Redakcja Polska

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. "Wciąż nie jest do końca poznana"

13.04.2024 11:32
Historyk, profesor Tadeusz Wolsza przypomina, że mimo upływu 84. lat zbrodnia katyńska wciąż nie jest do końca poznana. Dziś obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, który przypada w rocznicę opublikowania przez Niemców, 13 kwietnia 1943 roku, informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów polskich jeńców.
Katyński Marsz Cieni to hołd dla blisko 22 tysięcy polskich obywateli zamordowanych przez Sowietów w 1940 roku
Katyński Marsz Cieni to hołd dla blisko 22 tysięcy polskich obywateli zamordowanych przez Sowietów w 1940 rokuSławomir Kasper/IPN

Profesor Wolsza wyjaśnia, że wciąż nie znamy miejsca śmierci i pochówku części Polaków zamorodwanych wiosną 1940 roku. - Brakuje nam ponad 3,5 tysiąca ofiar dlatego, że pierwotnie sowieci, NKWD zaplanowało egzekucję na 25 700 naszych rodakach. Obecnie jesteśmy w stanie podać dane, na bazie tego wszystkiego co udało się ustalić z Katynia, Miednoje, Piatichatek, Bykowni - ponad 22 tysięcy osób. Wynika więc z tego, że jeszcze gdzieś są pochowani Polacy zamordowani w kwietniu 40 roku - tłumaczy historyk.


Posłuchaj
00:41 12923493_1.mp3 Profesor Wolsza wyjaśnia, że wciąż nie znamy miejsca śmierci i pochówku części Polaków zamorodwanych wiosną 1940 roku (IAR)

Profesor Wolsza tłumaczy, że chodzi o Polaków z tak zwanej "białoruskiej listy katyńskiej" i wiele wskazuje, że wciąż spoczywają w bezimiennych dołach śmierci na Białorusi. - Mówimy o Kuropatach i pierwszych wykonanych tam badaniach sondażowych, które zdały się potwierdzić, że tam są pochowani polscy oficerowie. Te badania dały możliwość stwierdzenia, że tam spoczywają żołnierze w polskich mundurach. Niewykluczone więc, że to jest dobry trop, ale z uwagi na sytuację w jakiej Polska znalazła się jeśli chodzi o relacje z Białorusią, badania zostały przerwane. W tej chwili, z uwagi na agresję Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, te badania są już nie do zrealizowania - tłumaczył naukowiec.

Sowieci przez 50 lat obarczali odpowiedzialnością za zamordowanie Polaków Niemców, dopiero 13 kwietnia 1990 roku władze Związku Radzieckiego przyznały, że za zabicie ponad 22 tysięcy Polaków, wziętych do niewoli w 1939 roku, odpowiada Stalin i NKWD.

Do dziś zbrodnia katyńska nie jest ostatecznie zamknięta, ponieważ nie wiadomo gdzie zostali zamordowani i pogrzebani Polacy z tak zwanej "białoruskiej lity katyńskiej". Wiadomości takie są w rosyjskich lub białoruskich archiwach, do których nie mają dostępu polscy badacze.


IAR/dad

Rocznica zbrodni katyńskiej. Ambasador Krajewski oddał hołd pomordowanym

10.04.2024 11:14
Ambasador RP w Moskwie Krzysztof Krajewski złożył we wtorek kwiaty na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu w związku z 84. rocznicą zbrodni katyńskiej. W oficjalnym komunikacie ambasada podkreśliła, że pojawiają się dziś próby negowania odpowiedzialności Związku Sowieckiego za tę zbrodnię.

Rocznica katastrofy w Smoleńsku. Ambasador RP i Polacy mieszkający w Rosji oddali hołd ofiarom

10.04.2024 13:45
Ambasador Polski w Rosji Krzysztof Krajewski oddał hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej. W 14. rocznicę tragedii polscy dyplomaci złożyli na obrzeżach lotniska Siewiernyj w Smoleńsku kwiaty i zapalili znicze.

Andrzej Duda: zbrodnia katyńska nierozliczona, być może dlatego zdarzyła się Bucza

12.04.2024 12:31
Prezydent Andrzej Duda apeluje o osądzenie sowieckich i rosyjskich zbrodni wojennych. W Muzeum Katyńskim w Warszawie prezydent oddał hołd ofiarom sowieckiego mordu na polskich oficerach i przedstawicielach elity z 1940 roku. Jutro przypada Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

13. kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

13.04.2024 08:00
Wiosną 1940 roku, na mocy decyzji najwyższych władz Związku Sowieckiego, NKWD zamordowało ponad 20 tys. żołnierzy Wojska Polskiego oraz policjantów - jeńców wojennych zatrzymanych po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski 17 września 1939 roku. 

Ukazała się angielska wersja książki "Ucieczka z zesłania". Spotkanie z Anthonym Sloanem, wydawcą i tłumaczem

12.04.2024 18:48
Historię bohaterki książki, Marii Byrskiej, która w kwietniu 1940 roku wraz z rocznym synem została przez Sowietów wywieziona do Kazachstanu, skąd uciekła, wydał i przetłumaczył na język angielski Anthony Sloan, Kanadyjczyk od wielu lat mieszkający w Polsce.