Redakcja Polska

Systemy Patriot będą przekierowane na Ukrainę. Polskie zamówienie wstrzymane

20.06.2024 13:17
Amerykańskie systemy przeciwrakietowe Patriot przeznaczone dla innych krajów zostaną przekierowane na Ukrainę. Ma to pomóc Ukraińcom w obronie miast i infrastruktury krytycznej. Rząd USA zamierza wstrzymać wszystkie zamówienia na Patrioty do czasu, gdy Ukraina będzie miała wystarczająco dużo rakiet przeciwlotniczych, by skutecznie bronić się przed rosyjskimi atakami. Jak podaje Financial Times, według źródeł zbliżonych do Pentagonu decyzja w tej sprawie ma zostać ogłoszona jeszcze dziś.
Ukraina otrzyma z Niemiec dodatkowy system Patriot
Ukraina otrzyma z Niemiec dodatkowy system PatriotShutterstock/Karolis Kavolelis

W ubiegłym tygodniu prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden obiecał dostarczenie dodatkowych systemów obrony powietrznej na Ukrainę. Wśród nich mają się znaleźć baterie rakietowe Patriot, które zdaniem Kijowa są niezbędne do odparcia masowych ataków rakietowych na elektrownie i inne obiekty infrastruktury krytycznej.

Amerykański przywódca powiedział, że pięć krajów zgodziło się wysłać Patrioty i inne systemy obrony powietrznej na Ukrainę. Dodał również, że inne kraje oczekujące dostarczenia amerykańskich systemów będą musiały poczekać do chwili wypełnienia potrzeb Ukrainy.

W tej chwili na dostawy amerykańskich rakiet i systemów obrony przeciwlotniczej oczekują Polska, Rumunia i Niemcy. Dodatkowo kraje NATO złożyły zamówienie na 1000 rakiet systemu Patriot. Hiszpania, Grecja i Rumunia posiadające w arsenale Patrioty odmówiły przeniesienia swoich systemów na Ukrainę. Również Polska nie zgodziła się na wysłanie tych systemów wyjaśniając, że chronią one infrastrukturę wykorzystywaną do dostaw broni na Ukrainę.

IAR/dad

Putin witany w Korei niczym pierwszy sekretarz ZSRR. Usłyszał słowa poparcia dla inwazji na Ukrainę

19.06.2024 13:09
Korea Północna popiera rosyjską inwazję na Ukrainę. Takie zapewnienie usłyszał Władimir Putin od północnokoreańskiego dyktatora Kim Dzong Una. Rosyjski dyktator przebywa w Korei Północnej, gdzie podpisał pakt o „partnerstwie strategicznym” Moskwy z Pjongjangiem.

Szymon Hołownia z wizytą w Kijowie. "Polska nie godzi się, by reżim rosyjski mordował ukraińskiego ducha"

19.06.2024 14:14
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia jest z wizytą na Ukrainie. - Polska nie godzi się, by opresyjny reżim rosyjski mordował ukraińskiego ducha – oświadczył marszałek Sejmu Szymon Hołownia, przemawiając w środę w Kijowie z trybuny Rady Najwyższej Ukrainy.

"Lepiej dla Polski byłoby żeby prezydentem Rosji był Kasparow, a nie Putin". Specjalny wywiad Radosława Sikorskiego dla PRdZ

20.06.2024 12:04
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, udzielił Polskiemu Radiu dla Zagranicy specjalnego wywiadu, w którym odniósł się m.in. do potrzeby walki z dezinformacją, relacji polsko - ukraińskich i przyszłości Europy po zakończeniu rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Jest zgoda w UE na 14.pakiet sankcji wobec Rosji

20.06.2024 10:38
Jest wstępna zgoda unijnych ambasadorów na 14. pakiet sankcji wobec Rosji. Po sfinalizowaniu procedur restrykcje zostaną opublikowane w Dzienniku Urzędowym i oficjalnie wejdą w życie.