Redakcja Polska

Litwa kupi polskie drony Warmate. Trafią na Ukrainę

27.08.2022 11:00
Litwa zakupi drony polskiej produkcji i przekaże je na Ukrainę - poinformował minister obrony Litwy Arvydas Anusauskas na Twitterze. Na zakup mają być przeznaczone środki ze zbiórki społecznej na Litwie.
Litwa kupi polskie drony Warmate i przekaże je Ukrainie
Litwa kupi polskie drony Warmate i przekaże je UkrainieGrupa WB

Litwa kupi dwa inteligentne systemy polskiej "amunicji krążącej" Warmate dla Ukrainy - informuje tamtejszy resort obrony. Urządzenia zostaną nabyte za pieniądze, które zostały zebrane w ramach społecznej akcji. "Amunicja krążąca" to oficjalna nazwa dronów kamikadze Warmate. Mają one kształt niewielkich samolotów ze śmigłem na ogonie i wymienną głowicą bojową. Dwa kompletne zestawy, które kupi Litwa, składają się z systemów startujących i 37 dronów kamikaze. Litewski resort podaje, że broń ma być dostarczona na przełomie października i listopada.

Trafią na Ukrainę

Jak napisał na Twitterze minister obrony Litwy Arvydas Anusauskas, część środków zebrana w ramach zbiórki społecznej na Litwie zostanie przekazana litewskiemu Ministerstwu Obrony Narodowej i wykorzystana na zakup 37 dronów kamikaze w Polsce, a następnie zostanie wysłana na Ukrainę.

"Na początku spodziewaliśmy się, że to będzie 25, ale udało nam się uzgodnić 27, a polski producent zapewni kolejne 10, aby wesprzeć Ukrainę" - tak cytują ukraińskie media słowa dziennikarza Andriusa Tapinasa, inicjatora wspomnianej kampanii społecznej.

Zbiórka społeczna została zorganizowana z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy.

Drony Warmate. Wielozadaniowe maszyny

Polskie drony Warmate są produkowane przez firmę WB Electronics z Ożarowa Mazowieckiego. 

Drony kamikaze mogą pozostawać w powietrzu przez 70 minut i atakować z prędkością 150 km/h. Urządzenia są w stanie przenosić materiały wybuchowe oraz zwalczać czołgi i niszczyć stanowiska dowodzenia.

Drony kamikaze mogą pozostawać w powietrzu przez 70 minut i atakować z prędkością 150 km/h. Urządzenia są w stanie przenosić materiały wybuchowe oraz zwalczać czołgi i niszczyć stanowiska dowodzenia.

Sumę potrzebną na ich zakup zebrał znany litewski dziennikarz i społecznik Andrius Tapinas. W maju z jego inicjatywy mieszkańcy Litwy zebrali sześć milionów euro na turecki dron Bayraktar. Tamta akcja odbiła się szerokim echem na całym świecie. W sprawie zakupu polskich systemów wiceminister obrony Litwy Vilius Semeška rozmawiał w Warszawie z przedstawicielami producenta, którym jest Grupa WB.

PAP/ho

"La Repubblica": rosyjska agentka w dowództwie NATO we Włoszech

26.08.2022 10:11
"Rosyjska agentka w NATO we Włoszech"- takim tytułem rzymski dziennik "La Repubblica" opatrzył w piątek artykuł na temat szpiegowskiej operacji Moskwy. Jak zaznacza gazeta, "agentka wywiadu wojskowego krążyła przez 10 lat między Rzymem a Neapolem, przenikając do dowództwa atlantyckiego oraz amerykańskiego" i weszła w relacje z dziesiątkami oficerów.

"To nie jest wojna tylko Putina". Grupa ponad 50 europosłów chce zakazu wizowego dla Rosjan

26.08.2022 12:26
Grupa ponad 50 eurodeputowanych zaapelowała o wprowadzenie unijnego zakazu wydawania wiz turystycznych dla Rosjan. Pod listem do liderów europejskich instytucji podpisało się 13 polskich europosłów - Jerzy Buzek, Witold Waszczykowski, Adam Jarubas, Beata Kempa, Marek Balt, Kosma Złotowski, Zdzisław Krasnodębski, Andrzej Halicki, Jacek Saryusz-Wolski, Zbigniew Kuźmiuk, Dominik Tarczyński, Łukasz Kohut i Anna Zalewska. Kilka dni wcześniej swój apel w tej sprawie opublikowała europosłanka Anna Fotyga. Szczegóły zna brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

Białoruskie samoloty przystosowane do przenoszenia broni jądrowej

26.08.2022 13:46
Białoruskie bombowce zostały przystosowane do przenoszenia broni jądrowej. Poinformował o tym Alaksandr Łukaszenka. Dodał, że decyzja w tej sprawie zapadła podczas jednego ze spotkań z Władimirem Putinem.