Redakcja Polska

Ambasador Niemiec w Polsce: Nord Stream I i Nord Stream II były błędem

24.05.2023 12:27
Jestem ostatnim, który by stwierdził, że Niemcy podejmowali zawsze właściwe decyzje. Nord Stream II, ale i Nord Stream I były błędem - powiedział w wywiadzie dla Polskiego Radia 24 ambasador Niemiec w Polsce Thomas Bagger.
Budowa rurociągu Nord Stream 2
Budowa rurociągu Nord Stream 2Maximillian cabinet/Shutterstock

W rozmowie w Polskim Radiu 24 niemiecki ambasador był pytany m.in. o budowę gazociągów Nord Stream i spory w UE w tej kwestii. - Unia Europejska nigdy nie będzie przestrzenią wolną od konfliktów. Jest raczej metodą pokojowego równoważenia interesów swoich członków, jest pewnego rodzaju zinstytucjonalizowanym sporem, który toczy się wedle ustalonych reguł. Co nie znaczy, że wszystkie decyzje podejmowane w ten sposób są właściwe, jestem ostatnim, który by stwierdził, że Niemcy podejmowali zawsze właściwe decyzje. Nord Stream II, ale i Nord Stream I były błędem - podkreślił Thomas Bagger.

Dopytywany, który rząd podjął takie decyzje odparł: "Różne niemieckie rządy federalne, jeden po drugim. Tak, też rządy Angeli Merkel". 

Merkel odznaczona

Zapytany w tym kontekście o uhonorowanie Angeli Merkel najwyższym niemieckim odznaczeniem państwowym powiedział: "Nie przystoi mi interpretować intencji prezydenta federalnego, ale nie można redukować szesnastu lat rządów do jednej decyzji". 

Ambasador był też zapytany o rolę byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera w obecnej polityce tego kraju. "Gerhard Schroeder to już przeszłość, on nie jest ważny dla niemieckiej polityki".

Dopytywany, dlaczego SPD nie może się z nim rozstać, powiedział: "Naprawdę nie mam nic do powiedzenia na temat Gerharda Schroedera, on nie odgrywa żadnej roli w dzisiejszej polityce Niemiec".


PAP/dad

Prezydent Duda kontynuuje wizytę w Londynie. Rozmowy z liderami świata biznesu i polityki

24.05.2023 10:54
Odbudowa Ukrainy po zakończeniu wojny oraz kwestie dotyczące przyciągania inwestorów do Polski. To najważniejsze zagadnienia, jakie poruszy w środę w Londynie prezydent Andrzej Duda. Przywódca Polski jest w stolicy Wielkiej Brytanii od wtorku. Drugi dzień poświęci na rozmowy ekonomiczne z liderami świata biznesu i polityki.

Konferencja "Echa Zbrodni Katyńskiej" w Wilnie. "Chcemy pokazać, że wśród ofiar byli mieszkańcy Kresów II RP"

24.05.2023 11:45
W Domu Kultury Polskiej w Wilnie odbywa się dziś konferencja "Echa Zbrodni Katyńskiej- ofiary, kapelani, archiwa i pamięć". Jej organizatorami są Instytut Pamięci Narodowej oraz Instytut Polski w Wilnie.

Ukraińcy rozpoczynają szkolenie na abramsach. Czołgi z USA już w Niemczech

24.05.2023 11:54
Amerykanie rozpoczną szkolenie Ukraińców na czołgach Abrams "mniej więcej w ciągu tygodnia" - poinformował "Głos Ameryki", powołując się na sekretarza prasowego Pentagonu, generała Pata Rydera.