Redakcja Polska

Rzeczniczka NATO: pilne posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej w związku z eksplozją w Polsce

16.11.2022 09:39
Rozpoczęło się nadzwyczajne posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej na poziomie ambasadorów poświęcone wybuchowi w Polsce, w wyniku którego zginęły dwie osoby - przekazała na Twitterze rzeczniczka NATO Oana Lungescu.
Audio
  • Po nocnych konsultacjach dziś ciąg dalszy rozmów Polski z UE i NATO ws wybuchu przy granicy z Ukrainą [posłuchaj]
Ambasadorowie NATO i UE spotkają się w środę
Ambasadorowie NATO i UE spotkają się w środę shutterstock.com/Alexandros Michailidis

"Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg będzie przewodniczył posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej w celu przedyskutowania wczorajszej eksplozji we wschodniej Polsce, w pobliżu granicy z Ukrainą. Sekretarz generalny udzieli informacji mediom po spotkaniu" - napisała Lungescu.

Rada Północnoatlantycka (NAC) jest głównym organem decyzyjnym o charakterze politycznym w strukturze NATO. Każde państwo członkowskie ma w niej swojego reprezentanta. Rada zbiera się na różnych szczeblach co najmniej raz w tygodniu lub za każdym razem, kiedy zachodzi taka potrzeba.

"Gdyby nie rosyjska agresja, nie doszłoby do tragedii w Polsce"

Premier Holandii Mark Rutte podkreślił, że nie doszłoby do wybuchu pocisku w Przewodowie bez rosyjskich ataków rakietowych na Ukrainę. We wpisie na Twitterze poinformował, że zachodni przywódcy są przekonani, iż najpierw trzeba ustalić fakty i tym samym wesprzeć polskie śledztwo w tej sprawie.

Szef holenderskiego rządu zamieścił zdjęcie ze spotkania liderów, którzy biorą udział w szczycie G20 na Bali. To między innymi, prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden, premier Kanady Justin Trudeau, premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak, prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. "Obecni członkowie G7 i NATO zwołali dziś rano spotkanie podczas G20 na Bali, by omówić incydent w Polsce" - poinformował premier Holandii Mark Rutte. 

Holenderski polityk dodał, że przywódcy są zgodni, co do wspólnego przesłania, że "najpierw musimy ustalić fakty, a tym samym wesprzeć polskie śledztwo". "Jedno jest pewne: nie doszłoby do tego bez przerażających rosyjskich ataków rakietowych na Ukrainę. Nadal wspieramy Ukrainę w jej obronie przed rosyjską agresją" - oświadczył Mark Rutte.
Dziś rano z premierem Holandii i przewodniczącą Komisji Europejskiej rozmawiał premier Mateusz Morawiecki

Chińskie MSZ o sytuacji w Polsce

Chiny wzywają do zachowania „spokoju i powściągliwości” w związku z wczorajszą eksplozją pocisku na terytorium Polski, przy granicy z Ukrainą . To komentarz rzeczniczki chińskiego MSZ Mao Ning. Takie sformułowanie stanowi jednak standardowy zwrot używany przez chińską dyplomację. W ten sam sposób Chiny najczęściej komentują m.in. rosyjską inwazję na Ukrainę, apelując do „wszystkich stron” o zachowanie „spokoju i powściągliwości”.

IAR/PAP/ks

Pilne narady z sojusznikami. Prezydent Duda rozmawiał z Bidenem, Zełenskim i Stoltenbergiem

16.11.2022 00:24
Jak informuje Kancelaria Prezydenta - polski przywódca odbywa kolejne pilne rozmowy telefoniczne z sojusznikami. Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Wcześniej odbyła się rozmowa z przywódcą USA Joe Bidenem.

Premier Morawiecki: apeluję do wszystkich Polaków, aby zachować spokój wokół tej tragedii. Bądźmy rozważni

16.11.2022 01:25
Zakończyło się wystąpienie Mateusza Morawieckiego po nadzwyczajnym posiedzeniu rządu. Premier poinformował, że została podjęta decyzja o podniesieniu gotowości bojowej wybranych oddziałów Polskich Sił Zbrojnych, ze szczególnym uwzględnieniem monitorowania przestrzeni powietrznej. Będzie się ono odbywało we wzmocniony sposób razem z sojusznikami.

Prezydent Joe Biden zwołał pilne spotkanie państw G7 i NATO

16.11.2022 08:05
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden poinformował, że jest mało prawdopodobne, aby pocisk, który spadł w powiecie hrubieszowskim został wystrzelony z Rosji. Joe Biden zorganizował w tej sprawie w Indonezji pilne spotkanie przywódców światowych potęg z grupy G7 i państw NATO.

Szefowa Komisji Europejskiej: kraje G20 gotowe wesprzeć Polskę w śledztwie w sprawie uderzenia rakiety

16.11.2022 08:14
W nagraniu video ze szczytu G20 na wyspie Bali Ursula von der Leyen powiedziała, że przywódcy G7 i NATO potępiają brutalne ataki Rosji na Ukrainę i będą wspierać Kijów "tak długo, jak będzie trzeba".

Premier Ukrainy poinformował premiera Mateusza Morawieckiego o szczegółach wczorajszego ataku

16.11.2022 09:19
Denis Szmyhal przekazał, że Rosja użyła wczoraj około 80 rakiet i wiele z nich uderzyło w obwody graniczące z Polską