Redakcja Polska

Polska umacnia swoją obecność w Szwajcarii i otwiera Konsulat Honorowy w Lugano

20.04.2023 17:22
21 kwietnia została zainaugurowana działalność Konsulatu Honorowego RP w Lugano. Jest to pierwsza w ponad 100-letniej historii stosunków polsko-szwajcarskich polska placówka konsularna we włoskojęzycznej części Szwajcarii.
Berno jest stolicą Szwajcarii oficjalnie tylko na arenie międzynarodowej
Berno jest stolicą Szwajcarii oficjalnie tylko na arenie międzynarodowejshutterstock/Keitma

Okręg konsularny nowej placówki będzie obejmował terytorium kantonu Ticino. Polskim Konsulem Honorowym w Lugano został pan Gian-Luca Lardi, posiadający wieloletnie bogate doświadczenie menedżerskie w Szwajcarii i za granicą. Jako prezes Szwajcarskiego Stowarzyszenia Budowniczych (SBV) pan Lardi kieruje jednym z trzech największych stowarzyszeń branżowych w Szwajcarii.

Kanton Ticino przeszedł w ostatnich 30-40 latach spektakularną transformację gospodarczą, dzięki której z regionu kojarzonego wcześniej głównie z folklorem i turystyką stał się regionem innowacyjnych gałęzi gospodarki opartych na wiedzy i nowoczesnych technologiach. Dobrą ilustracją sukcesu gospodarczego Ticino jest publikowany przez Komisję Europejską ranking innowacyjności „Regional Innovation Scoreboard”, w którym kanton ten zajmuje od kilku lat miejsce w pierwszej dziesiątce wśród 240 regionów Europy.

Rozwojowi dwustronnej współpracy sprzyjać będzie obecna i widoczna w Ticino świadomość wspólnego dziedzictwa historycznego. Postacią symbolicznie łączącą Polskę i Ticino jest Tadeusz Kościuszko, którego serce przez pewien czas przechowywane było w kaplicy rodowej Morosinich w miejscowości Vezia. W tym miasteczku znajduje się także jedyna w Szwajcarii ulica T. Kościuszki. Obecni pozostają w świadomości mieszkańców kantonu polscy żołnierze internowani w Szwajcarii w okresie II wojny światowej, którzy pozostawili po sobie nie tylko dziesiątki km dróg (tzw. Strada dei Polacchi – „dróg Polaków”), ale także tysiące hektarów wykarczowanych i dostosowanych do działalności gospodarczej nieużytków. Kanton był jednym z większych centrów internowania – przebywało tu ok. 2 tys. internowanych żołnierzy polskich. Ich potomkowie są dzisiaj obecni w życiu społecznym kantonu.

Polacy biorą aktywny udział w życiu społecznym, gospodarczym i kulturalnym Ticino. Robert Kowalski gra – dosłownie – pierwsze skrzypce w prestiżowej Orkiestrze Szwajcarii Włoskojęzycznej, która jest jedną z najważniejszych instytucji artystycznych kantonu. Głównym dyrygentem gościnnym Orkiestry jest inny Polak, Krzysztof Urbański.

„Wierzę głęboko, że konsulat w Lugano będzie miejscem, w którym powstawały będą ciekawe i inspirujące pomysły na rozwój dwustronnej współpracy” – mówi Ambasador RP w Szwajcarii Iwona Kozłowska. „W moich dotychczasowych kontaktach z Ticino zawsze spotykałam się z niezwykłą otwartością i życzliwością władz kantonalnych i partnerów na szczeblu komunalnym na współpracę z Polską. Ten życzliwy klimat jest wartością nie do przecenienia. Liczymy, że uruchomienie Konsulatu Honorowego RP w Lugano stanie się impulsem do dalszego rozwoju tych przyjaznych relacji.”


Źródło: Ambasada RP w Szwajcarii

 

W Paryżu konferencja nt. szacowania strat wojennych. Weźmie w niej udział Arkadiusz Mularczyk

19.04.2023 08:32
W czwartek wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk uda się z jednodniową wizytą do Francji. W Paryżu ma się spotkać z przedstawicielami francuskiego Zgromadzenia Narodowego oraz administracji prezydenta Emmanuela Macrona; weźmie też udział w konferencji dotyczącej szacowania strat wojennych.

Polsko-czeska płyta jazzowa zdobywa nagrody muzyczne

19.04.2023 15:05
Dwie prestiżowe nagrody w ciągu jednego tygodnia zdobył w Pradze wspólny projekt czeskich i polskich jazzmanów oparty o poezję Juliana Tuwima.

Minister Zbigniew Rau w Chorwacji. Rozmowy o wojnie na Ukrainie i współpracy gospodarczej

20.04.2023 16:15
Przygotowania do szczytu NATO, rosyjska agresja na Ukrainę i współpraca gospodarcza - to najważniejsze tematy poruszane podczas wizyty ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua w Chorwacji. Szef polskiej dyplomacji rozmawiał przed południem z Przewodniczącym Zgromadzenia Chorwackiego Gordanem Jandrokovićem. Spotka się też z premierem Andrejem Plenkovićem.