Redakcja Polska

Premier Mateusz Morawiecki oddał hołd pamięci ofiarom Rzezi Wołyńskiej

07.07.2023 08:15
Szef rządu oddał hołd pamięci ofiarom Rzezi Wołyńskiej w nieistniejącej wsi Ostrówki, której mieszkańcy zostali wymordowani przez oddziały UPA oraz okoliczną ludność ukraińską.
Audio
  • Ukraina: M. Morawiecki oddał hołd pamięci ofiarom Rzezi Wołyńskiej [posłuchaj]
W tym roku będziemy obchodzić 80. rocznicę rzezi wołyńskiej
W tym roku będziemy obchodzić 80. rocznicę rzezi wołyńskiejIgor Smirnow/KPRP/Twitter/@PrezydentPL

Premier przyjechał tam o świcie. Wraz z jednym z potomków polskich mieszkańców tej wsi i badaczem Zbrodni Wołyńskiej Leonem Popkiem wkopał drewniany krzyż w miejscu dawnego krzyża przydrożnego i pomodlił się przed nim.

Mateusz Morawiecki zapalił następnie znicz przed figurą Matki Boskiej, znajdującej się obok miejsca, w którym kiedyś stał ostrowiecki kościół. 

Szef rządu odwiedził też cmentarz, gdzie pochowane są ofiary Rzezi Wołyńskiej. Złożył tam wieniec przed pomnikiem, wzniesionym ku ich pamięci.

Wieś Ostrówki została napadnięta przez Ukraińców 30 sierpnia 1943 roku. Kilkuset mieszkańców zostało zamordowanych, a następnie wieś została zniszczona. Równocześnie UPA i ludność ukraińska przeprowadziły rzeź w sąsiedniej Woli Ostrowieckiej.

IAR/ks

Ekspert: NATO trudno jest przyznać, że Polska i kraje bałtyckie wiedzą, jak radzić sobie z Rosją

06.07.2023 08:13
Sojusznicy NATO przyznali, że Polska i kraje bałtyckie miały przez cały ten czas rację co do rosyjskiego zagrożenia.

Szef kancelarii prezydenta Ukrainy po ataku na Lwów: trzeba karać państwa, które przekazują Rosji komponenty do produkcji rakiet

06.07.2023 11:00
Według Andrija Jermaka Władimir Putin obawia się możliwości udzielenia gwarancji bezpieczeństwa Ukrainie przez Zachód i przyłączenia Ukrainy do NATO.

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z premier Litwy i przewodniczącą litewskiego parlamentu

06.07.2023 14:30
Rozmowy dotyczyły, min. współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa, rozwoju infrastrukturalnego i sytuacji polskiego szkolnictwa na Litwie.