Redakcja Polska

Zniesione zostaną wszelkie ograniczenia w tranzycie kolejowym z Ukrainy do Polski

06.02.2022 18:18
Od 10 lutego nastąpi zniesienie ograniczeń tranzytowych dla towarowych przewozów kolejowych przez terytorium Ukrainy do Polski - poinformował  minister infrastruktury Andrzej Adamczyk po spotkaniu z przedstawicielami rządu Ukrainy w Krasiczynie.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Pixabay

"Dziękuję ministrowi infrastruktury Ukrainy za dobrą rozmowę. Tranzyt kolejowy przez Ukrainę do Polski ruszy 10 lutego" - napisał na Twitterze Adamczyk.

Sobotnie spotkanie - jak poinformował rzecznik prasowy resortu infrastruktury Szymon Huptyś - było kontynuacją rozmów, prowadzonych w ubiegłym tygodniu w Kijowie. Przypomniał, że jego głównym tematem było zniesienie ograniczeń tranzytowych przez Ukrainę do Polski. Ponadto - jak dodał - strona ukraińska zadeklarowała modernizację linii kolejowej łączącej ją z Polską.

Polskie Ministerstwo Infrastruktury zabiegało o odwołanie decyzji strony ukraińskiej dotyczącej bezterminowego ograniczenia tranzytu kolejowego przez Ukrainę oraz zakazu użytkowania wagonów własności kolei ukraińskich na terytorium Polski.

Ukraińskie koleje państwowe Ukrzaliznycia, komentując pod koniec stycznia wprowadzenie zakazu tranzytu pociągów do Polski, informowały, że "do rozwiązania sprawy wznowienia tranzytu koleją przez Ukrainę do Polski potrzebne są obopólne działania dwóch krajów". Jak dodano, "obecnie istnieją dwa problemy: sytuacyjny – nagromadzenie wagonów - i systemowy – przestarzała infrastruktura i polityka taryfowa.


PAP/ho

Koniec sporu. Czechy wycofały z TSUE skargę w sprawie kopalni Turów

05.02.2022 10:40
Republika Czeska wycofała skargę w sprawie kopalni Turów złożoną przeciwko Polsce w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej - przekazał rzecznik czeskiego rządu Vaclav Smolka. Wycofanie pozwu jest elementem porozumienia podpisanego przez premierów Polski i Czech.

KE zainteresowana Rail Carpatia. Polska zgłaszała ten pomysł od 2016 roku

05.02.2022 22:00
- Komisja Europejska jest zainteresowana pomysłem Rail Carpatia, połączenia kolejowego śladem korytarza drogowego Via Carpatia - oświadczył minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Jak zaznaczył, Polska zgłaszała ten pomysł od 2016 roku.

Ryanair przewiózł w styczniu 7 mln pasażerów. Mniej niż w grudniu

06.02.2022 09:00
Linie lotnicze Ryanair przewiozły w styczniu bieżącego roku 7 mln pasażerów - przekazał w oficjalnym komunikacie przewoźnik z Irlandii. Wskaźnik wypełnienia samolotów osiągnął poziom 79 proc.Dla porównania przed rokiem w tym samym miesiącu tani przewoźnik z Zielonej Wyspy obsłużył 1,3 mln podróżnych. Wskaźnik wypełnienia samolotów był na poziomie 69 proc.

Chiny chcą pomóc przy budowie hubu logistycznego w Polsce. Andrzej Duda rozmawiał z Xi Jinpingiem

06.02.2022 12:47
Chiny wyraziły chęć pomocy przy budowie hubu logistycznego w Polsce. To dzięki niemu nasz kraj mógłby stać się kluczowym węzłem w łańcuchu dostaw między Chinami a Europą. To właśnie takie deklaracje padły po spotkaniu Andrzeja Dudy i Xi Jinpinga, do którego doszło dziś w Pekinie. Według komunikatu wydanego przez stronę chińską, który został opublikowany przez agencję Xinhua, Chiny zadeklarowały też zwiększenie zakupów polskich produktów rolno-spożywczych.