Redakcja Polska

Dokąd na wakacje latają Polacy? Jeden kierunek wybierany szczególnie często

20.04.2024 09:59
Polskie Linie Lotnicze LOT w tym roku na rejsach z Warszawy do Zagrzebia, Dubrownika i Splitu oferują ok. 150 tysięcy foteli w samolotach typu Embraer oraz Boeing 737 - poinformował w piątek prezes spółki Michał Fijoł. Jak dodał, Chorwacja jest na szczycie wakacyjnych podróży Polaków.
Niektóre wyspy można kupić, tak, jak chorwacką wyspę Galesnjak.
Niektóre wyspy można kupić, tak, jak chorwacką wyspę Galesnjak.shutterstock/xbrchx

- Chorwacja jest ulubionym wakacyjnym kierunkiem Polaków, który od lat znajduje się na szczycie letnich wyjazdów. W ubiegłym roku przyjechało tutaj ponad 1 mln 80 tys. Polaków - powiedział w podczas piątkowej konferencji w Splicie prezes PLL LOT Michał Fijoł z okazji inauguracji letnich połączeń narodowego przewoźnika do Chorwacji.

Jak dodał, w tym roku Chorwacja będzie miała "istotne miejsce" w oferowanych połączeniach przewoźnika. - Będziemy latać do Splitu, Zagrzebia i Dubrownika. W sumie to będzie w 2024 r. ok. 150 tys. foteli na rejsach między Polską a Chorwacją w samolotach typu Embraer oraz Boeing 737 - powiedział.

Dodał, że z rejsów tych mogą również skorzystać pasażerowie z Chorwacji, którzy przesiadając się na Lotnisku Chopina w Warszawie mogą polecieć dalej do Europy Zachodniej, a także do USA, czy Kanady.

Zainteresowanie Chorwacją rośnie 

Obecna na konferencji dyrektor Przedstawicielstwa Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce Małgorzata Kowalska przekazała, że zainteresowanie wyjazdami Polaków do Chorwacji z roku na rok rośnie.

- Według danych systemu eVisitor od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 roku, do Chorwacji przyjechało łącznie 1 084 127 gości z Polski, którzy zrealizowali 6 666 213 noclegów, co oznacza wzrost przyjazdów o 3,38 proc. oraz wzrost noclegów o 0,13 proc. w porównaniu do roku 2022 - przekazała Kowalska.

Jak dodała, całościowo chorwacka branża turystyczna odnotowała w poprzednim roku 20,6 mln przyjazdów oraz 108 mln noclegów. - Wśród rynków zagranicznych generujących najwięcej przyjazdów turystycznych do Chorwacji, Polacy zajęli w zeszłym roku czwarte miejsce, ustępując jedynie Niemcom, Słoweńcom oraz Austriakom - powiedziała. W jej ocenie, Polaków do Chorwacji przyciąga nie tylko słońce i morze, ale również kultura, przyroda. - Województwo splicko-dalmatyńskie znajduje się w czołówce najczęściej odwiedzanych przez polskich turystów regionów - powiedziała. Jak dodała, Chorwacja ma 1244 wyspy. - Polacy wolą zatrzymywać się w prywatnych kwaterach, choć odnotowywane są wzrosty wynajmu kampingów, czy hoteli - przekazała.

Jak podał LOT, pierwszym w historii połączeniem do Chorwacji w siatce LOT-u było Warszawa-Zagrzeb, które wystartowało 7 kwietnia 1965 r. Następne 21 czerwca 1967 do siatki dołączyły rejsy na trasie WarszawaSplit, a 11 czerwca 1972 wystartował kierunek Warszawa-Rijeka. Rok później – 13 maja 1973 LOT zainaugurował rejsy WarszawaDubrownik. Między 2001 a 2023 rokiem, na pokładach PLL LOT do Chorwacji podróżowało 812 tysięcy pasażerów. W tym czasie odbyło się ponad 13 tysięcy rejsów do Zagrzebia, Dubrownika, Splitu, Zadaru, Rijeki i Puli - także z innych lotnisk regionalnych.

12 rejsów Warszawa-Zagrzeb tygodniowo

LOT w sezonie lato 2024 lata na trasie Warszawa-Zagrzeb 12 razy w tygodniu. Rejs do Zagrzebia trwa 1 h 40 min, a rejs do Warszawy 1 h 30 min. Połączenie do Zagrzebia jest całoroczne. W sezonie zima 2024/2025 LOT będzie operować na tej trasie 9 razy w tygodniu

Także w tegorocznym sezonie letnim (31 marca do 26 października) LOT lata na trasie Warszawa-Dubrownik - 4 razy w tygodniu, w czwartki, piątki, soboty i niedziele. Rejs trwa średnio 1 h 55 min (do 2 h), a także między Warszawą a Splitem - 3 razy w tygodniu, w poniedziałki, środy i niedziele. Rejs do Splitu trwa 1 h 55 min, a rejs do Warszawy 1 h 50 min.

Dokąd lata LOT?

Polskie Linie Lotnicze LOT bezpośrednio latają do portów w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Chinach, Japonii i Korei Południowej. Połączenia te obsługują Boeingami 787 Dreamliner. Poza tym polski przewoźnik ma połączenia bezpośrednie z wieloma europejskimi stolicami m.in. Londynem, Paryżem.

Głównym akcjonariuszem PLL LOT jest Skarb Państwa, który ma 69,30 proc. udziałów w spółce. Drugim akcjonariuszem (30,7 proc.) jest Polska Grupa Lotnicza (PGL), należąca w 100 proc. do Skarbu Państwa. 

Francja liderem zakupów gazu skroplonego z Rosji. Eksperci mówią o hipokryzji Macrona

17.04.2024 14:27
Chociaż prezydent Francji Emmanuel Macron buduje swój wizerunek jednego z najzagorzalszych obrońców Ukrainy, władze w Paryżu zakupiły w ciągu trzech pierwszych miesięcy br. najwięcej w Europie gazu skroplonego (LNG) z Rosji; Kreml zarobił na tych transakcjach ponad 600 mln euro - ujawnił portal Politico.

Znani Rosjanie usuwają swoje dane z internetu. Nie chcą być kojarzeni z sankcjami

18.04.2024 12:42
Znani Rosjanie usuwają swoje dane z internetu - napisał niezależny rosyjski portal "Ważne Historie". Podejmowane są próby skorygowania informacji opublikowanych na stronach internetowych zachodnich mediów, na portalach, a nawet w Wikipedii. Chodzi przede wszystkim o informacje dotyczące nałożonych sankcji, szczegółów życia, majątku, a nawet obywatelstwa.

W Wielkiej Brytanii otwarto muzeum polskich lotników. "To unikatowy w skali świata projekt"

18.04.2024 20:05
Otwarcie tego muzeum jest zwieńczeniem 14 lat naszych starań i mam nadzieję, iż pomoże ono lepiej poznać dzieje polskich lotników w Wielkiej Brytanii – powiedział Geoff Burton, inicjator stworzenia RAF Ingham Heritage Centre, jedynego na świecie muzeum poświęconego polskim dywizjonom bombowym.

Do kin wchodzi "Przysięga Ireny". To historia Polki Ireny Gut, która z narażeniem życia ratowała Żydów

19.04.2024 16:09
W rocznicę powstania w getcie warszawskim, do polskich kin wchodzi "Przysięga Ireny". To oparta na faktach historia polskiej pielęgniarki Ireny Gut-Opdyke, która z narażeniem życia ratowała kilkunastu Żydów ukrywających się po likwidacji getta.