Redakcja Polska

Rosyjski celebryta aprobuje zabijanie ambasadorów. Jest ostra reakcja polskiej dyplomacji

01.05.2023 12:28
Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP potępia wypowiedź Pawła Astachowa dowodzącą, że dopuszczalne jest zabójstwo Ambasadora RP. W komunikacie resort dyplomacji napisał, że wzywa Rosję do zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim dyplomatom zgodnie z Konwencją Wiedeńską. 
MSZ potępia wypowiedź Pawła Astachowa
MSZ potępia wypowiedź Pawła AstachowaShutterstock/magicinfoto/TT/@MSZ_RP

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odniosło się w ten sposób do wypowiedzi Pawła Astachowa, rosyjskiego celebryty, byłego komisarza ds. praw dzieci w Rosji, który mówił w tamtejszej telewizji państwowej, że zabijanie ambasadorów mieści się "w ramach prawa międzynarodowego".W niedzielę Paweł Astachow w codziennym programie propagandysty Władimira Sołowiowa zarzucił polskim władzom złamanie konwencji wiedeńskiej.

"Muszę odnieść się do sytuacji w Polsce. To co się dzieje to poważne naruszenie Konwencji Genewskiej o stosunkach konsularnych, do przestrzegania której od 1961 r. zobowiązały się wszystkie państwa świata, które utrzymują relacje dyplomatyczne. I spójrzcie tylko, co oni robią. Wyrzucili ich z mieszkań, wyrzucili ich z ośrodka wypoczynkowego, zamrozili im konta i zabrali wszystkie pieniądze naszej misji dyplomatycznej, teraz szkołę odebrali. Jak my odpowiadamy? Nota, oburzenie, wezwanie ambasadora" – mówił Astachow.

Oświadczył również, że po tym, jak w ubiegłym roku ambasador Rosji został oblany farbą (przez aktywistkę), "czekał, czy ambasadora Polski znajdą pływającego w rzece Moskwie, czy nie”.

Astachow sugerował również, że tego typu "retorsje i represalia" wobec dyplomatów są dopuszczalne w ramach prawa międzynarodowego i że tak "uczono go w szkole KGB".

Do tych wypowiedzi odniósł się w poniedziałek resort polskiej dyplomacji, podkreślając, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP potępia wypowiedź Astachowa dowodzącą, że dopuszczalne jest zabójstwo Ambasadora RP.

"Wzywamy Rosję do zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim dyplomatom zgodnie z Konwencją Wiedeńską" - napisał rzecznik MSZ w komunikacie.

Paweł Astachow to adwokat, który w przeszłości pełnił funkcję rzecznika praw dziecka.

W sobotę miasto Warszawa, w porozumieniu z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, przejęło budynek przy ulicy Kieleckiej 45, gdzie mieściła się prowadzona przez Ambasadę Rosji szkoła średnia.

Przejęliśmy kolejny budynek bezprawnie zajmowany dotychczas przez Federację Rosyjską na podstawie wyroku sądu, który dodatkowo zobowiązuje FR do zapłaty ponad 31 mln zł wraz z odsetkami za bezprawne zajmowanie Kieleckiej 45 - napisał w sobotę w mediach społecznościowych prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn ocenił w niedzielę, że rosyjska propaganda z dużą agresją reaguje na działania władz Warszawy, które doprowadziły do przejęcia budynku szkoły zajmowanego nielegalnie przez Rosję.

Jak zaznaczył, że przy tej okazji Kreml kłamliwie oskarża Polskę o akt agresywny wobec Rosji, a także łamanie prawa międzynarodowego. "Kłamstwa rozpuszczone są po to, by pokazać rzekomą agresję i wrogość Polski" - dodał.

Ocenił, że rosyjskie przekazy w sposób kłamliwy przedstawiają całą sytuację, pomijając oczywiste fakty. "Polska podjęła działania na podstawie orzeczenia sądu, który nakazał zwrot nieruchomości zajmowanej wbrew prawu. Budynek przejęty przez komornika nie miał statusu dyplomatycznego. Działania władz Warszawy miały na celu zakończenie nielegalnego użytkowania budynku" - wyliczył. 


PAP/IAR/ho

Prezydent Czech z wizytą w Kijowie. "Ukraina potrzebuje amunicji do skutecznej kontrofensywy"

30.04.2023 16:28
Petr Pavel zakończył wizytę na Ukrainie. Po powrocie do Pragi czeski prezydent zapewnił, że jego kraj razem z sojusznikami będzie szukał sposobów na zwiększenie dostaw amunicji dla ukraińskiej armii.

Polonia amerykańska uczciła ofiary Katynia, Smoleńska i deportacji na Syberię

01.05.2023 09:01
Polonia amerykańska oddała w niedzielę pod Pomnikiem Katyńskim w Jersey City hołd ofiarom zbrodni NKWD na oficerach polskich w Katyniu. Uczciła zmarłych w katastrofie smoleńskiej, a także wywiezionych przez Sowietów na Syberię.

Motocyklowy gang Putina wyruszył do Berlina. Dlaczego prokremlowska grupa jedzie do stolicy Niemiec?

01.05.2023 09:29
Kilkuset motocyklistów z klubu "Nocne Wilki", popierających imperialną politykę Władimira Putina, wyruszyło w sobotę z Moskwy do stolicy Niemiec - przekazał w niedzielę portal dziennika "Bild". W Berlinie chcą uczcić rocznicę kapitulacji Niemiec w II wojnie światowej.

Premier Morawiecki o relacjach z UE i USA: jesteśmy integratorem dwóch potężnych obszarów wolnego świata

01.05.2023 10:50
Na antenie Radia Olsztyn premier Mateusz Morawiecki powiedział, że "Polska jest zarówno proamerykańska, jak i proeuropejska. Jesteśmy integratorem, zwornikiem tych dwóch potężnych obszarów wolnego świata i chcemy nim w tym świecie wolnym być".