o współpracy.

Polscy dyplomaci podkreślają, że Warszawa będzie chciała zwiększyć współpracę gospodarczą z Wietnamem. To jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się krajów na świecie. Choć oficjalnym ustrojem jest socjalizm, to gospodarka jest kapitalistyczna.

Minister Zbigniew Rau ma także w Hanoi zostać przyjęty przez premiera Wietnamu. Jutro spotka się z miejscowymi parlamentarzystami oraz z katolikami.


IAR/dad

Twarde stanowisko Polski ws. sankcji wobec Białorusi. Szynkowski vel Sęk zapowiada presję na UE

15.03.2023 12:41
 - Polska będzie twardo stawiała sprawę sankcji wobec Białorusi - zapowiada w Programie 3 Polskiego Radia minister do spraw Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk. Dziś ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś ma przedstawić ten wątek na spotkaniu z przedstawicielami krajów członkowskich w Brukseli. 

Jest rezolucja UE w sprawie Białorusi. W niej apel o uwolnienie Poczobuta, wezwanie do dalszych sankcji

15.03.2023 14:04
Parlament Europejski potępił białoruskie władze za prześladowanie polskiej mniejszości oraz za skazanie krytyków reżimu Łukaszenki, w tym polskiego dziennikarza Andrzeja Poczobuta oraz laureata nagrody Nobla Alesia Białackiego. Europosłowie wezwali władze w Mińsku do natychmiastowego uwolnienia wszystkich więźniów politycznych.

Szef brytyjskiej dyplomacji dla Polskiego Radia: wojna może się szybko nie skończyć

15.03.2023 16:00
Szef brytyjskiej dyplomacji w rozmowie z londyńskim korespondentem Polskiego Radia ostrzegł, że "wojna na Ukrainie może się szybko nie skończyć". James Cleverly dodał, że trzeba uzupełniać zapasy wojskowe. Polityk skomentował też pomysł utworzenia w Polsce fabryki amunicji. - Po roku już wiemy: członkostwo w NATO chroni Polskę przed ewentualną rosyjską agresją - zapewnił jednocześnie Cleverly.