Redakcja Polska

Rosjanie wystrzelili rakiety Iskander na Kijów. Wszystkie przechwycono

29.05.2023 16:08
Dowódca naczelny ukraińskiej armii gen. Walerij Załużny powiadomił, że Rosja wystrzeliła w ataku na Ukrainę 11 rakiet balistycznych i manewrujących Iskander.
Audio
  • Rosjanie atakowali Kijów za pomocą rakiet. Ułamki spadły na centrum miasta. Są poszkodowani cywile. To kolejny zmasowany ostrzał ukraińskiej stolicy w ostatnich godzinach. O szczegółach Paweł Buszko (IAR)
Rosjanie wystrzelili w kierunku obwodu kijowskiej 11 rakiet Iskander
Rosjanie wystrzelili w kierunku obwodu kijowskiej 11 rakiet IskanderShutterstock/ID1974

"Ok. godz. 11.30 (10.30 w Polsce) przeciwnik zaatakował obwód kijowski rakietami balistycznymi i manewrującymi Iskander" - przekazał Załużny na Facebooku. Pociski zostały wystrzelone z kierunku północnego.


Posłuchaj
00:48 12381101_1.mp3 Rosjanie atakowali Kijów za pomocą rakiet. Ułamki spadły na centrum miasta. Są poszkodowani cywile. To kolejny zmasowany ostrzał ukraińskiej stolicy w ostatnich godzinach. O szczegółach Paweł Buszko (IAR)

 

"Wszystkie cele zostały zlikwidowane przez obronę powietrzną" - napisał generał.

W poniedziałek rano Rosja przeprowadziła 16. od początku maja atak z powietrza na Kijów. Zaledwie kilka godzin wcześniej, w nocy z niedzieli na poniedziałek, ukraińska stolica została zaatakowana dronami.

"Jesteście naszymi bohaterami" 

"Jesteście naszymi bohaterami" - napisał w niedzielę na Telegramie prezydent Wołodymyr Zełenski, wyrażając wdzięczność wobec żołnierzy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej oraz służb ratowniczych po kolejnym zmasowanym rosyjskim ataku powietrznym na Ukrainę.

"Siły obrony powietrznej. Słyszycie sygnał alarmu inaczej niż wszyscy. Kierujecie wzrok w górę, by niszczyć wrogie rakiety, samoloty, śmigłowce, bezzałogowce. Każde zestrzelenie to ratowanie ludzkiego życia" - zaznaczył prezydent Ukrainy.


PAP/IAR/dad

Uroczystości polonijne w Belfaście. Polacy gromadzą się wokół pamiątek wspólnej historii

29.05.2023 14:22
W Irlandii Północnej przebywa nawet 30 tys. Polaków i mimo że jest to młoda Polonia, to od 2004 r. stała się ważnym elementem podzielonej społeczności Belfastu.

Represje wobec Andrzeja Poczobuta. MSWiA nakłada sankcje na Białoruś

29.05.2023 15:15
Polska wprowadza sankcje wobec 365 obywateli Białorusi. Jak poinformował szef MSWiA Mariusz Kamiński, oprócz wpisania na listę sankcyjną chodzi również o zamrożenie środków finansowych i gospodarczych 20 podmiotów i 16 innych osób powiązanych głównie z kapitałem rosyjskim. To reakcja Warszawy na represje Mińska wobec dziennikarza Andrzeja Poczobuta.

Komisja ds. rosyjskich wpływów. Andrzej Duda: powinna powstać na poziomie europejskim

29.05.2023 15:50
- Rosyjskie wpływy wymagają wyjaśnienia. Komisja ds. wpływów Rosji powinna powstać na poziomie europejskim. Zwróciłem się do premiera, żeby postawił tę sprawę na Radzie Europejskiej - powiedział prezydent Andrzej Duda. W wygłoszony oświadczeniu głowa państwa poinformowała o podpisaniu ustawy o komisji ds. rosyjskich wpływów oraz o skierowaniu jej - w trybie następczym - do Trybunału Konstytucyjnego.