Redakcja Polska

Chętnie wypoczywamy na Malcie. W 2022 poleciały tam 143 tysiące Polaków

19.02.2023 13:40
143 tys. Polaków wypoczywało w 2022 roku ma Malcie, to o blisko 30 tys. więcej niż przed pandemią - poinformowała Maltańska Organizacja Turystyczna. Polska jest piątym krajem pod względem liczby turystów, którzy odwiedzili w ub.r. Maltę.
Malta, widok na wybrzeże
Malta, widok na wybrzeżeshutterstock/fokke baarssen

Jak podała Maltańska Organizacja Turystyczna (Malta Tourism Authority - MTA) przez cały rok 2022 Maltę odwiedziło ponad 2,33 mln gości z całego świata. - To wynik lepszy niż się spodziewano jeszcze jesienią ub. roku, gdy MTA ogłosiła, że oczekuje 2,2 mln zagranicznych gości, jednak w dalszym ciągu nie wróciła do poziomu sprzed pandemii - z rekordowego roku 2019, gdy Malcie gościło 2,8 mln turystów W 2022 roku zagraniczni turyści zostawili na Malcie 2 mld euro - podał dyrektor regionalnego biura MTA w Warszawie John Mary Attard.

Dodał, że w sumie zagraniczni turyści zostawili w ub. roku na Malcie 2 mld euro.

Jak zaznaczył, podczas dwuletniej pandemii sektor turystyczny był na pierwszej linii frontu. "Musiał się on zmierzyć z nieznanymi wcześniej trudnościami wynikającymi lockdownów, jednak to zahartowało firmy, umożliwiając im teraz dość dynamiczny rozwój" - wyjaśnił.

Polacy zaskoczyli

Według Attarda, dane dotyczące liczby turystów z Polski okazały się sporym zaskoczeniem. - Optymistyczne założenia, wskazywały że Maltę odwiedzi 130-135 tys. Polaków, tymczasem w całym roku liczba gości z Polski przekroczyła poziom 143 tys. - podał.

Zwrócił uwagę, że to znacząca lepszy wynik niż w rekordowym 2019 roku, kiedy to Maltę odwiedziło 104 tys. turystów z Polski.

Polska w pierwszej piątce

Jak dodał szef biura MTA w Warszawie, do wyników sprzed pandemii, udało się jeszcze tylko wrócić trzem krajom: Francji, Austrii i Włochom. Pod względem liczby turystów odwiedzających Maltę, Polska jest w pierwszej piątce państw po Wielkiej Brytani (427 tys.), Włoszech (398 tys.) Francji (258 tys.) i Niemczech (169 tys.)

Według eksperta, gości z Polski mogłoby być jeszcze więcej, gdyby nie wojna w Ukrainie. - Polacy lubią podróżować po świecie i poznawać nowe kraje niemalże przez cały rok. Dążymy do tego, żeby Malta stała się dla nich turystyczną atrakcją niezależnie od pory roku - stwierdził.


PAP/dad

Wizyta prezydenta USA w Polsce. Światowe media: Biden odwiedza kluczowego sojusznika w NATO

19.02.2023 10:33
Prezydent USA Joe Biden odwiedzi Polskę, kluczowego sojusznika Stanów Zjednoczonych w ramach NATO, kraju, w którym stacjonują tysiące amerykańskich żołnierzy, i który stanowi centrum transferów broni z Zachodu na Ukrainę - informuje amerykańska stacja CNN.

Polskie wsparcie dla Ukrainy. Zdecydowana większość badanych dobrze ocenia politykę rządu

19.02.2023 11:13
80,4 proc. badanych dobrze ocenia politykę rządu na arenie międzynarodowej ws. wsparcia Ukrainy - wynika z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski. 11 proc. respondentów jest przeciwnego zdania.

Pierwszy gazowiec z dostawami LNG dla Grupy Orlen w drodze z USA do Polski

19.02.2023 12:36
Z terminalu Sabine Pass w Stanach Zjednoczonych wyruszył do Polski pierwszy z ośmiu gazowców, które będą realizować dostawy LNG dla Grupy Orlen - poinformowało w niedzielę PGNiG należące do Grupy Orlen. Statek wiezie do Polski ok. 70 tys. ton skroplonego gazu ziemnego.