Redakcja Polska

Miele, niemiecki producent sprzętu AGD, przeniesie część produkcji do Polski

07.02.2024 16:09
Jeden z głównych niemieckich producentów sprzętu AGD zapowiada przeniesienie siedmiuset miejsc pracy z Niemiec do Polski, do podłódzkiego Ksawerowa, w którym firma jest już obecna. W 2027 roku mają tam powstawać prawie wszystkie produkowane przez Miele pralki.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneShutterstock/Kzenon

Właściciele koncernu poinformowali o planach najpierw pracowników. Zapowiedzieli redukcję zatrudnienia o dwa tysiące z 23 tysięcy pracowników na całym świecie. Siedemset miejsc ma zostać natomiast przeniesione z centrali w Gütersloh do Polski.

Posłuchaj
00:49 12802752_1 (1).mp3 Jeden z głównych niemieckich producentów sprzętu AGD zapowiada przeniesienie siedmiuset miejsc pracy z Niemiec do Polski. Materiał Adama Górczewskiego (IAR)

 

Firma tłumaczy zamiary problemami, które dotykają branżę w ostatnim czasie. Wyniki się pogorszyły, bo spadły zamówienia i wzrosły koszty. Wcześniej jednak przez trzy lata pandemii producent AGD korzystał na branżowej koniunkturze i miał wysokie zyski, co wypominają mu teraz związki zawodowe. Twierdzą, że po bardzo dobrym okresie na pierwsze trudności koncern chce reagować zwolnieniami. Podobne decyzje ogłosiły ostatnio Bayer, Volkswagen i Bosch.

Właściciele przedsiębiorstwa Miele zapowiadają, że zamykać fabryk nie będą. Ksawerów stanie się bardzo ważnym miejscem produkcji, ale w Gütersloh składane będą nadal suszarki i pralki przemysłowe.


IAR/dad

Szef MON: musimy pobudzić przemysł zbrojeniowy w całej Europie

06.02.2024 15:48
Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że po ostatnich spotkaniach ministrów z zagranicznymi politykami można odnieść wrażenie, że Europa "przyzwyczaja się" do wojny na Ukrainie. - Tego nie wolno zaakceptować - podkreślił. Ponadto nadmienił, w kontekście wspierania Kijowa, że konieczne jest pobudzenie przemysłu zbrojeniowego w całej Europie.

Szwedzka prokuratura zamknęła śledztwo w sprawie sabotażu gazociągu Nord Stream

07.02.2024 12:03
Szwedzka prokuratura zamkęła śledztwo w sprawie ataków na gazociągi Nord Stream 1 i Nord Stream 2. W oświadczeniu przekazała, że jurysdykcja szwedzka nie ma zastosowania w tej sprawie, w związku z tym dochodzenie powinno zostać zamknięte.

Ile pączków zjadamy w tłusty czwartek? Można by za to kupić kilkaset mieszkań

07.02.2024 14:15
W tłusty czwartek Polacy zjedzą pączki warte tyle co 391 dwupokojowych mieszkań w największych miastach w naszym kraju - wynika z raportu firmy HREIT, który firma określiła zabawą na liczbach, a jej efektem jest "indeks pączkowo-mieszkaniowy" .