X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Demonstracje i krwawe zamieszki w Kazachstanie. Wśród poszkodowanych nie ma Polaków

10.01.2022 11:18
Na terytorium Kazachstanu w tym momencie znajduje się około 100 obywateli Polski; są w kontakcie z naszymi placówkami; nie notowaliśmy żadnych poszkodowanych - powiedział wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Demonstracje w całym Kazachstanie wybuchły 2 stycznia i przerodziły się w gwałtowne starcia z wojskiem i policją. Manifestanci początkowo protestowali przeciwko podwyżce cen gazu LPG używanego do tankowania samochodów, później ich postulaty przerodziły się w żądania polityczne.
Audio
  • Sytuacja społeczno-polityczna w Kazachstanie. Materiał Michała Fedusio [posłuchaj]
Zagraniczne wojska mają opuścić Kazachstan w ciągu tygodnia
Zagraniczne wojska mają opuścić Kazachstan w ciągu tygodniaEPA/STRINGER

O sytuację w Kazachstanie został zapytany w Programie Trzecim Polskiego Radia wiceszef MSZ. - Kazachstan był do tej pory filarem stabilności w tej części świata, co miało znaczenie dla Chin i Rosji, ale i dla nas w kontekście np. możliwych migracji przez ten teren - mówił Przydacz. Wskazał, że system nie w pełni demokratyczny powoduje narastanie frustracji.

Przydacz przekazał, że na terytorium Kazachstanu w tym momencie znajduje się około 100 obywateli Polski. - Są oni w kontakcie z naszymi placówkami. Nie notowaliśmy żadnych poszkodowanych - dodał.

Z kolei - jak mówił - obywateli Kazachstanu deklarujących narodowość polską jest około 30 tys. - Z nimi również jest w kontakcie polska służba dyplomatyczna. Na tym etapie nie notowaliśmy żadnych śmierci - poinformował wiceminister.

Stan wyjątkowy i rozkaz strzelania 

Władze winią za wybuch przemocy "ekstremistów" i "terrorystów", z których część pochodzi z zagranicy. Prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew ogłosił w kraju stan wyjątkowy i nakazał wojsku i policji strzelać bez ostrzeżenia do "terrorystów". Na jego prośbę do Kazachstanu przybyli także żołnierze Rosji, Armenii, Białorusi, Tadżykistanu i Kirgistanu, działający w ramach sił pokojowych Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB).

Służby bezpieczeństwa Kazachstanu zatrzymały 7939 osób w związku z ostatnimi zamieszkami - przekazał w poniedziałek resort spraw wewnętrznych tego kraju. W niedzielę media donosiły o 164 ofiarach śmiertelnych rewolty. MSW w niedzielę informowało o 5135 zatrzymanych.

Tokajew zdymisjonował rząd i obniżył ceny gazu. Pod zarzutem zamachu stanu aresztowano byłego szefa KNB Kazachstanu Karyma Masymowa.


IAR/PAP/dad

Kazachstan: protestujący oskarżają władze o korupcję i nepotyzm

08.01.2022 18:00
W Kazachstanie w zamieszkach zginęło kilkadziesiąt osób, wśród nich funkcjonariusze sił porządkowych - podały tamtejsze media

Nadal napięta sytuacja w Kazachstanie

09.01.2022 10:11
Żołnierze Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym strzegą obiektów strategicznych w Kazachstanie. Informując o tym biuro prezydenta nie ujawniło o jakie obiekty chodzi.

Kanadyjskie MSZ nie wyklucza sprzedaży broni Ukrainie. Trwają rozmowy z Kijowem

10.01.2022 08:57
Minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly nie wyklucza sprzedaży przez Kanadę broni Ukrainie. W telewizyjnym wywiadzie podkreśliła, że trwają rozmowy z Kijowem, a Kanada nieustannie wzywa Rosję do deeskalacji sytuacji.

NATO jest gotowe na ewentualny konflikt w Europie

10.01.2022 12:42
Szef NATO twierdzi, że sojusz jest gotowy na ewentualny konflikt zbrojny w Europie. Jednocześnie, w wywiadzie dla Financial Times dodaje, że istnieje alternatywna i wyraża nadzieję na polityczne rozwiązanie problemów na linii sojusz - Moskwa. Rosja i Stany Zjednoczone rozpoczynają rozmowy dotyczące kontroli arsenałów jądrowych oraz sytuacji wokół Ukrainy.