Redakcja Polska

Strzelanina w Pradze. Premier Donald Tusk: drodzy czescy przyjaciele, wszyscy Polacy są z wami

22.12.2023 15:30
Jestem zszokowany tragicznymi wydarzeniami, które miały miejsce w czwartek w Pradze. Drodzy czescy przyjaciele, wszyscy Polacy są z wami w tym bardzo smutnym czasie - napisał premier Donald Tusk do szefa czeskiego rządu Petra Fiali, odnosząc się do tragicznej strzelaniny w Pradze.
Strzelanina w Pradze. Premier Donald Tusk odniósł się do tragicznego zdarzenia
Strzelanina w Pradze. Premier Donald Tusk odniósł się do tragicznego zdarzeniaPAP/EPA/MARTIN DIVISEK; twitter.com/@donaldtusk

W czwartek na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Karola w Pradze doszło do strzelaniny.

"Jestem zszokowany tragicznymi wydarzeniami, które miały miejsce wczoraj w Pradze. Drodzy czescy przyjaciele, wszyscy Polacy są z Wami w tym bardzo smutnym czasie" - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk, zwracając się do szefa czeskiego rządu.

Wśród ofiar nie ma Polaków

Tymczasem rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Paweł Wroński poinformował, że wśród ofiar zamachu w Pradze nie ma Polaków.

W czwartkowej strzelaninie na uniwersytecie w Pradze napastnik zabił 14 osób, a następnie popełnił samobójstwo. Służby zidentyfikowały wszystkie ofiary zamachowca, a obecnie badane są motywy jego działań.

Paweł Wroński podczas konferencji zapewnił, że wśród ofiar tragedii nie zidentyfikowano Polaków. - Wśród ofiar, a także osób, które są poszukiwane jako ewentualnie możliwe ofiary, nie ma osób z nazwiskami polskimi. To jest informacja od czeskiej policji na dziś. Są tam obcokrajowcy, ale nie ma Polaków - powiedział.

Strzelanina w Pradze. 15 osób nie żyje

W czwartek 24-letni mężczyzna otworzył ogień do wykładowców i studentów na Uniwersytecie Karola w Pradze (Czechy). Zamachowiec, który wcześniej zastrzelił swojego ojca, na uczelni zabił 14 osób i ranił 25 innych. Strzelec zginął podczas akcji policji. W związku z tragedią czeski rząd 23 grudnia ogłosił dniem żałoby narodowej.

Strzelanina rozpoczęła się ok. godz. 15 w czwartek w budynku Wydziału Filozofii Uniwersytetu Karola przy placu Jana Palacha w centrum czeskiej stolicy. Sprawca otworzył ogień na korytarzach i w salach wykładowych budynku, podczas gdy pracownicy i studenci używali mebli do barykadowania się w poszczególnych salach.


PAP/IAR/dad


Andrzej Duda odwiedził polskich żołnierzy w Estonii. Świąteczne spotkanie z prezydentem

22.12.2023 13:20
Przyjmijcie szczególne wyrazy szacunku, podziękowania i życzenia, by święta Bożego Narodzenia były dla was spokojne; by były tymi świętami, które niosą pokój w serca, niosą pokój dusz - powiedział prezydent Andrzej Duda w bazie lotniczej Amari w Estonii.

"Bild": Putin chce uruchomienia linii lotniczej ze Stambułu do Mińska. Chodzi o przemyt migrantów

22.12.2023 14:18
Na 23 grudnia planowane jest pierwsze połączenie w ramach nowej linii lotniczej, mającej wspomagać przemyt ludzi; trasa będzie łączyć Stambuł z Mińskiem, z ominięciem unijnych sankcji – zaalarmował w piątek portal dziennika "Bild", powołując się m.in. na informacje polskich służb bezpieczeństwa.

Szef MSZ Radosław Sikorski z wizytą w Kijowie. Spotyka się tam z najważniejszymi politykami

22.12.2023 14:58
Rzecznik resortu spraw zagranicznych Paweł Wroński poinformował, że minister spraw zagranicznych podczas pierwszej wizyty zagranicznej w Kijowie spotyka się z najważniejszymi politykami Ukrainy. Radosław Sikorski pojechał na Ukrainę na zaproszenie szefa ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeby, by między innymi wziąć udział w obchodzonym dziś święcie służby dyplomatycznej Ukrainy.