Redakcja Polska

Pod Irkuckiem usunięto pomnik polskich ofiar represji. Jest nota polskiej ambasady do MSZ Rosji

15.05.2023 14:30
Jak poinformował ambasador RP w Moskwie Krzysztof Krajewski, w poniedziałek polska placówka dyplomatyczna skierowała notę do MSZ Federacji Rosyjskiej w związku z usunięciem pomnika polskich ofiar represji w Piwowarisze pod Irkuckiem. Nota dotyczy również pomnika litewskich ofiar represji.
Przed symbolicznym nagrobkiem upamiętniającym polskie ofiary rosyjskich represji w miejscowości Piwowaricha pod Irkuckiem polski ambasador w Rosji jeszcze miesiąc temu składał kwiaty
Przed symbolicznym nagrobkiem upamiętniającym polskie ofiary rosyjskich represji w miejscowości Piwowaricha pod Irkuckiem polski ambasador w Rosji jeszcze miesiąc temu składał kwiatytwitter.com/PLinRussia

- Złożyliśmy dzisiaj do MSZ Federacji Rosyjskiej notę w związku z usunięciem symbolicznego nagrobka, który upamiętnia polskie ofiary represji politycznych w Rosji, jak i również znajdującego się obok krzyża, który upamiętniał ofiary litewskie - powiedział ambasador.

- Łączymy te dwa bardzo cenne i ważne miejsca, dlatego, że nie dzielimy ofiar według narodowości - podkreślił.

Zaznaczył, że polski pomnik został "ufundowany przez organizację polonijną w 2015 roku za zgodą władz lokalnych". - Usunięcie i przeniesienie (pomników) w nieznane miejsce budzi nasz sprzeciw - powiedział Krzysztof Krajewski. Jak poinformował, ambasada RP zwraca się w nocie o wyjaśnienie, gdzie znajduje się usunięty pomnik.


IAR/PAP/dad

Macron po spotkaniu z Zełenskim w Paryżu zapowiada kolejne wsparcie militarne dla Ukrainy

15.05.2023 12:06
Francja wyszkoli i wyposaży kilka ukraińskich batalionów w "dziesiątki" pojazdów opancerzonych i lekkich czołgów - ogłosili w nocy z niedzieli na poniedziałek prezydenci Francji i Ukrainy Emmanuel Macron i Wołodymyr Zełenski po trzygodzinnej kolacji w Pałacu Elizejskim.

"Nic o Ukrainie bez Ukrainy". Von der Leyen jednoznacznie o planie pokojowym Zełenskiego

15.05.2023 13:22
Nic o Ukrainie bez Ukrainy - podkreśliła w Brukseli przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Zapewniła o pełnym poparciu dla planu pokojowego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Wojna rozpętana przez Rosję na Ukrainie będzie jednym z głównych tematów szczytu G7 w tym tygodniu w Japonii - informuje brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

W Warszawie wmurowano kamień węgielny pod nową siedzibę Instytutu Pileckiego

15.05.2023 14:06
Z udziałem wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego, w centrum Warszawy zakopano kapsułę czasu i wmurowano kamień węgielny pod budynek Instytutu Pileckiego. Instytut działa od sześciu lat, ale do tej pory nie miał własnej siedziby.