Redakcja Polska

Dodatkowe 5 mld złotych pomocy publicznej dla polskich kopalń. Jest decyzja KE

05.05.2023 14:45
Komisja Europejska zatwierdziła dodatkowe 5 miliardów złotych pomocy publicznej dla polskich kopalń. Chodzi o zmiany w programie wspierającym zamykanie nierentownych kopalń.
KE zatwierdziła dodatkowe 5 mld złotych pomocy publicznej dla polskich kopalń
KE zatwierdziła dodatkowe 5 mld złotych pomocy publicznej dla polskich kopalń1968/ Shutterstock

To kolejna zmiana w programie, który Komisja zaakceptowała jesienią 2016 roku. Najpierw został on zmieniony w lutym 2018 roku, potem w lipcu 2019 i miał wygasnąć wraz z końcem tego roku. Teraz Komisja zgodziła się na przedłużenie go do końca 2027 roku. Został on także zwiększony o 5 miliardów złotych, by pokryć nadzwyczajne koszty i teraz całkowity budżet wynosi 17 miliardów złotych.

Wsparcie dla pracowników, którzy stracili lub stracą pracę

Ponadto zostały nim objęte dwie dodatkowe kopalnie, które zaprzestały wydobycia w 2020 roku. To Ruch Jastrzębie III i Ruch Pokój II. Komisja oceniła, że zmieniony program jest nadal konieczny i właściwy do wspierania procesu zamykania kopalń, które zaprzestały działalności.

Posłuchaj
00:55 12340315_1.mp3 KE zatwierdziła dodatkowe 5 mld złotych pomocy publicznej dla polskich kopalń. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

W ramach programu jest udzielane wsparcie finansowe pracownikom, którzy stracili lub stracą pracę z powodu zamknięcia kopalń. Przewidziana jest również pomoc w zabezpieczaniu szybów kopalnianych i likwidacji infrastruktury kopalnianej, w naprawianiu szkód środowiskowych spowodowanych wydobyciem, a także w rekultywacji gruntów po zamknięciu kopalń.


IAR/dad

Koniec spotkania w KE ws. zboża z Ukrainy. Co z porozumieniem? "Rozmowy będą kontynuowane"

19.04.2023 19:34
Bez porozumienia zakończyło się spotkanie Komisji Europejskiej z przedstawicielami 5 krajów w tym Polski w sprawie nadmiernego importu zboża z Ukrainy - informuje korespondentka Polskiego Radia z Brukseli Beata Płomecka.

Rząd chce skuteczniejszej ochrony m.in. Baltic Pipe przed terroryzmem

05.05.2023 15:34
Rząd przyjął w czwartek projekt nowelizacji, umożlwiający polskiemu wojsku reagowanie na ataki terrorystyczne wobec gazociągu bałtyckiego Baltic Pipe i innej infrastruktury energetycznej na morzu.

Rosja wycofuje okręty z Krymu. Ostatnim razem zrobiła to ponad 80 lat temu

05.05.2023 15:42
Rosyjskie okręty wojenne są wycofywane z Krymu w obawie przed ukraińskimi rakietami. Informują o tym ukraińskie media, powołując się na ukraiński wywiad wojskowy. Okręty Floty Czarnomorskiej wycofywane są z Sewastopola z powrotem do Rosji - do portu Noworosyjsk na wschodnim wybrzeżu Morza Czarnego.