Redakcja Polska

Czesi chcą odłączenia rosyjskich budynków od prądu i wody. "Dajmy posmakować im ich własnej zupy"

29.11.2022 13:14
Czesi napisali petycję, by przerwać dostawy wody i prądu oraz wyłączyć ogrzewanie we wszystkich budynkach w Pradze należących do Rosji - donosi portal TVP.Info. To odpowiedź na masowe ataki rakietowe na Ukrainę, które pozbawiają mieszkańców tych dóbr. Współtwórcą zbiórki podpisów jest czeska inicjatywa "Broń dla Ukrainy".
Wśród internautów pojawiły się głosy, by do podobny apel utworzyć też i w Polsce. Na zdjęciu: budynek rosyjskiej ambasady w Warszawie
Wśród internautów pojawiły się głosy, by do podobny apel utworzyć też i w Polsce. Na zdjęciu: budynek rosyjskiej ambasady w Warszawie shutterstock.com/Irina Borsuchenko

"Od kilku tygodni ukraińskie miasta i wsie stoją w obliczu bezprecedensowych ataków rakietowych ze strony Rosji. Celem są głównie elektrownie, ciepłownie i wodociągi. Ta nowa faza wojny niesie ze sobą katastrofalne i codzienne skutki w życiu ludności cywilnej. Nie tylko mieszkania, szkoły i przedszkola, sklepy i fabryki, ale także szpitale są pozbawione energii i wody" – tłumaczą inicjatorzy petycji.

Zaapelowano do "państwowych i prywatnych dystrybutorów energii, aby dali rosyjskim dyplomatom w Pradze posmakować ich własnego lekarstwa". "Żądamy odłączenia całej własności Federacji Rosyjskiej od gazu, wody i prądu" – podkreślono.

"Dajmy rosyjskiej ambasadzie w Pradze posmakować ich własnej zupy" – napisał na Facebooku współautor petycji Martin Ondráček.

Jak dodał Czech, niech rosyjscy dyplomaci "marzną też po zmroku, tak jak np. ludzie w Kijowie".


TVP.Info/dad

Zobacz więcej na temat: Czechy Rosja wojna na Ukrainie

Konfiskata majątku za łamanie sankcji wobec Rosji. KE pracuje nad przepisami

29.11.2022 09:44
Komisja Europejska ma w najbliższych dniach przedstawić projekt przepisów dotyczący konfiskaty majątków osób, które naruszają unijne sankcje. Kraje członkowskie zdecydowały już, że łamanie restrykcji będzie dodane do listy unijnego wykazu przestępstw. To ma kluczowe znaczenie zwłaszcza teraz, kiedy Unia nakłada na Rosję restrykcje za agresję na Ukrainę.

Szef NATO: wysyłamy sygnał, że jesteśmy gotowi bronić każdego centymetra kwadratowego Sojuszu

29.11.2022 11:23
Kraje NATO zwiększają swoje zdolności bojowe, co wysyła jasny sygnał, że jesteśmy gotowi bronić każdego centymetra kwadratowego terytorium Sojuszu - powiedział sekretarz generalny Jens Stoltenberg we wtorek na konferencji zorganizowanej przez instytut Aspen i German Marshall Fund w Bukareszcie.

Europa importuje rekordowe ilości rosyjskiego LNG. Niepokojące doniesienia "FT"

29.11.2022 11:41
"Financial Times" informuje, że Europa importuje rekordowe ilości rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego. Zdaniem dziennika, świadczy to o tym, że region nie całkowicie uniezależnił się od rosyjskich zasobów energetycznych, mimo że przepływ przez rurociągi prawie ustał.

Piekło wojny na Ukrainie. W Brukseli wystawa zdjęć ukazujących cierpienia ukraińskich dzieci

29.11.2022 12:30
"Dzieci na wojnie" - tak zatytułowana jest wystawa zdjęć w Brukseli ukazująca cierpienia ukraińskich dzieci w wyniku rosyjskiej agresji. Jej inicjatorami są ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy, misja Ukrainy przy Unii Europejskiej i organizacje pozarządowe.