Redakcja Polska

30 lat polskiej giełdy. Specjalna wystawa w Nowym Jorku już otwarta

19.02.2022 12:14
W Nowym Jorku, przed polskim konsulatem, można już oglądać wystawę, poświęconą 30-leciu istnienia Giełdy Papierów Wartościowych.
Przed konsulatem RP w Nowym Jorku można oglądać wystawę dotyczącą 30-lecia GPW.
Przed konsulatem RP w Nowym Jorku można oglądać wystawę dotyczącą 30-lecia GPW.TT/Marek Dietl

Usytuowana w centrum Manhattanu wystawa przypomina 30-letnie dzieje giełdy po systemowej transformacji. Pokazuje jej siedziby, początki funkcjonowania rynku kapitałowego w powojennej Polsce i wyjaśnia znaczenie symboli giełdowych. Plansze uwzględniają też ciekawostki dotyczące kulisów funkcjonowania giełdy.

Odrodzenie polskiej giełdy

Jak podkreślił konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki, GPW jest jedną z niewielu giełd, która po upadku komunizmu od początku prowadziła transakcje w formie komputerowej. Wystawa ilustruje ważne wydarzenia z ostatnich lat, w tym jak się zmienia postrzeganie polskiego rynku, a co za tym idzie także giełdy. Są także statystyki obrazujące jak dynamicznie się ona rozwija i jakie ma plany na przyszłość.

Część ekspozycji poświęcona jest jubileuszowi 30-lecia funkcjonowania Biura Maklerskiego Pekao S.A. Jest ono współorganizatorem wystawy. Otworzył ją konsul wraz z prezesem Zarządu GPW Markiem Dietlem.

Adrian Kubicki zwrócił uwagę, że wciąż trwają przedłużone nieco obchody 30-lecia odrodzenia warszawskiej giełdy po transformacji systemu. Jak dodał, pierwotnie giełda powstała w Warszawie w roku 1817, dokładnie w tym czasie kiedy nowojorska znana wówczas jako New York Stock and Exchange Board.

- Daje to pewną perspektywę i dowodzi, że Polska zawsze w swej historii, zwłaszcza w obszarze gospodarczym, była krajem innowacyjnym i pionierskim jeśli chodzi o rozwój rynku, przede wszystkim kapitałowego. Mamy w tym zakresie duże tradycje – podkreślił Kubicki akcentując, że dzisiaj GPW jest jedną z najbardziej innowacyjnych na świecie.

- Przez wystawę opowiadamy w pewnym sensie historię polskiej transformacji, kraju, który wyrwał się z okowów komunizmu, kraju nieustającego wzrostu gospodarczego. Zbudowaliśmy dobrze prosperującą gospodarkę broniącą się skutecznie przed rozmaitymi kryzysami – zaznaczył.

Zachęta do zainteresowania się giełdą

Zdaniem konsula ekspozycja ma zachęcić nowojorczyków m.in. do zainteresowania giełdą pod kątem inwestycji i portfelem spółek, które są tam notowane. Mówił, że może to stanowić przyczynek do rozwoju GPW i przynieść praktyczne efekty.

Kubicki powrócił też do łączącego się z 30-leciem warszawskiej giełdy wtorkowego spotkania na Wall Street z zarządem The New York Stock Exchange polskiej delegacji z wicepremierem i ministrem aktywów państwowych Jackiem Sasinem.

- Była tam mowa o obszarach, na których obydwie giełdy mogłyby współpracować. Pokazuje to też siłę naszej warszawskiej giełdy, która nie jest porównywalna wielkościowo z nowojorską, ale może z nią stawać w jednym rzędzie w niektórych obszarach, a nawet ją wyprzedza w różnych kwestiach tyczących innowacji, digitalizacji. Nasi amerykańscy partnerzy chcą z tego skorzystać. Chwalimy się dobrze prosperującą spółką, która jest odzwierciedleniem dobrej kondycji polskiej gospodarki – ocenił konsul.


PR24/PAP/dad

Biden: Putin podjął już decyzję. Do ataku Rosji na Ukrainę może dojść w ciągu kilku dni

19.02.2022 08:19
Prezydent USA Joe Biden wyraził przekonanie, że Władimir Putin podjął decyzję o inwazji na Ukrainę. Biden ostrzegł prezydenta Rosji przed konsekwencjami ataku i wezwał by wybrał drogę dyplomacji. Prezydent USA zapowiedział obronę całego terytorium NATO.

Interfax: tysiące ludzi uciekają z Donbasu. BBC: mężczyznom zabrania się wyjazdu

19.02.2022 08:50
Do Rosji przybywają uchodźcy z Donbasu - podała agencja Interfax. BBC ocenia, że z terenów zajętych przez separatystów, do obwodu rostowskiego może trafić nawet milion osób i stwierdza, że samozwańcze władze regionu nie wypuszczają mężczyzn w wieku od 18 do 55 lat.

Lufthansa zawiesza od poniedziałku loty do Kijowa i Odessy na Ukrainie

19.02.2022 17:21
Niemieckie linie lotnicze Lufthansa od poniedziałku wstrzymują czasowo loty do Kijowa i Odessy na Ukrainie. Powodem mają być rosnące obawy o zbliżającą się rosyjską inwazją.