Redakcja Polska

Premier apeluje przed świętami o narodowe zjednoczenie w obliczu wojny na Ukrainie

21.12.2022 15:00
W Warszawie szef rządu wraz z minister rodziny i polityki społecznej Marleną Maląg uczestniczył w świątecznym spotkaniu z rodzinami.
Audio
  • Premier apeluje przed świętami o narodowe zjednoczenie w obliczu wojny na Ukrainie [posłuchaj]
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz Morawiecki Kancelaria Premiera/TT

Dla mnie sprawą fundamentalną jest bezpieczeństwo polskich rodzin, bezpieczeństwo granic, bezpieczeństwo wewnętrzne, bezpieczeństwo finansowe – powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. Musimy, jako całe społeczeństwo, myśleć o najważniejszych sprawach - zaznaczył.

W środę prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki i szefowa resortu rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg wzięli udział w świątecznym spotkaniu z rodzinami w Centralnym Domu Technologii w Warszawie.

Premier akcentował, że święta Bożego Narodzenia są najbardziej rodzinne. "Boże Narodzenie uczy wszystkich wzajemnego szacunku. Jest taki zwyczaj - chyba w większości polskich rodzin, że różne poglądy schodzą na dalszy plan, że rodziny potrafią się ze sobą zjednoczyć. I to jest bardzo piękne, bo tego właśnie potrzebujemy w trudnych czasach, w których przyszło nam funkcjonować" - powiedział Morawiecki.

"Dla mnie fundamentalną sprawą jest bezpieczeństwo polskich rodzin - bezpieczeństwo naszych granic, bezpieczeństwo wewnętrzne, bezpieczeństwo finansowe. Utrzymujemy i chcemy rozwijać całą gęstą sieć wsparcia społecznego po to, żeby rodziny czuły się bezpieczne" - podkreślił premier. 

Szef rządu dziękował polskim rodzinom, że w tym trudnym czasie otworzyły serca i domy dla uchodźców z Ukrainy. "Za to, że zachowaliśmy się, tak jak trzeba, cały świat nas podziwia" - dodał.

Premier życzył rodzinom, by najbliższy czas był czasem pokoju. "Wiemy, że za wschodnią granicą mamy okrutną wojnę, dlatego musimy zjednoczyć się. Musimy się zjednoczyć przy polskich stołach, ale także musimy się zjednoczyć jako naród. Musimy jako całe społeczeństwo myśleć o najważniejszych sprawach. One muszą być dużo istotniejsze od naszych codziennych sporów, codziennych kłótni" - podkreślił Morawiecki.

Z kolei minister Marlena Maląg mówiła, że czas świąt to okres, gdy "przygotowujemy nasze serca i nasze domy na przyjęcie dzieciątka Jezus", jest też czasem "podsumowania i refleksji, co udało nam się zrobić". 

"Rząd premiera Mateusza Morawieckiego w sposób bezprecedensowy wspiera polskie rodziny w tym trudnym czasie" – podkreślała, przypominając, że m.in. rodziny otrzymują dodatkowe wsparcie związane z wysoką inflacją.

"Wszystkie programy społeczne, które zostały wdrożone są w pełni realizowane i rozwijane" – przekonywała.

"Teraz ruszył nowy program "Maluch plus" z takim turbodoładowaniem, gdzie 5,5 mld zł na 100 tys. nowych miejsc (chodzi o dopłaty do miejsc opieki nad dziećmi)" – dodała.

PAP/IAR/ks

Rosjanie odpowiedzialni za porywanie ukraińskich dzieci zostaną objęci sankcjami

07.12.2022 14:04
Unijnymi sankcjami mają być objęci Rosjanie odpowiedzialni za porywanie ukraińskich dzieci - dowiedziała się brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Z jej ustaleń wynika, że te osoby zostały dopisane do czarnej listy z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi majątkami w Europie w ramach dziewiątego pakietu restrykcji.

Wojna w Ukrainie scementowała relacje Polaków z Ukraińcami. Wyniki sondażu są jednoznaczne

17.12.2022 16:24
Stosunek Polaków do Ukraińców był pozytywny przed wojną, ale po jej wybuchu wzrósł poziom akceptacji dla ich bliskiej obecności. Dodatkowo, z upływem czasu ten poziom utrzymuje się wysoko, a Polacy uznają swoich wschodnich sąsiadów za podobnych do siebie - wynika z badań, których wyniki publikuje kwartalnik "Nauka" Polskiej Akademii Nauk.

Wicepremier Mariusz Błaszczak uczcił pamięć poległych w operacjach wojskowych za granicą

21.12.2022 12:00
W Dniu Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa wicepremier, minister obrony narodowej podkreślił, że Polska dba o zachowanie pamięci żołnierzy poległych w obronie ojczyzny.