Redakcja Polska

Holenderski portal pisze o "polskim obozie zagłady". Interweniuje ambasada RP w Hadze

05.06.2023 13:31
Portal informacyjny NU informując o 80. rocznicy deportowania żydowskich dzieci z prowadzonego przez SS w Holandii podczas II wojny światowej obozu w Vught, napisał na swoim portalu na Facebooku, że zostały one przewiezione do "polskiego obozu zagłady" (Pools vernietigingskamp).
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne brunocoelho / shutterstock.com

Ambasador RP w Hadze Margareta Kassangana powiedziała, że będzie interwencja placówki w tej sprawie.

NU jest jednym z najważniejszych portali informacyjnych w Niderlandach. Poświęcił on w niedzielę sporo miejsca rocznicy przewiezienia setek żydowskich dzieci z obozu w Vught, który był prowadzony przez niemieckie SS podczas II wojny światowej. Pojawił się duży tekst na stronie internetowej, gdzie znalazła się informacja, iż dzieci deportowano do "nazistowskiego obozu w Polsce".

Tymczasem na profilu portalu prowadzonym na Facebooku opublikowano zdjęcie dokumentu z tamtego okresu i podpisano je: "prawie tysiąc trzysta żydowskich dzieci zostało deportowanych z obozu Vught do polskiego obozu zagłady".

Internauci oburzeni

W komentarzach pod postem pojawiły się głosy Holendrów, że był to niemiecki obóz w okupowanej Polsce. "NU powinien zmienić tekst. To jest niemiecki obóz zagłady na okupowanym terytorium Polski" – napisała Gera Knibbe z Amstelveen.

Portal nie odpowiedział na pytania PAP w sprawie zmiany tekstu na FB. Interwencję zapowiedziała ambasada RP w Hadze.


IAR/dad

Rywalka Trumpa w republikańskich prawyborach: jeśli Ukraina przegra, Polska i państwa bałtyckie będą następne

05.06.2023 11:50
Znaczenie wojny na Ukrainie wykracza poza obronę tego państwa, to wojna o wolność, którą musimy wygrać; jeżeli Kijów przegra, celem Rosji stanie się Polska i państwa bałtyckie, a to grozi wojną światową - podkreśliła w stacji CNN Nikki Haley, która ubiega się o nominację z ramienia Partii Republikańskiej w amerykańskich wyborach prezydenckich w 2024 r.

Polsko-ukraińska współpraca w zakresie inwentaryzacji zniszczeń wojennych na ukraińskich dobrach kultury

05.06.2023 12:34
Ministrowie Piotr Gliński i Aleksander Tkaczenko podpisali memorandum o współpracy w tym zakresie. Koordynatorem działań jest Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie, znajdujące się w strukturach Narodowego Instytutu Dziedzictwa.  

Szef MON Mariusz Błaszczak w Korei Południowej: pierwsze wyrzutnie Chunmoo w Polsce już w sierpniu

05.06.2023 12:18
Jak poinformował wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, polska armia dostanie w sierpniu pierwsze wyrzutnie dalekiego zasięgu Chunmoo. - Uzbrojenie z Korei Południowej będzie montowane na polskich ciężarówkach Jelcz - przekazał w Seulu szef MON.