Redakcja Polska

Polsko-amerykańska konferencja naukowa w Waszyngtonie

24.10.2022 09:38
24 października w Waszyngtonie odbywa się konferencja, której współorganizatorem jest Fundacja Kulskich na rzecz relacji polsko-amerykańskich. Jej celem jest stworzenie międzynarodowej platformy debaty i wymiany dobrych praktyk, doświadczeń oraz rekomendacji dla instytucji publicznych w zakresie wyzwań stojących przed sektorem zdrowia.
Audio
  • Polsko-amerykańska konferencja naukowa w Waszyngtonie [posłuchaj]
Joanna Nalazek w studiu PRdZ
Joanna Nalazek w studiu PRdZFoto: Ewa Plisiecka/PRdZ

Biotechnology as an engine of innovation – Polish-American cooperation jest siódmą edycją konferencji odbywającej się w ramach cyklu The Best Way to Predict the Future is to Create it, zapoczątkowanego w 2019 roku. W ramach tegorocznej konferencji odbędą się dwie dyskusje w formule roundtable: Polish-American cooperation in public-private partnership in the field of biotechnology oraz Biotechnology as a strategic sector in economic and security dimensions. 

Kryzysy, z którymi mieliśmy do czynienia w ostatnich latach, jak pandemia COVID-19, pokazały nam, jak ważny jest dynamiczny rozwój nauki w strategicznych dla państw sektorach. Jednym z kluczowych, i jednocześnie dynamicznie rozwijających się obszarów, jest sektor biotechnologiczny. Jest on dostrzegany przez wiele państw, które w sposób systemowy wspierają przedsiębiorstwa i angażują się w rozwój innowacyjnych rozwiązań. Stany Zjednoczone bez wątpienia są liderem w zakresie rozwoju biotechnologii na świecie. Między innymi poprzez odpowiednie rozwiązania prawne sprzyjające komercjalizacji innowacji, tworzą przestrzeń dla rozwoju projektów w sektorze prywatnym. Doświadczenia amerykańskich ekspertów będą niezwykle cenne dla Polski, która zamierza stać się liderem Europy Środkowo-Wschodniej w obszarze biotechnologii. Jest to idealny moment, aby podczas organizowanej konferencji rozmawiać w międzynarodowym gronie o ponadnarodowych metodach wspierania rozwoju nauki i możliwościach, jakie daje ona w biotechnologii.

Celem konferencji jest stworzenie międzynarodowej platformy debaty i wymiany dobrych praktyk, doświadczeń oraz rekomendacji dla instytucji publicznych w zakresie wyzwań stojących przed sektorem zdrowia. Wydarzenie będzie stanowiło platformę do zaprezentowania państwowych instrumentów wspierających sektor ochrony zdrowia oraz wzmocnienia partnerstwa naukowego, przyczyniając się jednocześnie do rozwoju innowacyjności w oparciu o relacje między Polską a Stanami Zjednoczonymi.

Z Joanną Nalazek z Fundacji Kulskich rozmawia Ewa Plisiecka.

 

Środowisko akademickie pomaga Ukrainie. Konferencja w Gdańsku

12.05.2022 14:08
Gdańsk na dwa dni stał się centrum dyskusji o pomocy środowiska akademickiego dla studentów i naukowców z Ukrainy. Wszystko dzięki konferencji, którą zorganizowały Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej i Uniwersytet Gdański. Jej tytuł brzmi: „Solidarni z Ukrainą. Studenci, naukowcy, instytucje”.

Wkrótce Międzynarodowa Konferencji Naukowa „Stanisławów i Ziemia Stanisławowska. 360 lat wspólnej historii”

01.08.2022 13:55
Po raz siódmy Centrum Kultury i Dialogu Europejskiego zaprasza naukowców z Polski i Ukrainy do udziału w Międzynarodowej  Konferencji Naukowej „Stanisławów i Ziemia Stanisławowska. 360 lat wspólnej historii”.

Japonia otwiera się na studentów z Polski. W Tokio ruszają studia japonistyczne dla Polaków

16.08.2022 11:56
Absolwenci polskich liceów mogą rozpocząć studia japonistyczne w Tokio. Tokijski Uniwersytet Studiów Międzynarodowych oferuje japonistykę dla studentów z zagranicy. Studenci mogą otrzymać stypendium japońskiego Ministerstwa Edukacji. Japonistykę studiuje w Tokio pierwszy student z Polski.