Redakcja Polska

Premier Mateusz Morawiecki w "Monitorze Wołyńskim": niepodległość to ciągłe zadanie do realizacji

12.11.2022 13:33
Świadomość zagrożeń wyrobiła w Polakach specyficzny zmysł geopolityczny – ostrożność, która sprawia, że lepiej widzimy nadchodzące wyzwania i zagrożenia. Przez wieki nauczyliśmy się być czujni - napisał premier Mateusz Morawiecki w artykule opublikowanym w piątek 11 listopada w "Monitorze Wołyńskim", piśmie ukazującym się w języku polskim i ukraińskim.
Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że walka o niepodległość rozgrywa siędziś na wielu frontach
Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że walka o niepodległość rozgrywa się dziś na wielu frontachANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

"11 listopada 1918 r. Polska odzyskała niepodległość. 123 lata wcześniej I Rzeczpospolita przestała istnieć w wyniku porozumienia trzech mocarstw – Rosji, Prus i Austrii. Polski nie było na mapach przez 123 lata, ale istniała w sercach Polaków. Przez 123 lata Polacy na różne sposoby próbowali budować swoją autonomię w niewoli, bili się o wolność w licznych powstaniach, ale dopiero I wojna światowa stworzyła geopolityczne warunki do odbudowy niezależnego, suwerennego państwa" - czytamy w artykule.

Przypominając historię upadku i odrodzenia Polski po 123 latach zaborów premier Morawiecki zauważył, że I Rzeczpospolita była pierwszym tak rozwiniętym projektem państwa w dużej mierze zdecentralizowanego.

"O ile zachodnie doświadczenie nowoczesności bazowało na rozwoju silnego, scentralizowanego państwa, o tyle Polska chciała być krajem bardziej zdecentralizowanym, z większą swobodą dla obywateli. Ten projekt nie był pozbawiony wad i ostatecznie uległ destrukcji w starciu z brutalną siłą zaborców. Jednocześnie jego ambicje stworzenia przestrzeni dla współistnienia wielu narodów i kultur pozostają aktualne do dziś. Ta alternatywna ścieżka nowoczesności mogłaby być inspiracją dla dzisiejszej UE" - czytamy w arykule.

Uderzające podobieństwo 

Morawiecki zwrócił uwagę na "uderzające podobieństwo do walki, którą toczy dziś Ukraina z Rosją. Propaganda Putina również próbuje udowodnić, że Ukraina jako samodzielne państwo nie ma racji bytu, a sam naród ukraiński de facto nie istnieje. W lutym, kiedy Rosja napadła na Ukrainę, nikt nie dawał tej drugiej szans na zwycięstwo. Jej los wydawał się przesądzony. A jednak stało się inaczej".

"Losy Polski i Ukrainy dowodzą, że historia nie jest pułapką, z której nie można się wyrwać, i nawet najpotężniejsze mocarstwo musi liczyć się z siłą, jaką jest naród pragnący wolności. Nasze dzieje wiele razy zadały kłam wszystkim wyznawcom historycznego darwinizmu" - podkreślił Morawiecki.

"To nie przypadek, że Polska jako pierwsza ostrzegała przed odrodzeniem rosyjskiego imperializmu. Przez wieki nauczyliśmy się być czujni” – czytamy w artykule.

Ta czujność każe nam również traktować niepodległość jako ciągłe zadanie do realizacji. To dlatego w najbliższym czasie na bezpieczeństwo przeznaczymy 3 proc. PKB. To dlatego zbudowaliśmy Baltic Pipe, rurociąg prowadzony w poprzek Nord Stream, w poprzek rosyjskich interesów. To dlatego inwestujemy w budowę elektrowni jądrowych. Kwestia niepodległości decyduje się dziś na wielu frontach, a ochrona granic jest tylko jednym z nich. Jako lider wschodniej flanki NATO chronimy cały sojusz. Tak jak sto lat temu, tak i teraz Zachód może liczyć na Polskę - konkluduje premier Morawiecki.

Tekst Mateusza Morawieckiego został opublikowany w ramach najnowszej odsłony projektu “Opowiadamy Polskę światu”, która powstała przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, Polskiej Fundacji Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a także Polskiej Agencji Prasowej. Wszystkie teksty projektu opublikowane są na portalu www.WszystkoCoNajwazniejsze.pl


PAP/dad

"Marsz, marsz Batory". Promocja książki o legendarnym transatlantyku w Stanach Zjednoczonych

12.11.2022 10:57
M/S Batory 33 lata pływał pod polską banderą, odbył 222 regularne rejsy oceaniczne, przewożąc w nich ponad 270 tysięcy pasażerów. Dla wielu z tych osób to była podróż w jedną stronę, na emigrację. Niezwykłe, wzruszające historie o tym polskim transatlantyku zebrały Barbara Caillot oraz Aleksandra Karkowska. Spotkały się z ponad 50 osobami, które pływały, podróżowały i pracowały na „Batorym”. Zebrały i spisały ich opowieści. Tak powstała książka „Marsz, marsz Batory”. Jej promocja odbyła się w Stanach Zjednoczonych.

Wielki koncert w Święto Niepodległości Polski w Filharmonii Obwodowej w Żytomierzu

12.11.2022 10:48
Pod hasłem "Za wolność waszą i naszą" Polacy Żytomierza na Ukrainie zorganizowali w piątek wieczorem wielki koncert muzyki polskiej i ukraińskiej w miejscowej Filharmonii Obwodowej. Uroczystości poświęcone były polskiemu Narodowemu Świętu Niepodległości.

Wyzwolenie Chersonia. Wiceszef MSZ: to sukces Ukrainy pod każdym względem

12.11.2022 12:54
- Wyzwolenie Chersonia z rąk Rosjan to sukces Ukrainy pod każdym względem - militarnym, strategicznym, ale przede wszystkim moralnym - ocenił wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk. Podkreślił, że jest to też krok przybliżający do zakończenia wojny.