Redakcja Polska

USA: Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Polakami w Linden

24.09.2021 16:34
17 Polaków mieszkających w USA otrzymało odznaczenia państwowe z rąk prezydenta Andrzeja Dudy. Prezydent spotkał się z Polakami w miejscowości Linden w stanie New Jersey. To część wizyty Andrzeja Dudy w regionie nowojorskim.
Audio
  • Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Polonią w Linden. Relacja Danuty Isler [posłuchaj]
Burmistrz Derek Armstead wręcza prezydentowi Andrzejowi Dudzie symboliczne klucze do miasta
Burmistrz Derek Armstead wręcza prezydentowi Andrzejowi Dudzie symboliczne klucze do miasta Foto: Danuta Isler/PRdZ

Na spotkanie z prezydentem przyszło kilkuset Polaków z Linden, ale także z Nowego Jorku. Andrzej Duda otrzymał od burmistrza Linden symboliczne klucze do miasta. Odznaczył też 17 Polaków za ich działalność na rzecz miejscowej społeczności, a pięciu polonijnym instytucjom podarował polskie flagi.

Andrzej Duda dziękował Polakom za pielęgnowanie narodowych tradycji oraz kultury. “Wszyscy Państwo przykładacie na co dzień rękę do tego, aby polskość tutaj została utrzymana. Ogromnie za to dziękuję. Dziękuję rodzicom, którzy ponoszą codzienny trud wychowania dzieci, wychowania ich w polskości, którzy w domu uczą polskiego języka, którzy poświęcają się i wysyłają dzieci do polskich szkół” - mówił.

Prezydent zachęcał też mieszkających w Stanach Zjednoczonych rodaków do powrotu do Polski. “W Polsce jest bezpiecznie, jest spokojnie, mamy cały czas jeszcze bardzo wiele pięknej przyrody” - mówił prezydent.

Miasto Linden to jedno z większych skupisk Polonii w Stanach Zjednoczonych. Mieszka tutaj 15 tysięcy Polaków.


IAR/ho


W Acquafondata uczczono żołnierzy 2. Korpusu Polskiego poległych w walkach o miasteczko i Monte Cassino

21.09.2021 13:33
W Acquafondata uczczono żołnierzy 2. Korpusu Polskiego poległych w walkach o miasteczko i Monte Cassino. Uroczystość była częścią obchodów 80. rocznicy sformowania Armii generała Władysława Andersa. W uroczystości wzięli udział ostatni weterani 2. Korpusu Polskiego, weterani walk o niepodległość, a także przedstawiciele Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

"Nie zgadzamy się na instrumentalne traktowanie migrantów". Prezydent na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ

22.09.2021 17:10
Polski prezydent był jednym z ponad stu przywódców z całego świata, którzy przemawiają podczas dorocznego Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. Andrzej Duda w swoim wystąpieniu apelował o globalną solidarność w walce z pandemią koronawirusa, mówił też o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy i budowie Nord Stream 2. 

USA: Izba Reprezentantów przyjęła ustawę zawierającą ściślejsze sankcje wobec Nord Stream 2

24.09.2021 08:39
Amerykańska Izba Reprezentantów przyjęła ustawę o nowym budżecie obronnym (NDAA), zawierającą m.in. zacieśnienie sankcji wobec gazociągu Nord Stream 2. "Mamy nadzieję, że dzięki temu nie dojdzie do startu funkcjonowania gazociągu" - powiedziała PAP kongresmenka Marcy Kaptur.