Redakcja Polska

Ukraińcy zaatakowali dronami w kilku miejscach w Rosji. Pożar lotniska w Pskowie

30.08.2023 11:50
Drony zaatakowały lotnisko w Pskowie w północno-zachodniej części Rosji, 700 kilometrów od Ukrainy - poinformował niezależny rosyjski portal Meduza. Doszło do poważnego pożaru. Uszkodzone miały zostać cztery samoloty Ił-76. Według wstępnych informacji nie ma ofiar. Ukraińskie drony zaatakowały także fabrykę mikroelektroniki w Briańsku i lotnisko wojskowe w Tule. 
Audio
  • W nocy ukraińskie drony zaatakowały terytorium Rosji. Uderzyły między innymi w lotnisko w Pskowie. Tam ukraińskim bezzałogowcom udało się uszkodzić rosyjskie samoloty wojskowe. Ukraińcy za pomocą dronów atakowali też rosyjską stolicę. O szczegółach Paweł Buszko (IAR)
Drony zaatakowały m.in. lotnisko w Pskowie
Drony zaatakowały m.in. lotnisko w PskowieTwitter - Nexta

Mieszkający w okolicy lotniska informowali o słyszanych wybuchach i strzałach z broni automatycznej. Lotnisko zostało zaatakowane przez od 10 do 20 dronów. Żołnierze próbowali zestrzelić je z broni ręcznej. Według wstępnych, niepotwierdzonych informacji uszkodzone zostały cztery wojskowe samoloty transportowe Ił-76.

Charakter uszkodzeń nie jest znany. Na lotnisku w Pskowie stacjonuje 334. wojskowy pułk transportowy, uzbrojony w samoloty Ił-76. Według wstępnych informacji jeden z dronów uderzył w infrastrukturę paliwową znajdującą się na lotnisku, co wywołało duży pożar.


Posłuchaj
00:45 12525130_1.mp3 W nocy ukraińskie drony zaatakowały terytorium Rosji. Uderzyły między innymi w lotnisko w Pskowie. Tam ukraińskim bezzałogowcom udało się uszkodzić rosyjskie samoloty wojskowe. Ukraińcy za pomocą dronów atakowali też rosyjską stolicę. O szczegółach Paweł Buszko (IAR)

 

Niebo w całym regionie zamknięto dla samolotów.

Ukraińska kontrofensywa

Ukraiński sztab generalny przekazał, że w ostatnim czasie na południowym froncie żołnierze odnieśli sukces w okolicach wsi Werbowe w obwodzie zaporoskim. Tam po zeszłotygodniowym wyzwoleniu wsi Robotyne ukraińska armia stara się przełamywać kolejne rosyjskie linie obrony.

Rzecznik Sił Obrony "Południe" ukraińskiej armii kapitan Natalia Humeniuk powiedziała, że kiedy ukraińska armia atakowała linie obrony wroga z dystansu za pomocą artylerii, Rosjanie mieli możliwość naprawy tych linii. Obecnie nie mogą tego naprawiać, bo ukraińskie wojsko przesuwa się do przodu, a przeciwnik się wycofuje.

Tymczasem Rosjanie atakują w kierunku Kupiańska i Łymanu na północnym wschodzie Ukrainy. To pogranicze trzech obwodów: donieckiego, ługańskiego i charkowskiego. Nie odnoszą tam jednak sukcesów. Na wschodnim froncie wokół Bachmutu siły ukraińskie próbują otoczyć miasto, ale w ostatnich dniach nie przesunęły się istotnie do przodu.


IAR/PAP/dad

"Polska jest dla USA stabilnym partnerem". Marszałek Sejmu spotkała się z delegacją Kongresu Stanów Zjednoczonych

30.08.2023 09:33
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek spotkała się z delegacją doradców Kongresu Stanów Zjednoczonych. Jak poinformowała w komunikacie Kancelaria Sejmu, rozmowy dotyczyły współpracy międzyparlamentarnej, bezpieczeństwa oraz wsparcia dla Ukrainy w obronie przed rosyjską agresją.

Wzmacnianie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Armia otrzymała kolejną wyrzutnię systemu "mała Narew"

30.08.2023 10:10
Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że Wojsko Polskie otrzymało kolejną wyrzutnię iLauncher dla systemu "mała Narew".

Putin stał za śmiercią Prigożyna? Biały Dom: Kreml ma długą historię zabijania przeciwników

30.08.2023 10:59
- Wszyscy wiedzą, że Kreml ma długą historię zabijania przeciwników politycznych i bardzo jasne jest, co tu się stało - oświadczyła we wtorek rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre, odnosząc się do śmierci twórcy rosyjskiej najemniczej Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna.