Redakcja Polska

Do Polski przybędą niemieccy żołnierze mający obsługiwać wyrzutnie Patriot. Jest zgoda władz

12.01.2023 09:49
Jest zgoda polskich władz na stacjonowanie w naszym kraju żołnierzy Bundeswehry mających obsługiwać system Patriot. Odpowiedni dokument w tej sprawie podpisał prezydent Andrzej Duda.
Niemiecka obsługa systemów Patriot przyjedzie do Polski
Niemiecka obsługa systemów Patriot przyjedzie do PolskiShutterstock/Mike Mareen

Według ustaleń Informacyjnej Agencji Radiowej mundurowi z Niemiec, którzy mają obsługiwać wyrzutnie Patriot, dotrą do naszego kraju po weekendzie.

Mowa o kilkuset wojskowych, którzy wraz z systemem obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot będą stacjonować na Lubelszczyźnie. Lokalizacja jest uzgodniona z Dowództwem Operacyjnym Sił Zbrojnych, w porozumieniu z kierownictwem resortu obrony.

Przysłanie do Polski wyrzutni Patriot wraz z obsługującymi system żołnierzami to konsekwencja wydarzeń z Przewodowa z końca ubiegłego roku. W tej niewielkiej miejscowości przy granicy z Ukrainą doszło do nieszczęśliwego wydarzenia. Elementy rakiet, wystrzelonych przez ukraiński system obrony z powodu prowadzonego przez Rosję ostrzału, spadły na terenie naszego kraju.

W wyniku tego incydentu zginęły dwie osoby.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: polityka Niemcy wojsko

Niewyobrażalny akt barbarzyństwa Rosjan. Ostrzelali szpital dziecięcy i uszkodzili oddział noworodków

11.01.2023 14:24
Rosyjskie wojska ostrzelały szpital dziecięcy w Chersoniu. Uszkodzony został oddział noworodków.

Polska podjęła decyzję o przekazaniu Ukrainie kompanii czołgów Leopard

11.01.2023 15:54
Prezydent Andrzej Duda zaapelował we Lwowie do krajów NATO o zwiększenie pomocy militarnej dla Ukrainy. Poinformował, że Polska podjęła decyzję o przekazaniu Ukrainie kompanii czołgów Leopard, ale w koalicji z innymi krajami.

Wernisaż wystawy "Jesteśmy Polakami. Związek Polaków w Niemczech” w Instytucie Polskim w Berlinie

12.01.2023 09:42
W ramach wydarzeń organizowanych przez polskie placówki z okazji obchodów 100. rocznicy powołania Związku Polaków w Niemczech w czwartek w siedzibie Instytutu Polskiego w Berlinie, Ambasada RP razem z Instytutem Polskim organizuje publiczny wernisaż wystawy pt. "Jesteśmy Polakami. Związek Polaków w Niemczech”.