Redakcja Polska

Rząd znosi większość restrykcji covidowych, maseczki w miejscach publicznych nadal obowiązkowe

23.02.2022 11:53
Od 1 marca przestaną obowiązywać wszystkie limity osób - w tym w sklepach, restauracjach, miejscach kultury, transporcie, a także podczas spotkań i imprez. Rząd znosi też zalecenie pracy zdalnej w urzędach.
Audio
  • Rząd znosi większość obostrzeń covidowych - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

Premier Mateusz Morawiecki poinformował na konferencji prasowej, że przestaną obowiązywać limity osób, ponownie zostaną otwarte dyskoteki, kluby i inne tego typu miejsca. W mocy pozostają restrykcje dotyczące noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych, izolacji i kwarantanny dla współdomowników oraz kwarantanny przyjazdowej dla osób, które nie mają ważnego certyfikatu szczepionkowego.

Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski argumentowali zmianę regulacji "w miarę łagodnym przebiegiem wariantu omikron". Z badań wynika, że 80 procent Polaków ma przeciwciała. Szef rządu zaznaczył jednocześnie, że nie jest to jeszcze koniec pandemii.

Adam Niedzielski podkreślił, że mamy bardzo silny trend spadkowy zakażeń koronawirusem. W ostatnich tygodniach to spadki nawet powyżej 30 procent z tygodnia na tydzień. Minister zaznaczył, że zakażenia nie przekładają się na wzrosty hospitalizacji, a w ostatnim czasie liczba pacjentów z koronawirusem systematycznie spada.

Szczyt fali omikronowej wyniósł blisko 60 tys. przypadków dziennie. Wciąż wysoka jest liczba zgonów. Jak tłumaczy wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, większość z nich to jeszcze skutki wariantu delta. Minionej doby zmarło w Polsce 360 osób, zakażonych koronawirusem.

Zakażeń i zgonów jest cały czas dużo, epidemia się jeszcze nie skończyła - podkreśla doktor Marek Posobkiewicz - były Główny Inspektor Sanitarny.


IAR/ep

 

Prezydent USA Joe Biden wprowadza kolejne sankcje na Rosję

22.02.2022 21:36
Prezydent USA Joe Biden ogłosił we wtorek nałożenie "całkowitych, blokujących" sankcji na dwa rosyjskie banki i obrót rosyjskimi obligacjami, a także zapowiedział wysłanie dodatkowych sił i sprzętu do państw bałtyckich.

Caritas Polska przekaże 100 tys. zł ukraińskiemu Caritas i ogłasza zbiórkę "Pomoc dla Ukrainy”

23.02.2022 13:00
Białoruś i Ukraina to najważniejsze kierunki pracy Caritasu Polska na Wschodzie. Przekazujemy 100 tys. zł na bieżące działania kryzysowe ukraińskich Caritasów i ogłaszamy zbiórkę pod hasłem "Pomoc dla Ukrainy" - powiedział dyrektor Caritasu Polska ks. dr Marcin Iżycki.

Kolejne sankcje na Rosję za inwazję na Ukrainę

23.02.2022 10:48
Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy, Unia Europejska, Kanada, Japonia i Australia - wszystkie te kraje w ostatnich godzinach nałożyły sankcje na Rosję. To reakcja na uznanie przez Władimira Putina dwóch samozwańczych republik z ukraińskiego Donbasu i na wysłanie na Ukrainę rosyjskich żołnierzy.