Redakcja Polska

KE zatwierdziła pomoc dla rolników. Rzecznik rzadu: nie zostawiamy ich bez pomocy

05.06.2023 15:39
Polski rząd konsekwentnie wspiera rolników ze środków krajowych, do uruchomienia większości z nich potrzebna jest jednak zgoda Komisji Europejskiej; poniedziałkowa decyzja KE potwierdza zasadność pomocy i umożliwia jej realizację - mówił rzecznik rządu Piotr Müller.
Mller: decyzja KE potwierdza zasadność pomocy dla rolników i umożliwia jej realizację
Müller: decyzja KE potwierdza zasadność pomocy dla rolników i umożliwia jej realizacjęShutterstock/Pixel-Shot

Komisja Europejska zatwierdziła w poniedziałek polski program pomocy publicznej o wartości około 346 mln euro (1,5 mld zł) mający na celu wsparcie producentów rolnych w kontekście wojny Rosji z Ukrainą. Program został zatwierdzony w ramach tymczasowych ram przejściowych i kryzysowych, dotyczących pomocy państwa, przyjętych przez Komisję w dniu 9 marca 2023 r.

Rzecznik rządu komentując tę informację zwrócił uwagę, że "polski rząd konsekwentnie wspiera rolników ze środków krajowych". - Do uruchomienia większości z nich potrzebna jest jednak zgoda Komisji Europejskiej. Poniedziałkowa decyzja potwierdza zasadność pomocy i umożliwia jej realizację - powiedział Piotr Müller.

"Nie zostawimy rolników bez pomocy"

- W trudnej sytuacji związanej z rosyjską agresją i zawirowaniami geopolitycznymi nie zostawiamy rolników bez pomocy - zaznaczył Müller.

Komisja Europejska przekazała, że "program jest niezbędny, odpowiedni i proporcjonalny, aby zaradzić poważnym zaburzeniom w gospodarce państwa członkowskiego". Pomoc będzie polegać na wsparciu przy spłacie oprocentowania pożyczek.

"Komisja stwierdziła, że polski program jest zgodny z warunkami określonymi w tymczasowych ramach kryzysowych. W szczególności pomoc nie przekroczy 250 tys. euro na beneficjenta; oraz zostanie przyznana nie później niż dnia 31 grudnia 2023 r." - czytamy w komunikacie KE.


IAR/PAP/dad

Holenderski portal pisze o "polskim obozie zagłady". Interweniuje ambasada RP w Hadze

05.06.2023 13:31
Portal informacyjny NU informując o 80. rocznicy deportowania żydowskich dzieci z prowadzonego przez SS w Holandii podczas II wojny światowej obozu w Vught, napisał na swoim portalu na Facebooku, że zostały one przewiezione do "polskiego obozu zagłady" (Pools vernietigingskamp).

Polscy turyści są we Włoszech masowo okradani. Służby konsularne proszą o ostrożność i czujność

05.06.2023 14:08
Polscy turyści we Włoszech bardzo często padają ofiarami kradzieży, między innymi w Rzymie. Polskie służby konsularne do wszystkich apelują o szczególną ostrożność i czujność.