Redakcja Polska

Grupa Wyszehradzka pozostaje podzielona w kwestii wojskowego wsparcia dla Ukrainy

27.02.2024 19:32
Węgry i Słowacja nie zamierzają zmieniać swojej polityki i - w przeciwieństwie do Polski oraz Czech - nie będą wysyłać uzbrojenia. Po spotkaniu w Pradze premierzy państw Wyszehradzkiej Czwórki zadeklarowali gotowość dalszej pomocy humanitarnej i finansowej dla Kijowa. 
Premier RP Donald Tusk (2L), premier Czech Petr Fiala (2P), premier Słowacji Robert Fico (L) i premier Węgier Victor Orban (P) podczas konferencji prasowej, po spotkaniu w Pradze
Premier RP Donald Tusk (2L), premier Czech Petr Fiala (2P), premier Słowacji Robert Fico (L) i premier Węgier Victor Orban (P) podczas konferencji prasowej, po spotkaniu w PradzePAP/Radek Pietruszka

Premier Czech Petr Fiala powiedział, że w Grupa Wyszehradzka jest zgodna, iż rosyjska agresja na Ukrainę była naruszeniem prawa międzynarodowego. - Drugą sprawą, w której jesteśmy zgodni, jest to, że Ukraina potrzebuje pomocy i należy jej pomagać. Oczywiście różnimy się w formie pomocy, której są gotowe udzielać poszczególne państwa. Nie ma sensu ukrywać, że różnimy się też w ocenie przyczyn rosyjskiej agresji na Ukrainę - powiedział Petr Fiala.


Posłuchaj
00:45 12838289_1.mp3 Grupa Wyszehradzka pozostaje podzielona w kwestii wojskowego wsparcia dla Ukrainy. Materiał Wojciecha Stobby (IAR)

 

Szef polskiego rządu Donald Tusk powiedział, że nie ma wątpliwości co do tego, kto jest agresorem, a kto ofiarą. - Prawda jest oczywista - Putin jest zbrodniarzem wojennym, a jedynym powodem wojny na Ukrainie jest rosyjska agresja. Tu nie ma miejsca na neutralność czy symetryzowanie. To nie jest przestrzeń do negocjowania. Można negocjować warunki pokoju, zastanawiać się nad metodami postępowania i tego, jak pomagać Ukrainie. Ale nie ma najmniejszej nawet przestrzeni do spekulacji na temat, kto jest winien tej agresji - podkreślił polski premier.

W ocenie słowackiego premiera Roberta Ficy należy dążyć do rozpoczęcia rozmów pokojowych. - Możecie wysłać na Ukrainę całą broń świata. Możecie wysłać tam mnóstwo pieniędzy i pomocy logistycznej. Jestem zdania, że ta wojna nie ma rozwiązania militarnego. Za dwa lata będziemy tam, gdzie jesteśmy teraz, tylko że będzie o dziesiątki tysięcy zabitych więcej. Ci, którzy mówią, że należałoby wysłać żołnierzy na terytorium Ukrainy, mają świadomość, że bez wojskowej pomocy z zewnątrz Ukraina nigdy nie będzie w stanie wygrać tej wojny. To byłby jednak krok w kierunku trzeciej wojny światowej - powiedział premier Słowacji.

Orban chce negocjacji za wszelkacenę

Premier Węgier Viktor Orbán zaznaczył, że w ocenie sytuacji na Ukrainie stosuje węgierską optykę. - Trzeba jak najszybciej uratować jak najwięcej istnień ludzkich. Wojnę należy zakończyć negocjacjami pokojowymi. Węgierskie stanowisko nie jest moralizatorskie, nie wystawiamy na pokaz wysokich aspektów moralnych, ale agresor jest agresorem, a ten który został zaatakowany, jest ofiarą. Są to dwie oddzielne rzeczy i w tym premier Tusk ma rację. Co do pytania, które dla Węgrów brzmi: jaki będzie koniec wojny? Wojna może zakończyć się jedynie negocjacjami - powiedział Viktor Orbán.

Premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej uznali, że są w stanie zaakceptować różnice w stosunku poszczególnych państw wobec pomocy dla Ukrainy. Zaznaczyli, że współpraca wyszehradzka może być nadal pomocna w obszarach, w których interesy Polski, Czech, Słowacji i Węgier są zbieżne. Wymienili unijną politykę rolną, walkę z nielegalną migracją i bezpieczeństwo energetyczne.


IAR/dad

Prezydent Litwy: Zachód jest wyraźnie w tyle za Rosją ws. produkcji sprzętu wojskowego

27.02.2024 13:28
Prezydent Litwy Gitanas Nauseda ocenia, że w kwestii produkcji sprzętu wojskowego i amunicji Zachód jest wyraźnie w tyle za Rosją. Wczoraj litewski przywódca wziął w Paryżu udział w konferencji z innymi liderami UE i NATO w sprawie Ukrainy.

Premier Tusk po spotkaniu z premierem Fialą: Polska i Czechy jednym głosem o sprawach regionu

27.02.2024 14:53
W Pradze premier Polski Donald Tusk spotkał się z premierem Czech Petrem Fialą. Po spotkaniu szef polskiego rządu podkreślał jednomyślność w kwestii wojny na Ukrainie. Dodał, że Polska i Czechy mówią jednym głosem od początku konfliktu i wyraził zadowolenie ze współpracy w najważniejszych kwestiach, na przykład dostaw amunicji. Petr Fiala zapewnił o dalszym wsparciu Ukrainy, podkreślając, że ten kraj walczy o wolność całej Europy. Jednocześnie polski premier zaznaczył, że "Polska nie przewiduje wysłania swoich oddziałów na teren Ukrainy". Nawiązał tym samym do wczorajszego szczytu przywódców europejskich w Paryżu.

Emmanuel Macron: powstanie koalicja ws. pocisków średniego i dalekiego zasięgu dla Ukrainy

27.02.2024 16:35
Decyzja w tej sprawie zapadła podczas konferencji w Pałacu Elizejskim, w której uczestniczyli przedstawiciele 27 państw Unii Europejskiej i NATO, w tym prezydent Andrzej Duda.