Redakcja Polska

Media: budowa Nord Stream 2 może się zakończyć 23 sierpnia

21.08.2021 09:15
Budowa gazociągu Nord Stream 2 jest już zrealizowana w 99 proc., oczekuje się, że rosyjsko-niemiecki projekt zostanie zakończony 23 sierpnia. Ceny gazu w Europie spadły zdecydowanie po opublikowaniu tej wiadomości - podają Reuters i Deutsche Welle.
Statek do układania rur, który może posłużyć do dokończenia budowy gazociągu Nord Stream 2
Statek do układania rur, który może posłużyć do dokończenia budowy gazociągu Nord Stream 2 OLIVER DENZER/Forum

Operator projektu, spółka Nord Stream 2 AG, odmówiła podania daty zakończenia budowy, ale poinformowała, że układająca gazociąg barka Fortuna pracuje nad ostatnimi elementami konstrukcji.

Prezes spółki Matthias Warnig powiedział w lipcu w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Handelsblatt", że budowa powinna zostać zakończona pod koniec sierpnia.

Wcześniej w czwartek Gazprom wyraził nadzieję, że dostarczy przez gazociąg Nord Stream 2 już w 2021 roku 5,6 mld metrów sześc. gazu. Oznacza to, że koncern oczekuje, iż pierwsza nitka NS2 zacznie działać w październiku - pisze dziennik "Kommiersant".

W komunikacie o wynikach działalności koncernu od stycznia do lipca br. Gazprom podał, że w 2021 roku przez Nord Stream 2 może zostać dostarczonych 5,6 mld metrów sześc. surowca. Po opublikowaniu komunikatu ceny gazu na rynku europejskim odnotowały znaczny spadek.

Według "Kommiersanta" zapowiedź ta oznacza, iż Gazprom oczekuje uruchomienia pierwszej nitki Nord Stream 2 nie później niż w połowie października. Budowa tej nitki ukończona została w czerwcu. Dziennik opiera się na założeniu, że pierwsza nitka pozwoli na przesyłanie około 78 mln metrów sześc. gazu na dobę.

Do uruchomienia pierwszej nitki gazociągu niezbędne jest ukończenie procesu certyfikacji technicznej, sprawdzenie hermetyczności rurociągu i napełnienie rury gazem. Proces certyfikacji utrudniają jednak sankcje USA nałożone na projekt.

28 lipca br. operator gazociągu, spółka Nord Stream 2 AG poinformowała, że projekt jest ukończony w 99 procentach. Media w Rosji oceniały wówczas, że końcowe prace zajmą trzy-cztery tygodnie.

Nord Stream 2 - dwunitkowa magistrala wiodąca z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie, ma transportować 55 mld metrów sześc. gazu ziemnego rocznie. Budowie rosyjsko-niemieckiego rurociągu sprzeciwiają się Polska, Ukraina, państwa bałtyckie i USA. Krytycy Nord Stream 2 argumentują m.in., że projekt ten zwiększy zależność Europy od rosyjskiego gazu oraz rozszerzy wpływ Kremla na politykę europejską.


PAP/dad

Afganistan, Nord Stream 2, sprawa Nawalnego. Merkel rozmawiała z Putinem

20.08.2021 17:11
Przywódcy Niemiec i Rosji spotkali się w Moskwie. Prezydent Władimir Putin i kanclerz Angela Merkel rozmawiali między innymi o sytuacji na Ukrainie, Białorusi i w Afganistanie, a także w Syrii i innych krajach Bliskiego Wschodu. Podczas spotkania kanclerz Niemiec wezwała do uwolnienia lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego.

"Historia zapamięta wasz gest". Ambasador Afganistanu w Polsce podziękował za pomoc

20.08.2021 18:55
Ambasador Afganistanu w Polsce Tahir Qadiry, którego ewakuowana z Kabulu rodzina przyleciała do Warszawy, podziękował w piątek na Twitterze za pomoc między innymi prezydentowi Andrzejowi Dudzie i premierowi Mateuszowi Morawieckiemu.

Stanisław Żaryn: słowa rzeczniczki rosyjskiego MSZ wskazują na zaangażowanie w walkę informacyjną z Zachodem

21.08.2021 09:00
Słowa rzeczniczki rosyjskiego MSZ Marii Zacharowej po raz kolejny wskazują na głębokie zaangażowanie rosyjskiej dyplomacji w walkę informacyjną z Zachodem - ocenił rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.