X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Inwestycje zagraniczne o wartości 3,5 mld euro. Rośnie zainteresowanie przedsiębiorców Polską

10.01.2022 16:50
Zagraniczne firmy zainwestowały w Polsce w 2021 r. przy wsparciu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu ponad 3,5 mld euro, czyli o 800 mln euro więcej niż przed rokiem. Największymi inwestorami byli: Korea Południowa, Niemcy i Stany Zjednoczone.
Inwestycyjne podsumowanie 2021 roku
Inwestycyjne podsumowanie 2021 rokuShutterstock/jamesteohart

Jak dodała PAIH, największymi inwestorami pod względem nakładów finansowych w 2021 r. była: Korea Południowa inwestując w Polsce 1,9 mld euro i tworząc 1 tys. 967 miejsc pracy; Niemcy (155 mln euro i 192 miejsca pracy) oraz Stany Zjednoczone, których inwestorzy zaplanowali u nas inwestycje łącznie na 363,91 mln euro, dające 5 tys. 414 miejsc pracy.

Ulubione sektory

Z danych PAIH wynika, że Polska była w minionym roku atrakcyjnym miejscem dla rozwijania działalności inwestycyjnej w sektorach: usług dla biznesu BSS(IT+SSC), badań i rozwoju (B&R), elektromobilności, motoryzacyjnym, medycznym, elektronicznym, materiałów budowlanych i chemicznym.

Z kolei najwięcej projektów inwestycyjnych przyciągnęło w 2021 r. województwo mazowieckie, gdzie zlokalizowano ich 27; dolnośląskie przyciągnęło ich 15, a małopolskie i śląskie - po 10 projektów. Pod względem wartości inwestycji "niekwestionowanym liderem jest województwo śląskie" - przekazała PAIH.

Agencja podała, że w 2021 r. "zagraniczne firmy zainwestowały w Polsce przy wsparciu Agencji ponad 3,5 mld euro - o 800 mln euro więcej niż rok wcześniej i o 700 mln więcej niż w rekordowym do tej pory 2019 r.".

Prezes PAIH Krzysztof Drynda zaznaczył, że za tymi liczbami "kryją się nie tylko pieniądze", ale też nowe miejsca pracy. "Będzie ich blisko 18 tys." - wskazał.

Polska Agencja Inwestycji i Handlu obsłużyła w 2021 r. 96 inwestycji zagranicznych, w tym 37 z Białorusi. Zdaniem ministra rozwoju i technologii Piotra Nowaka, nadzorującego PAIH, udało się to osiągnąć dzięki programowi "Poland. Business Harbour". Zgodnie z nim białoruscy specjaliści, start-upy i firmy z branży IT otrzymują kompleksową pomoc przy relokacji swojego biznesu do Polski. Nowak przypomniał, że program rozszerzono o kolejne kraje. Na liście znalazły się: Rosja, Ukraina, Armenia, Gruzja i Mołdawia. PAIH wraz z partnerami pracuje nad jego dalszym rozszerzeniem.

Atrakcyjna lokalizacja

Według Nowaka, mimo trwającej pandemii, zagraniczne przedsiębiorstwa widzą w Polsce "atrakcyjną destynację". Dodał, że atutem naszego kraju są przede wszystkim młodzi dobrze wykształceni ludzie, szybka ścieżka obsługi inwestora, dobrze dopasowane do rynkowych potrzeb programy pomocy, jak na przykład obsługiwany przez PAIH grant rządowy oraz zwolnienie z CIT. Stwierdził, że m.in. te instrumenty wsparcia tworzą "idealne warunki dla zagranicznych inwestorów do otwierania lub kontynuacji działalności gospodarczej w Polsce".

Prezes Drynda jest przekonany, że w 2022 r. padnie kolejny rekord bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ).

- Jako PAIH niezmiennie skupiamy się na pozyskiwaniu inwestycji z branż przyszłości jak elektromobilność czy elektronika oraz umacnianiu naszej pozycji w innych ważnych dla Polski sektorach - zaznaczył.

Według niego największym ryzykiem jest ciągła niepewność oraz nieodbudowane łańcuchy dostaw, czego przykładem jest kryzys w branży motoryzacyjnej.

Jednocześnie wskazał, że upatruje w tym szansy dla Polski jako kraju przejmującego rolę produkcyjnego zagłębia Europy.

Dodał, że Agencja planuje pozyskiwać wysokojakościowe inwestycje z najbardziej perspektywicznych krajów, jak Korea Południowa, Japonia, USA oraz promować Polskę na tych rynkach, z których w ostatnim czasie napływało do nas mniej inwestycji.

Polska Agencja Inwestycji i Handlu, wchodzącą w skład Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR), m.in. wspiera napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski i realizację polskich inwestycji w kraju. Działa zarówno w Polsce, jak i poprzez Zagraniczne Biura Handlowe.

PR24/PAP/ho

Rynek pracy 2022. Gdzie pracować po powrocie z emigracji?

09.01.2022 14:00
„Pracodawcy poszukują zmotywowanych pracowników, którzy wiedzą co chcą robić na danym stanowisku i dlaczego w tej konkretnie firmie. Ofert jest dużo, najwięcej w obszarze IT, ale również poszukiwani są specjaliści ze znajomością mniej popularnych języków, np. skandynawskich” - kreśli profil pracownika 2022, Aleksandra Mościcka, założycielka grupy „Powroty”, ekspert ryku pracy.

Irlandia dokupuje złota. Rosną rezerwy irlandzkiego banku centralnego

10.01.2022 12:16
O równowartość 78 mln euro wzrosły w listopadzie 2021 roku rezerwy złota w posiadaniu irlandzkiego banku centralnego, informuje Bloomberg.