Redakcja Polska

XXI Słowacko-Polskie Forum Gospodarcze w Spiskiej Nowej Wsi

24.11.2023 09:23
Zarówno osiągnięcia jak i tematy trudne we wzajemnych relacjach polskich i słowackich regionów oraz biznesu omawiano na XXI Słowacko-Polskim Forum Gospodarczym w Spiskiej Nowej Wsi.
XXI Słowacko-Polskim Forum Gospodarczym w Spiskiej Nowej Wsi
XXI Słowacko-Polskim Forum Gospodarczym w Spiskiej Nowej WsiFoto: Ambasada RP w Bratysławie

Forum zorganizowało Stowarzyszenie Euroregion Tatry z siedzibą w Kieżmarku we współpracy z Ambasadą RP w Bratysławie i Ambasadą Republiki Słowacji w Warszawie, a także Instytutem Polskim w Bratysławie i Programem Interreg Polska - Słowacja.

W forum wzięli udział samorządowcy, przedstawiciele stowarzyszeń regionalnych, izb branżowych, administracji centralnej obydwu państw oraz przedsiębiorcy. Uroczysta inauguracja wydarzenia odbyła się w siedzibie Urzędu Miasta Spiska Nowa Wieś. W ramach forum odbyły się trzy panele dyskusyjne poświęcone turystyce, finansowaniu współpracy transgranicznej oraz rozwojowi dwustronnej infrastruktury drogowej i kolejowej. Były poprzedzone wystąpieniami ambasadorów Polski i Słowacji.

W swoim wystąpieniu ambasador Maciej Ruczaj wskazał na sukcesy ostatniego roku, takie jak uruchomienie interkonektora gazowego, rychłe wpisanie międzynarodowej trasy Via Carpatia na listę europejskich korytarzy transportowych TEN-T czy powstanie Klubu Polskiego Biznesu na Słowacji, który będzie ważnym elementem lobbingu na rzecz polskich interesów gospodarczych w Bratysławie. 


XXI Słowacko-Polskim Forum Gospodarczym w Spiskiej Nowej Wsi XXI Słowacko-Polskim Forum Gospodarczym w Spiskiej Nowej Wsi

Uczestnicy wydarzenia zgodzili się, że infrastruktura jest i będzie w najbliższej przyszłości głównym wyzwaniem dla rozwoju polsko-słowackich kontaktów gospodarczych. Dwustronna wymiana handlowa rośnie dynamicznie z roku na rok, ale nie idzie to w parze z rozwojem infrastruktury drogowej i kolejowej. Bez dobudowania brakujących odcinków autostrad i dróg szybkiego ruchu, jak również bez przerzucenia części transportu na kolej, powstaje ryzyko pojawienia się wąskiego gardła komunikacyjnego na wspólnej granicy.

Ambasador Słowacji w Warszawie Andrea Elscheková Matisová zwróciła uwagę, że nowy rząd Słowacji zdaje sobie sprawę z sytuacji i stąd brakujące odcinki autostrady D3 i drogi ekspresowej R4 (część słowackiego odcinka Via Carpatia – przyp.) znalazły się wśród jego najważniejszych priorytetów programowych.

Forum otworzyło także dyskusję na temat rozwoju ruchu turystycznego, w której wziął udział m.in. dyrektor biura POT na Czechy i Słowację Pavel Trojan. Zarówno w przypadku turystów z Czech, jak i ze Słowacji, odwiedzjących Polskę, udało się już przekroczyć statystyki sprzed pandemii COVID-19. O ile w przypadku turystów z Czech mowa o wzroście o 106 procent, to w przypadku turystów ze Słowacji wzrost ten wynosi jedynie  23 procent. „Podobną modę na Polskę, jaką udało wykreować się w Czechach, będziemy starali się zainicjować także na Słowacji, choć zadanie jest trudniejsze, m.in. właśnie z uwagi na brak dobrych połączeń” – stwierdził Pavel Trojan.

Podczas dyskusji wielokrotnie przewijał się wątek uznania uczestników konferencji dla szybkiego tempa budowy infrastruktury drogowej w Polsce. „To my mamy tutaj zadanie domowe do odrobienia” – można było usłyszeć od przedstawicieli słowackich urzędów.  


Źródło: Ambasada RP w Bratysławie

Polska gościem honorowym Międzynarodowej Konferencji Spedycyjnej w Budapeszcie

23.11.2023 15:53
Transport i logistyka stoją przed znacznymi wyzwaniami, szczególnie na Węgrzech. W Budapeszcie omawiano zadania dla współczesnego rynku spedycji i transportu w naszym regionie. Polska jest w tym roku gościem honorowym Międzynarodowej Konferencji i Wystawy Spedycyjnej.

Nagroda MSZ Pro Dignitate Humana 2023 dla rosyjskiego obrońcy praw człowieka

23.11.2023 16:20
Szef MSZ Zbigniew Rau przyznał nagrodę Pro Dignitate Humana Władimirowi Kara-Murza - dziennikarzowi, obrońcy praw człowieka w Rosji i więźniowi politycznemu - poinformował w czwartek resort spraw zagranicznych.

Konferencja New Memorials at Sites of State Mass Crimes in the 20th Century w Instytucie Polskim w Wiedniu

23.11.2023 17:30
Przedstawienie kilku wybranych nowych projektów upamiętnienia masowych zbrodni oraz dyskusja nad nową koncepcją miejsca pamięci KZ Gusen były głównymi tematami konferencji, którą Instytut Polski w Wiedniu zorganizował w swojej siedzibie 22 listopada wspólnie z austriackim Urzędem Mauthausen Memorial, we współpracy z  Ambasadą RP w Wiedniu.