Redakcja Polska

Terroryzm energetyczny Rosji na Ukrainie uderza w południowych sąsiadów Polski

17.11.2022 12:38
Skutki rakietowego terroru Kremla zataczają coraz szersze kręgi i dotykają kolejne kraje. W wyniku wtorkowego rosyjskiego ataku rakietowego na Ukrainę uszkodzeniu uległa znaczna część ukraińskiej infrastruktury energetycznej, co przełożyło się na czasowe wstrzymanie dostaw ropy naftowej przez rurociąg Przyjaźń. Z kolei wiele gmin w Mołdawii pozbawionych jest dostaw prądu. Ataki zerwały kilka połączeń energetycznych między Ukrainą i Mołdawią - informują lokalne media.  
Saperzy usuwają miny z pobocza zniszczonej trasy Mikołajów-Chersoń. Trwa inwazja Rosji na Ukrainę.
Saperzy usuwają miny z pobocza zniszczonej trasy Mikołajów-Chersoń. Trwa inwazja Rosji na Ukrainę.PAP/Viacheslav Ratynskyi

We wtorek węgierski koncern energetyczny MOL przekazał, że dostawy ropy przez rurociąg Przyjaźń zostały tymczasowo wstrzymane. W rosyjskim ataku rakietowym miał zostać uszkodzony nie sam rurociąg, lecz jedynie stacja transformatorowa zapewniająca przepływ ropy.

W środę po południu przebywający z wizytą w Belgradzie węgierski minister spraw zagranicznych i handlu Peter Szijjarto informował już, że dostawy ropy naftowej na Węgry rurociągiem Przyjaźń, tymczasowo wstrzymane we wtorek, zostały wznowione.

Polityk dodał, że obecnie ciśnienie w rurociągu jest jeszcze niskie, ale prowadzone są prace techniczne w celu przywrócenia jego normalnego poziomu. - Bezpieczeństwo dostaw energii na Węgry nie było zagrożone nawet wówczas, gdy praca rurociągu została wstrzymana. W ramach odpowiedzialnej polityki energetycznej mamy znaczne zapasy surowca, więc tego typu przerwy nie zagrażają bezpieczeństwu naszych dostaw energii - podkreślił minister.

Z ropociągu Przyjaźń dostarczany jest surowiec do głównej rafinerii MOL w Szazhalombatta na południe od Budapesztu.

Problemy z prądem w Mołdawii

Z kolei mołdawskie władze podały, że we wtorek z nieznanych przyczyn wstrzymany został też przesył prądu z Rumunii poprzez sieć Isaccea-Vulcanesti.

Rząd w Kiszyniowie ogłosił 6 listopada, że doszedł do porozumienia z Rumunią w sprawie dostaw z tego kraju energii elektrycznej. Powodem było ograniczanie jej przesyłu z kontrolowanej przez Rosjan elektrowni Cuciurgan w separatystycznym Naddniestrzu.

Obecnie rumuński prąd stanowi już ponad 90 proc. energii elektrycznej zużywanej w Mołdawii.

11 października po serii ataków rakietowych na Ukrainę część Mołdawii została pozbawiona prądu, a rząd ogłosił, że rozpoczyna poszukiwania alternatywnych źródeł zaopatrzenia w prąd. Od tego czasu udział ukraińskiej energii elektrycznej sprowadzanej do Mołdawii spadł z 30 do zaledwie kilku procent.


PAP/dad

Cenna inicjatywa. Rezydencja Ambasador RP w Bernie „Domem Życia”

17.11.2022 10:53
Dawna siedziba Poselstwa RP w Bernie, służąca obecnie za oficjalną Rezydencję Ambasador RP w Konfederacji Szwajcarskiej otrzymała dziś oficjalnie tytuł „Domu Życia” (House of Life) przyznawany przez Międzynarodową Fundację im. Raoula Wallenberga. To wyróżnienie dla miejsc, w których ukrywano i chroniono Żydów podczas II wojny światowej. Berneńskiej Rezydencji tytuł ten nadano w uznaniu działalności Grupy Ładosia.

Rosjanie żądają przeprosin od Polski. Wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk: to Rosja ma przeprosić Ukraińców

17.11.2022 11:11
To jak postępowały polskie władze w krytycznym momencie jest bardzo dobrze oceniane przez naszych sojuszników i podawane jako wzorcowe w tego rodzaju sytuacjach - mówił w czwartek wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk odnosząc się do sytuacji w Przewodowie. Polityk skomentował też wypowiedź rzeczniczki MSZ Rosji Marii Zacharowej, która stwierdziła, że Polska powinna przeprosić Rosję za podjęte działania w tej sprawie.

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska otworzyła w Iziumie na Ukrainie punkt medyczny

17.11.2022 12:10
Dzięki polskiej pomocy zostały otwarte dwa punkty medyczne, w Iziumie i w Sumach. Łącznie będzie otwartych dwanaście takich punktów. Jest to odpowiedź na zniszczenie ukraińskiej infrastruktury medycznej.