Redakcja Polska

Eurostat: Polska na trzecim miejscu w UE jeśli chodzi o niskie bezrobocie

03.10.2023 08:15
Z danych opublikowanych przez unijny urząd statystyczny Eurostat wynika, że bez pracy w Polsce było 2,8 procent obywateli.
Audio
  • Eurostat: Polska na trzecim miejscu w UE jeśli chodzi o niskie bezrobocie [posłuchaj]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneShutterstock/Firma V

Polska z trzecią najniższą stopą bezrobocia w Unii Europejskiej w sierpniu. Jak wynika z danych Eurostatu, nasz kraj osiągnął wynik 2,8 procent. Wyprzedzają nas Czechy - 2,5 procent i Malta z wynikiem 2,7 procent.

Stopa bezrobocia w Polsce w sierpniu wyniosła tyle samo co w lipcu. W czerwcu z kolei wynosiła 2,7 procent. Według danych Eurostatu w sierpniu liczba osób bezrobotnych wyniosła 475 tysięcy, a w lipcu - 479 tysięcy.

W całej Unii Europejskiej stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 5,9 procent wobec 6 procent miesiąc wcześniej. Jak poinformował Eurostat, bezrobocie wyższe jest w krajach strefy euro, gdzie wynosi 6,4 procent. 

Z kolei według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce stopa bezrobocia zarejestrowanego wyniosła w sierpniu 5 procent, tyle samo co miesiąc wcześniej. Jak podawał GUS, najwyższe bezrobocie w Polsce w tym roku wystąpiło w styczniu i lutym, a wynosiło 5.5 procent. Później sukcesywnie spadało.

Urząd statystyczny Eurostat mierzy stopę bezrobocia jako procent osób w wieku od 15 do 74 lat pozostających bez pracy, zdolnych podjąć zatrudnienie w czasie najbliższych dwóch tygodni, którzy aktywnie poszukiwali pracy w ciągu ostatnich tygodni.

IAR/ks

Polska i Czechy z najniższym bezrobociem w Unii Europejskiej

01.06.2023 13:09
W kwietniu tego roku stopa bezrobocia, po dostosowaniu sezonowym, wyniosła w Polsce 2,7 proc., tyle samo co miesiąc wcześniej; to najniższy wskaźnik w UE - podał w czwartek Eurostat. Dodano, że 2,7 proc. poziom bezrobocia odnotowano też w Czechach.

W Rosji brakuje pracowników we wszystkich branżach

03.07.2023 09:29
Kremlowski reżim przedstawia tę sytuację jako swój sukces w walce z bezrobociem, ale dziennikarze „Ważnych Historii” wyjaśniają, że to poważny problem, który doprowadzi do upadku rosyjskiej gospodarki.

PIE: ekonomia staje się głównym powodem powrotów do Polski z emigracji

21.07.2023 14:42
Gospodarka brytyjska przechodzi w ostatnich miesiącach bardzo trudne chwile. Widać, że wpływ pandemii, wojny a przede wszystkim brexitu sprawia, iż wśród rozwiniętych gospodarek Zachodu, Stanów Zjednoczonych radzi sobie najsłabiej. Brytyjski wzrost gospodarczy jest w bardzo złej kondycji, wciąż mamy recesję. Również na tle polskiej gospodarki, która jest bardzo stabilna widać, że Wielka Brytania mierzy się z najtrudniejszymi wyzwaniami gospodarczymi. Ma to przełożenie na sytuację migrantów, także polskich, i w wielu przypadkach obecnie ekonomia staje się głównym powodem powrotów do Polski z emigracji na Wyspach – wyjaśnia Paweł Śliwowski, wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Brytyjskie media: Polska europejską krainą możliwości - Polacy wracają z emigracji

20.09.2023 10:13
Najnowszy raport GUS podaje, że siódmy rok z rzędu odnotowano w Polsce dodatni bilans migracji definitywnych. Według portalu Worldcrunch w ostatnich latach wzrost gospodarczy był tak znaczący, że w Polsce doszło "odwróconego drenażu mózgów". Polska – a nie Wielka Brytania – jest teraz europejską krainą możliwości - ocenia "Sunday Times".