Redakcja Polska

Weteran GROM: ukraińskie jednostki specjalne robią swoje

23.09.2022 16:05
Doniesienia z frontu na Ukrainie obfitują w informacje o bombardowaniach czy pracy artylerii, nie ma jednak wśród nich za dużo doniesień o wojskach specjalnych. Te jednak według rozmówcy Polskiego Radia dla Zagranicy wcale nie próżnują.
Audio
  • Rozmowa Przemysława Pawełka z Navalem, weteranem jednostki wojskowej GROM, o działaniach wojsk specjalnych na Ukrainie.
CNN informuje, że Amerykanie pomagali Ukraińcom zaplanować kontrofensywę na południu Ukrainy
CNN informuje, że Amerykanie pomagali Ukraińcom zaplanować kontrofensywę na południu UkrainyAP/Associated Press/East News

Codziennie do Polski docierają kolejne informacje z frontu na Ukrainie. Choć wojny w Afganistanie czy w Iraku przyzwyczaiły nas do kluczowej roli wojsk specjalnych w działaniach wojennych, to wśród doniesień z za naszej wschodniej granicy nie ma za dużo informacji o operacjach specjalsów.

Nie oznacza to jednak, że wojska specjalne nie odgrywają tam istotnej roli. Informacje tego typu często pojawiają się długo po samych operacjach, a i z informacji z Ukrainy da się wyselekcjonować te, które mogą być związane z działaniami elitarnych oddziałów, choćby w przypadku działań dywersyjnych czy partyzanckich za linią frontu.

Z Navalem, weteranem Jednostki Wojskowej GROM, rozmawiał Przemysław Pawełek.

Zobacz więcej na temat: Ukraina wojna na Ukrainie GROM

"Wszyscy wiedzą, że Ławrow kłamie". Prezydent Andrzej Duda o wystąpieniu szefa dyplomacji Rosji

23.09.2022 10:22
- Wszyscy wiedzą, że Sergiej Ławrow zwyczajnie kłamie. Ludzie w ogóle tego nie słuchają i uważają to za brednie - powiedział w Nowym Jorku Andrzej Duda. Prezydent skomentował w ten sposób wystąpienie szefa rosyjskiego MSZ na forum Rady, w czasie którego Rosjanin m.in. oskarżył Kijów o ludobójstwo.

Niemcy ponownie odłożyli dostawę czołgów na Ukrainę. Zełenski: "dajcie nam tę pancerną broń"

23.09.2022 12:38
Koalicja rządząca Bundestagu przełożyła głosowanie w sprawie dostaw pojazdów opancerzonych na Ukrainę. Wcześniej prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreślał, że ta broń może uratować życie wielu ludziom.

W październiku pierwsze Bayraktary mają trafić na wyposażenie polskiej armii

23.09.2022 13:13
Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz zapowiedział w piątek, że już w październiku tureckie drony Bayraktar trafią na wyposażenie polskiej armii. Według niego, w IV kwartale tego roku będą już zestawy Patrtiot, a na przełomie 2022/2023 pierwsze czołgi K2 Black Panther z Korei Płd.

Polska w grupie krajów, które chcą ostrzejszych sankcji wobec Rosji

23.09.2022 13:50
Polska, Irlandia i kraje bałtyckie chcą ostrzejszych sankcji wobec Rosji. Ta grupa przekazała Komisji Europejskiej własne propozycje do tworzonego pakietu restrykcji - dowiedziała się brukselska korespondentka Polskiego Radia. Jak informowała Beata Płomecka, Komisja rozpoczyna dziś konsultacje w sprawie kolejnych sankcji i będzie je kontynuować przez weekend. Na ich podstawie Komisja w przyszłym tygodniu opublikuje najnowszy pakiet.