Redakcja Polska

„Znaczące zmiany” w składzie etnicznym i językowym Polski. Dane z najnowszego spisu powszechnego

21.04.2023 13:00
Nowe dane ze spisu ludności Polski z 2021 r. ujawniły znaczne zmiany w składzie etnicznym i językowym kraju. Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują na znaczny wzrost liczby mieszkających w Polsce obywateli Anglii, USA, Włoch i Irlandii.
Przyrost naturalny od 2013 roku pozostaje ujemny.
Przyrost naturalny od 2013 roku pozostaje ujemny.DarSzach/ Shutterstock

Osoby identyfikujące się jako Anglicy lub Irlandczycy odnotowały pięciokrotny wzrost liczby między 2011 a 2021 rokiem.

Liczba obywateli Anglii wzrosła z ponad 10 tysięcy do prawie 49 tysięcy, podczas gdy liczba Irlandczyków wzrosła z około dwóch tysięcy do 10 tys.

Powyższy trend można również zauważyć w języku, ponieważ język angielski, z ponad 704 tys. użytkownikami, wyprzedził śląski jako najczęściej używany język po polskim. W 2011 r. użytkowników języka angielskiego było prawie siedem razy mniej.

Śląsk odnotował spadek liczby osób mówiących w języku śląskim o prawie 100 tys., do prawie 458 tys., podczas gdy kaszubski, który był trzecim najczęściej używanym językiem, odnotował spadek o około 20 tys. osób i został wyprzedzony przez język niemiecki jako trzeci najczęściej używany w Polsce język.

Wzrosła również liczba osób mówiących po rosyjsku i ukraińsku, prawdopodobnie w wyniku imigracji z Ukrainy.

Inne języki, takie jak francuski, włoski, hiszpański, norweski i niderlandzki, odnotowały nieznaczny wzrost liczby użytkowników posługujących się nimi w domu.

Według ekspertów może to odzwierciedlać rosnącą w ostatnich latach migrację do Polski z krajów Europy Zachodniej i Południowej.

Badanie wykazało również, że wśród 38 milionów ludzi w Polsce 97,6 proc. zadeklarowało polskość jako tożsamość pierwszą lub drugą. Około 1,3 miliona osób zadeklarowało inną narodowość lub pochodzenie etniczne.

Nastąpił również znaczny spadek liczby osób identyfikujących się jako Ślązacy i Kaszubi, największe rdzenne mniejszości etniczne w Polsce, pomimo wysiłków mających na celu zachęcenie członków mniejszości etnicznych do zadeklarowania swojej tożsamości.

Prof. Małgorzata Myśliwiec, politolog z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach twierdzi, że na wyniki miała wpływ metodologia nowego spisu internetowego, która miała utrudniać ludziom identyfikowanie się z mniejszościami etnicznymi.

Z drugiej strony liczba Żydów wzrosła ponad dwukrotnie, ale nadal była niewielka w porównaniu z liczbą Żydów mieszkających w Polsce przed drugą wojną światową.

Niemcy pozostali trzecią co do wielkości grupą etniczną w kraju, podczas gdy liczba Ukraińców wzrosła do ponad 79 tysięcy, czyli o około 30 tys. więcej niż w 2011 roku, choć nie obejmuje to ukraińskich imigrantów wojnnych.

 

SL/ thefirstnews.com

Stworzono stronę z danymi ponad 56 tys. rosyjskich żołnierzy, którzy zginęli na Ukrainie

20.04.2023 12:39
MSW Ukrainy uruchomiło stronę internetową z danymi ponad 56 tys. rosyjskich żołnierzy, którzy zginęli w trakcie agresji na Ukrainę. Informacje pochodzą z publicznie dostępnych źródeł.

Coraz więcej studentek wybiera kierunki informatyczne. Opublikowano raport "Kobiety na politechnikach"

20.04.2023 15:40
Przez dekadę wzrosła liczba kobiet studiujących kierunki informatyczne - wynika z raportu "Kobiety na politechnikach" Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. Fundacja po raz 15. zbadała udział kobiet wśród studentów uczelni technicznych.

Polska umacnia swoją obecność w Szwajcarii i otwiera Konsulat Honorowy w Lugano

20.04.2023 17:22
21 kwietnia została zainaugurowana działalność Konsulatu Honorowego RP w Lugano. Jest to pierwsza w ponad 100-letniej historii stosunków polsko-szwajcarskich polska placówka konsularna we włoskojęzycznej części Szwajcarii.