X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Szef MSZ: Polska chciałaby dalej znosić restrykcje dotyczące przyjazdu cudzoziemców

27.05.2020 14:10
Polska chciałaby dalej znosić restrykcje dotyczące przyjazdu obywateli innych państw - oświadczył w środę w Pradze minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Wyraził także oczekiwanie, że władze Czech umożliwią tranzyt polskim obywatelom przez ten kraj.
Audio
  • Jacek Czaputowicz powiedział w Pradze, że kraje naszego regionu są w lepszej sytuacji epidemicznej niż inne państwa Unii. „Dziś jesteśmy w sytuacji, w którym te restrykcje możemy powoli znosić” - dodał (IAR)
  • Minister Jacek Czaputowicz odwiedził Czechy i Węgry [POSŁUCHAJ]
Jacek Czaputowicz podczas wizyty w Czechach
Jacek Czaputowicz podczas wizyty w CzechachPAP/EPA/MARTIN DIVISEK

Szef polskiego MSZ spotkał się w Pradze ze swoim czeskim odpowiednikiem Tomaszem Petrziczkiem podczas swojej pierwszej zagranicznej wizyty od wybuchu pandemii koronawirusa.

Dopytywany o decyzję w sprawie zorganizowania takiego wyjazdu powiedział, że sytuacja na tyle unormowana, że organizacja podróży była możliwa. Zapewnił, że wyjazd był konsultowany z premierem Mateuszem Morawieckim.

- Chciałbym, żebyśmy też dali przykład innym, że nie tylko rozmowy telefoniczne, wideokonferencje, ale spotkania osobiste są możliwe. Chciałbym, żeby Grupa Wyszehradzka pokazała, że jest to możliwe - mówił Jacek Czaputowicz.

Szef polskiego MSZ oceniał, że sytuacja epidemiczna we wszystkich państwach regionu, a zwłaszcza w krajach Grupy Wyszehradzkiej, jest relatywnie lepsza niż w innych krajach UE, co pozwoliło m.in. na dopuszczenie do swobodnego przepływu pracowników transgranicznych z Polski do krajów ościennych.

Czesi mogą podróżować przez Polskę

Przypomniał, że Polska umożliwiła tranzyt obywateli czeskich przez Polskę, i poinformował, że przedstawił szefowi czeskiego MSZ oczekiwanie strony polskiej w sprawie podobnej możliwości dla polskich obywateli przez Czechy. Zwrócił uwagę, że Polacy pracujący w Austrii wybierają drogę przez Niemcy, żeby na weekend dojechać do kraju. Petrziczek zapowiedział, że problem przedstawi na posiedzeniu czeskiego gabinetu.

- Polska chciałaby dalej znosić te restrykcje dotyczące przyjazdu obywateli innych państw, śledzimy działania podejmowane przez inne państwa i wiemy, jakim obciążeniem dla gospodarki są restrykcje dla turystyki polskiej czy czeskiej. Będziemy podejmować decyzje właściwe ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa epidemiologicznego i rozwoju gospodarczego - mówił Czaputowicz.

Petrziczek informował szefa polskiej dyplomacji, że Czechy są gotowe w połowie czerwca w pełni otworzyć granice z krajami, w których panuje podobna sytuacja epidemiczna. Zwrócił się z prośbą, aby polska strona rozważyła otwarcie dodatkowych przejść granicznych w krajach (województwach) libereckim i hradeckim. Ocenił też, że środowe rokowania z Polską są początkiem debaty całkowitym otwarciu granic. Petrziczek zapowiedział, że czeski rząd ma w poniedziałek dyskutować o ustaleniu zasad dzielących poszczególne kraje na "ryzykowne" i "bezpieczne".

Szef polskiego MSZ poinformował, że rozmowa dotyczyła także współpracy w Grupy Wyszehradzkiej, która obok Polski i Czech tworzą Węgry i Słowacja). Mówiono między innymi o kończącej się w czerwcu czeskiej prezydencji w Grupie oraz następującej po niej prezydencji, którą o 1 lipca obejmie Polska.

V4 a promocja interesów regionu w UE

- Polska chce się do przewodnictwa dobrze przygotować i konsultować program z aktualną prezydencją, Czechami i innymi państwami, (w tym - przyp.red.) Węgrami - powiedział Czaputowicz. Jak dodał, ustalany jest termin jego wyjazdu do Bratysławy. Przekazał też, że Polska chce wykorzystać format Grupy Wyszehradzkiej do promowania interesów regionu w UE, a także do współpracy z innymi tradycyjnymi formatami, takimi jak Partnerstwo Wschodnie.

Czaputowicz podkreślał również wspólne z Czechami podejście do polityki historycznej Rosji, która - jak mówił - "stanowi zagrożenie dla spójności wizji państw Zachodu". Informował swojego czeskiego odpowiednika o demontażu dwóch polskich tablic upamiętniających ofiary zbrodni katyńskiej w Twerze. Zapewniał o współpracy Polski i Czech wobec "agresywnego działania Rosji ingerującego w historię, swobodę suwerenności państwa, jeśli chodzi o upamiętnienia". Ze swojej strony szef czeskiej dyplomacji informował polskiego partnera o działaniach Rosji związanych z decyzją o usunięciu z Pragi pomnika sowieckiego marszałka Iwana Koniewa.

PAP/dad

Rosyjska opozycja sprzeciwia się organizacji defilady wojskowej

27.05.2020 09:58
Rosyjska opozycja protestuje przeciwko zorganizowaniu w Moskwie defilady wojskowej. Rozkaz w tej sprawie wydał wczoraj Władimir Putin. Prezydent Rosji chce, aby 24 czerwca odbyła się na Placu Czerwony Parada Zwycięstwa, a 26 lipca uliczna akcja „Nieśmiertelny Pułk”. Niezależne media publikują krytyczne komentarze, których autorzy podkreślają, że Kreml dla swoich politycznych celów naraża zdrowie i życie Rosjan.

Wątki Ludmiły Kozłowskiej w grze Putina w Mołdawii

27.05.2020 16:37
Po politycznych perturbacjach w Mołdawii prokurator generalny tego kraju chce sprawdzenia, kto stał za zamkniętym dochodzeniem w sprawie szefowej Fundacji Otwarty Dialog, Ludmiły Kozłowskiej. "Zarzucano jej między innymi nielegalne finansowanie opozycji, pranie brudnych pieniędzy i związki z rosyjskimi służbami specjalnymi" – przypomina w obszernym artykule tvp.info.

Ambasador USA w Niemczech zapowiada nowe sankcje wobec Nord Stream 2

27.05.2020 12:42
W wypowiedzi dla środowego wydania dziennika "Handelsblatt" ambasador USA w Niemczech Richard Grenell oświadczył, że Stany Zjednoczone przygotowują nowe sankcje mające udaremnić dokończenie budowy gazociągu Nord Stream 2 prowadzącego po dnie Bałtyku z Rosji do Niemiec.