Redakcja Polska

Politycy wspierają WOŚP. Zobacz, co na licytację wystawili prezydent i premier

28.01.2024 11:20
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra po raz 32. Jak co roku, do akcji włączyli się politycy, którzy przekazali na licytację zaskakujące przedmioty. Co wystawili prezydent, premier i marszałek Sejmu?
Politycy przekazali na aukcje przeróżne rzeczy
Politycy przekazali na aukcje przeróżne rzeczyŹródło: X.com

W niedzielę 28 stycznia Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra po raz 32. "Płuca po pandemii" - to hasło tegorocznego finału. Na ulice wyjdzie blisko 120 tysięcy wolontariuszy ze specjalnymi identyfikatorami i tekturowymi puszkami. Już teraz w internecie trwają aukcje. Do tej pory na koncie WOŚP są już ponad 23 miliony złotych z wpłat z różnego rodzaju licytacji i darowizn.

Suknia i zestaw filiżanek

Para prezydencka jak co roku gra razem z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Andrzej Duda zdecydował się wystawić na licytację zestaw filiżanek do espresso. Pierwsza dama przekazała natomiast wieczorową suknię wyszywaną cekinami.

"Zestaw filiżanek do espresso od Prezydenta i wieczorowa suknia wyszywana cekinami w kolorze złotym z Atelier »Ela Piorun« od Pierwszej Damy - to przedmioty, które Para Prezydencka przekazała w tym roku" - poinformowano we wpisie na profilu Kancelarii Prezydenta.

Pozłacany ołówek generała Sikorskiego

W akcję włączył się również premier Donald Tusk. Szef rządu przekazał na licytację w imieniu Zbigniewa Sztranca wyjątkowy przedmiot. "To automatyczny, pozłacany ołówek generała Władysława Sikorskiego - premiera i ministra spraw wojskowych II Rzeczypospolitej, premiera rządu Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie. Zapamiętany jako twórca i naczelny wódz Polskich Sił Zbrojnych" - przekazano w komunikacie.

Jak dodano, "Generał otrzymał ołówek w trakcie podróży do Stanów Zjednoczonych od Przewodniczącego Kongresu Polonii Amerykańskiej".

Barierka z podpisem marszałka Sejmu

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wystawił na aukcję ostatnią z barierek, które stały przed Sejmem. - Jedną barierkę zachowaliśmy i mam nadzieję, że posłuży wam dobrze, na przykład na otwieranie się na innych - powiedział w nagraniu. Jak dodał, "w komplecie z barierką jest obiad ze skromnym marszałkiem rotacyjnym". Barierka jest podpisana przez Szymona Hołownię.

MON ponownie gra z Orkiestrą

WOŚP postanowił wesprzeć także wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Szef MON przekazał na licytację wspólny obiad w stołówce żołnierskiej oraz specjalne, osobiste zaproszenie do udziału w uroczystościach Święta Wojska Polskiego.

- Zjedzmy razem pyszną, wojskową grochówkę! Licytujcie, warto, dla dzieciaków - zachęcał w załączonym do wpisu filmiku. To pierwszy raz po kilku latach, kiedy wojsko znów gra z Orkiestrą.

Głośnik z Sali Kongresowej

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w tym roku przekazał na aukcję głośnik z Sali Kongresowej. "To jest historia. I to jest mój przedmiot przekazany na tegoroczny Finał WOŚP" - napisał.

Podkreślił, że z tego właśnie głośnika wybrzmiewały przeboje Rolling Stones, Czesława Niemena, Erica Claptona, Eltona Johna, Boba Dylana czy Leonarda Cohena, gdy grali swoje koncerty w Warszawie. Dodał także, że zwycięzcy aukcji przekaże go osobiście.

Na kawę z ministrą

Ministra edukacji i nauki Barbara Nowacka wystawiła na licytację rozmowę przy kawie z nią samą, zwiedzanie gmachu MEN oraz spacer z varsavianistą po warszawskim Śródmieściu.

- Zapraszam do serca Warszawy i serca polskiej edukacji. To fantastycznie, że znów możemy być razem. Jestem przekonana, że chętnych do wsparcia tej wspaniałej charytatywnej akcji nie zabraknie - powiedziała w filmiku. - Przyjdź z rodziną, zabierz ze sobą dzieci, możemy porozmawiać o polskiej szkole, przyszłości polskiej edukacji - dodała.

To jednak nie jedyna rzecz, jaką zdecydowała się przekazać szefowa resortu edukacji. Barbara Nowacka wystawiła na aukcję WOŚP także tekst przysięgi, którą złożyła i miała w ręku podczas zaprzysiężenia w Pałacu Prezydenckim 13 grudnia 2023 roku.

Michał Kołodziejczak przekazuje z kolei skuter z wygranej kampanii wyborczej do Sejmu. Ofiarowana Vespa jest dla niego symbolem bezpośrednich kontaktów z mieszkańcami w okręgu 37 gnieźnieńsko-konińskim. - Wierzę, że będzie również symbolem pojednania i przyniesie nowemu użytkownikowi wiele szczęścia - dodał.

IAR/PAP/PR24/dad

Jurek Owsiak: jako pierwsza dla WOŚP zagra Australia

27.01.2024 10:34
Na dwa dni przed finałem mamy w skarbonce już prawie 37 milionów złotych. To kwota, za którą można kupić całkiem konkretny sprzęt - mówił na konferencji prasowej Jurek Owsiak. - Ja jestem gotowy, sztaby są gotowe i wolontariusze też. A jako pierwsza w 32. finale WOŚP zagra Australia. 

32. Finał WOŚP. Orkiestra gra w Waszyngtonie, Chicago, Nowym Jorku czy Los Angeles

27.01.2024 11:50
W najbliższą niedzielę odbędzie się 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizowana przez Jerzego Owsiaka akcja charytatywna organizowana jest nie tylko w Polsce, ale także za granicą. W Stanach Zjednoczonych Orkiestra zagra w sobotę.