Redakcja Polska

Kryscina Cimanouska może pobiec w barwach Polski?

07.08.2021 09:57
Jestem wdzięczna władzom w Polsce, które zbudziły się w środku nocy i bardzo szybko podejmowały decyzje. Nie wykluczam, że pobiegnę pod polską flagą - mówi w sobotniej "Rzeczpospolitej" białoruska sprinterka Kryscina Cimanouska.
Kryscina Cimanouska
Kryscina Cimanouska PAP/Radek Pietruszka

"W Tokio zastanawiała się pani nad wyjazdem z Japonii do Niemiec lub Austrii. Podawała to agencja Reuters. Tak było?" - zapytali białoruską sprinterkę dziennikarze "Rzeczpospolitej".

"Myślałam o Austrii, ponieważ mam tam trenera. Pracujemy z nim od dwóch lat. To się działo w nocy, wysłaliśmy listy z prośbami o pomoc do kilku krajów, w tym również do Polski. Polska odezwała się najszybciej ze wszystkich i zaproponowała pomoc. Skontaktowałam się z rodzicami i dopytywałam, gdzie mam lecieć. Rodzice powiedzieli, że lepiej wybrać Polskę, bo blisko Białorusi i mogą tu do mnie przyjechać. Podobała mi się Polska, byliśmy tu wielokrotnie na zawodach. Przyjechałam też w podróż poślubną z mężem. Możliwe, że ciągnęło mnie akurat do Polski, stąd mój wybór" - powiedziałą Kryscina Cimanouska.

Sprinterka przyznała, że "Czesi również proponowali wsparcie", ale to Polska zareagowała najszybciej.

Cimanouska zapewniła na łamach gazety, że planuje kontynuować sportową karierę i ma nadzieję, że będzie mogła to zrobić w Polsce.

"Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oferuje pomoc i ma złożyć mi w przyszłym tygodniu konkretne propozycje. Decyzję podejmę samodzielnie, ale jeżeli będą w stanie mi pomoc, będę bardzo wdzięczna. Jestem bardzo wdzięczna polskiemu MSZ, które pomogło mi tu dotrzeć z Tokio i zadbało o moje bezpieczeństwo. Jestem wdzięczna władzom w Polsce, które zbudziły się w środku nocy i bardzo szybko podejmowały decyzje. Bardzo szybko wydały wizę humanitarną i pozwoliły zostać na dwa dni na terenie ambasady. Polscy konsule towarzyszyli mi w podróży" - powiedziała sprinterka.

Na pytanie, czy pobiegłaby pod polską flagą, odpowiedziała: "Nie wykluczam tego. Jeżeli to tylko będzie możliwe". 

PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Kryscina Cimanouska

"Może warto wytoczyć proces". Prof. Musiał o "polskich gettach" na profilu "Deutsche Welle"

06.08.2021 16:27
Portal Deutsche Welle napisał na Twitterze o "polskich gettach". Po interwencji dyplomatów przeprosił, ale nie usunął wpisu. - Być może uda się zwrócić uwagę społeczności międzynarodowej na sprawę, kiedy zarzuci się Deutsche Welle zaprzeczanie Holocaustowi - mówi polski historyk mieszkający w Niemczech prof. Bogdan Musiał. 

"Mistrz". Historia polskiego pięściarza, który walcząc w Auschwitz ocalił życie

07.08.2021 14:00
Film, który trafi do polskich kin 27 sierpnia, przedstawia mało znaną, choć wyjątkową kartę z historii II wojny światowej.

Plattówka Anny. Polskie krajobrazy z nutą hiszpańskiej kuchni

06.08.2021 18:09
Anna Platte wróciła do kraju aby pomóc chorej mamie poprowadzić ośrodek wypoczynkowy do końca sezonu. „Zawiesiliśmy z mężem naszą pracę na trzy miesiące, spakowaliśmy synka i niezwłocznie przyjechaliśmy do Polski. Mama, mimo pierwszej chemii, jeszcze pracowała będąc w szpitalu.  Niestety po dwóch miesiącach przegrała z białaczką. Zostaliśmy z ogromnym smutkiem i równie wielkim wyzwaniem” - wspomina Polka.