Redakcja Polska

Mariusz Błaszczak na Litwie: oba nasze kraje są przedmiotem ataku hybrydowego

19.10.2021 12:58
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział Polskiemu Radiu, że Polska i Litwa są przedmiotem ataku hybrydowego dokonywanego przez Białoruś. W Wilnie trwa spotkanie Rady Prezydenckiej pod przewodnictwem prezydentów Andrzeja Dudy i Gitanasa Nausdy z udziałem przedstawicieli ministerstw obrony i spraw zagranicznych obu krajów.
Mariusz Błaszczak
Mariusz BłaszczakTwitter/MON_GOV_PL

Minister Błaszczak zaznacza, że temat bezpieczeństwa granic i współpracy wojskowej zdominuje dzisiejsze konsultacje. - To moje kolejne konsultacje z moim odpowiednikiem litewskim, rozmawiamy na temat współpracy wojskowej, wspólnych ćwiczeń, współpracy w zakresie uzbrojenia, mamy powołane zespoły i radę ministrów obrony. Jej kolejne posiedzenie odbędzie się na początku przyszłego roku w Wilnie. Rozmawiamy o tym jak zapewnić bezpieczeństwo naszym krajom w sposób najbardziej efektywny - mówił.

Minister Błaszczak dodał, że obecnie polska granica bardziej niż litewska jest forsowana przez ludzi, ściąganych przez reżim Aleksandra Łukaszenki. -Niestety dlatego, że w Polsce część opozycji i mediów powiela propagandę białoruską, antypolską. Na Litwie wszystkie siły polityczne wspierają władze, by zapewnić bezpieczeństwo na granicy, w Polsce tak nie jest i to zapewne przyciąga kolejne ataki na granicę - zaznaczał.

We wtorek Ministerstwo obrony narodowej na Twitterze napisało, że liczba wspólnych wojskowych szkoleń stale wzrasta. Polska i Litwa wymieniają się również doświadczeniami w sferze funkcjonowania Wojsk Obrony Terytorialnej.

W Wilnie z udziałem prezydentów Polski i Litwy trwają uroczystości związane z 230. rocznicą Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów.


IAR/dad

W Wierszynie na Syberii Polonia zabiega o przywrócenie nauczania języka polskiego

19.10.2021 12:16
Polacy mieszkający w Wierszynie na Syberii podjęli starania, aby w miejscowej szkole wznowiono nauczanie języka polskiego.

37 lat temu zginął męczeńską śmiercią błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko

19.10.2021 13:10
Był duszpasterzem ludzi pracy i kapelanem warszawskiej Solidarności. 19 października 1984 roku został porwany i bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy SB