Redakcja Polska

"Historia zapamięta wasz gest". Ambasador Afganistanu w Polsce podziękował za pomoc

20.08.2021 18:55
Ambasador Afganistanu w Polsce Tahir Qadiry, którego ewakuowana z Kabulu rodzina przyleciała do Warszawy, podziękował w piątek na Twitterze za pomoc między innymi prezydentowi Andrzejowi Dudzie i premierowi Mateuszowi Morawieckiemu.
Tahir Quadiry
Tahir QuadiryScreenshot/ TVP.Info

"Podziękowania dla JE Prezydenta Andrzeja Dudy, JE Premiera (Mateusza Morawieckiego - przyp.red.), JE Pawła Solocha z BBN, JE Witolda Sobkowa (dyrektora Departamentu Azji i Pacyfiku - przyp.red.), mojego Brata Ambasadora Adama Burakowskiego (ambasadora RP w Indiach - przyp.red.), dla wspaniałych Natalii, Marcina, Anny i wszystkich innych, którzy nie spali przez wiele nocy, żeby pomóc swoim partnerom. Zawsze będziemy o tym pamiętać" - napisał Qadiry.

"Nie można pominąć wspólnych, niestrudzonych wysiłków podejmowanych przez wyższych urzędników w MSZ Polski i innych instytucji, żeby pomóc ich przyjaciołom w tym czasie próby. Historia zapamięta wasz gest dobrej woli" - dodał.

Do Polski sprowadzono rodzinę ambasadora

W piątek szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch poinformował, że do Warszawy przyleciała ewakuowana z Kabulu rodzina ambasadora Afganistanu w Polsce.

Według TVP Info rodzina ambasadora przyleciała ze Stambułu wojskową casą wraz z szefem BBN, który w czwartek przebywał z wizytą w Turcji.

- To było osobiste życzenie prezydenta, żeby otoczyć opieką zwłaszcza dyplomatów afgańskich, którzy są na terenie naszego kraju i ich najbliższych. I tutaj chodziło o to, żeby zapewnić możliwość ewakuacji - powiedział Soloch.

Przypomniał, że prowadzona przez rząd polski od wtorku ewakuacja obywateli Afganistanu przebiega dwoma szlakami - przez Uzbekistan i Turcję. - Pan prezydent chciał, żebyśmy te działania podjęli - zaznaczył Soloch.

Paweł Soloch spotkał się w Turcji m.in. z prezydenckimi doradcami ds. bezpieczeństwa Turcji i Rumunii. Rozmowy zdominował temat sytuacji w Afganistanie, m.in. ewakuacji osób zagrożonych po opanowaniu kraju przez talibów


PAP/IAR/dad

Deutsche Welle: Niemcy chcą pomagać uchodźcom afgańskim "na miejscu"

20.08.2021 12:36
Po zwycięstwie talibów w Afganistanie niemieccy politycy spodziewają się napływu uchodźców z tego kraju. I zaczynają się spierać, jak na to zareagować - pisze Deutsche Welle.

Szef NATO dziękuje Polsce za pomoc w ewakuacji Afgańczyków, którzy wsparli Sojusz

20.08.2021 15:12
Omówiłem z premierem Mateuszem Morawieckim znaczenie ciągłej koordynacji w kwestii Afganistanu. Dziękuję Polsce za zgodę na pomoc w ewakuacji Afgańczyków, którzy wsparli NATO - napisał w piątek na Twitterze sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Polska przekaże szczepionki i pomoc humanitarną dla Wietnamu

20.08.2021 16:09
Polska przekaże szczepionki i pomoc humanitarną dla Wietnamu w związku z tamtejszą trudną sytuacją pandemiczną. Na początek trafi tam 500 tysięcy szczepionek przeciwko koronawirusowi, a w sumie - jak przewiduje Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych - 3 i pół miliona.

Afganistan, Nord Stream 2, sprawa Nawalnego. Merkel rozmawiała z Putinem

20.08.2021 17:11
Przywódcy Niemiec i Rosji spotkali się w Moskwie. Prezydent Władimir Putin i kanclerz Angela Merkel rozmawiali między innymi o sytuacji na Ukrainie, Białorusi i w Afganistanie, a także w Syrii i innych krajach Bliskiego Wschodu. Podczas spotkania kanclerz Niemiec wezwała do uwolnienia lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego.