Redakcja Polska

Szef MON Mariusz Błaszczak: budujemy silne wojsko we wschodniej części kraju

12.11.2023 15:04
Budujemy silne Wojsko Polskie rozlokowane w tej części kraju; chodzi o odstraszenie agresora, nikt nie chce wojny - mówił w niedzielę w Wojewodzinie koło Grajewa na Podlasiu szef MON Mariusz Błaszczak. Otwarto tam nową jednostkę wojskową. To jednostka w formie kontenerowej, gdzie stacjonuje batalion brygady zmotoryzowanej, wchodzącej w skład 1. Dywizji Piechoty Legionów. Ponadto jak dodał Błaszczak, w poniedziałek rozpoczynają się kolejne - ostatnie w tym roku - powołania do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Minister obrony narodowej mówił, że w tym szkoleniu weźmie udział rekordowa liczba chętnych - zgłosiło się ponad osiem tysięcy osób.
Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa to nowy rodzaj służbowy wojskowej, który został wprowadzony ustawą o obronie ojczyzny. J
Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa to nowy rodzaj służbowy wojskowej, który został wprowadzony ustawą o obronie ojczyzny. JFot.: X (Twitter)/ MON

Nieruchomość przekazał wojsku powiat grajewski. Przekazał też kolejną, gdzie w przyszłości będą budowane mieszkania dla żołnierzy. Kończą się prace projektowe dotyczące jednostki w pobliskim Grajewie, która będzie jednostką stacjonarną. Łącznie w Wojewodzinie i Grajewie będzie ma służyć ok. 700 żołnierzy. - Możemy powiedzieć z satysfakcją, że Wojsko Polskie jest tu, w powiecie grajewskim, jest w Wojewodzinie - mówił Błaszczak, który symbolicznie przekazał żołnierzom flagę państwową wciągniętą następnie na maszt otwartej jednostki. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, w tym powiatu grajewskiego i Grajewa.

 

Błaszczak podkreślił, że celem tworzenia 1. Dywizji Piechoty Legionów jest "odstraszenie agresora na kierunku grodzieńskim". "Budujemy silne Wojsko Polskie rozlokowane w tej części naszego kraju" - mówił szef MON. - My nie przyjmujemy do wiadomości koncepcji obrony Polski na Wiśle. Każdy skrawek polskiej ziemi ma być broniony i będzie broniony, jeżeli byłaby taka potrzeba. Będzie broniony dzięki żołnierzom Wojska Polskiego, którzy mają nowoczesny sprzęt (...), którzy są liczebnie tak silni, żeby mogli sprostać tym wyzwaniom - powiedział minister.

- Oczywiście chodzi o odstraszenie agresora, nikt nie chce wojny. Ale żeby nie doszło do wojny, trzeba mieć silne wojsko polskie. A więc chcesz pokoju, szykuj się do wojny, to jest ta maksyma, którą wcielamy w życie - mówił.

Zwrócił uwagę, że "są tacy, którzy mówią, że co najmniej 300-tysięczne Wojsko Polskie jest niemożliwe". - Nieprawda. Trzeba tylko chcieć i dążyć do osiągniecia tego celu - podkreślił Błaszczak.

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa

Zaznaczył, że w poniedziałek rozpocznie się 8. i ostatnia w tym roku edycja dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. - I to będzie rekordowa edycja, bo ponad 8 tys. ochotników zgłosiło się na ten podstawowy kurs w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Dokładnie 8315 kandydatów na żołnierzy Wojska Polskiego - powiedział szef MON. - Jestem dumny z tego, że młodzi polscy patrioci zgłaszają się do tego, żeby służyć w Wojsku Polskim. To jest naprawdę bardzo dobra wiadomość dla bezpieczeństwa naszego kraju - dodał Błaszczak.

Szef MON podkreślał, że nowa jednostka ma znaczenie również dla lokalnej społeczności i będzie też swoistym impulsem gospodarczym w skali lokalnej; wyraził wdzięczność za "modelową współpracę" z samorządami przy jej tworzeniu; dziękował za jednomyślną uchwałę rady powiatu grajewskiego o przekazaniu nieruchomości. - W związku z tym w ciągu bardzo krótkiego czasu zorganizowaliśmy jednostkę wojskową - mówił Błaszczak.

Iwanowski: było tu pole kukurydzy

- Można powiedzieć, że jeszcze dwa miesiące temu było tu - w przenośni - pole kukurydzy, a dzisiaj jest rozwijająca się jednostka wojskowa - dodał dowódca 1. Dywizji Piechoty Legionów gen. dyw. Norbert Iwanowski.

Przypominał, że podobne jednostki zostały już wcześniej otwarte w Kolnie i Czerwonym Borze; Kolno oraz Grajewo i Wojewodzin będą lokalizacjami brygady zmotoryzowanej, która ma być bardzo mobilna, wyposażona w transportery opancerzone Rosomak, czołgi K2 i armatohaubice K9.

Gen. Iwanowski przypomniał też, że 1. Dywizja Piechoty Legionów, to dwanaście oddziałów i samodzielnych pododdziałów i piętnaście lokalizacji; pierwszy etap tworzenia dywizji, to województwo podlaskie


PAP/IAR/dad

Brytyjski resort obrony: Kreml sprawuje coraz większą kontrolę nad Grupą Wagnera

12.11.2023 10:56
W następstwie buntu prywatnej firmy wojskowej Grupa Wagnera w czerwcu tego roku i śmierci jej kierownictwa w sierpniu, państwo rosyjskie sprawuje obecnie bardziej bezpośrednią kontrolę nad jej działaniami i byłym personelem - przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.

Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński: ewakuacja polskich obywateli ze Strefy Gazy cały czas trwa

12.11.2023 12:47
Ewakuacja polskich obywateli ze Strefy Gazy przez przejście graniczne w Rafah cały czas trwa; wiemy, że na razie przekroczyło je kilkanaście osób - podkreślił wiceszef resortu spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Dodał, że wcale nie jest pewne, że wszyscy w niedzielę to przejście przekroczą.

"Bezpieczeństwo naszych rodaków jest dla nas najważniejsze". Szef MSZ o ewakuacji ze Strefy Gazy

12.11.2023 14:09
Od tygodni służby dyplomatyczne i konsularne polskiego MSZ działają dzień i noc, by zapewnić bezpieczną ewakuację naszym rodakom ze strefy objętych działaniami wojennymi - napisał w serwisie X szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau. Dodał, że dzięki ich wysiłkom dziś pierwsi z nich wydostali się ze Strefy Gazy przez przejście graniczne w Rafah.

"Polacy przekroczyli granicę jako jedni z pierwszych". Szef BBN o kulisach ewakuacji ze Strefy Gazy

12.11.2023 16:45
- Sytuacja w Strefie Gazy jest wciąż skomplikowana i na tę chwilę trudno ocenić, kiedy proces ewakuacji zostanie zakończony - powiedział szef BBN Jacek Siewiera. Podkreślił też, że "większość naszych obywateli jest bezpieczna" oraz, że zostali oni przepuszczeni przez granicę Strefy Gazy z Egiptem jako jedni z pierwszych, co odczytuje "w kategoriach pozytywnego gestu".