Redakcja Polska

Nauczanie języka polskiego w ukraińskich szkołach. Władze obwodu połtawskiego: krok na rzecz naszej integracji

31.08.2023 16:14
- Planujemy wprowadzić w szkołach w naszym regionie nauczanie języka polskiego jako języka obcego; będzie to kolejny krok na rzecz naszej integracji z Polską w wymiarze m.in. historycznym i kulturowym - oznajmił Ołeksandr Biłeńki, przewodniczący rady obwodu połtawskiego w centralnej części Ukrainy.
Władze obwodu połtawskiego: planujemy wprowadzić nauczanie języka polskiego w szkołach
Władze obwodu połtawskiego: planujemy wprowadzić nauczanie języka polskiego w szkołachFacebook/Oleksandr Bilenkyi

"Powinniśmy współpracować z międzynarodowymi partnerami na rzecz rozwoju i budowy (silnej) Ukrainy" - podkreślił samorządowiec w komunikacie opublikowanym w środę na Facebooku.

Ołeksandr Biłeńki zapowiedział, że władze obwodu zamierzają zorganizować 10-dniowy kurs dla nauczycieli języka polskiego, który odbędzie się w Krakowie.

Kursy, olimpiady i seminaria

W dalszej kolejności przewidziane są seminaria w szkołach z udziałem wolontariuszy posługujących się językami polskim i angielskim, a także konkursy i olimpiady przedmiotowe dla uczniów.

Oprócz dzieci pochodzących z obwodu połtawskiego, w roku szkolnym 2023/24 nauczanie w placówkach oświatowych w tym regionie rozpocznie też ponad 5 tys. uczniów, którzy wraz ze swoimi rodzicami uciekli z terenów ogarniętych wojną z Rosją, czyli wschodu i południa kraju - powiadomiła agencja Ukrinform.IAR/dad

Polska będzie miała więcej czołgów niż europejskie potęgi razem wzięte? Były urzędnik NATO: to możliwe

31.08.2023 10:24
Były wieloletni wysokiej rangi urzędnik Kwatery Głównej NATO Jamie Shea podkreślił, że wysiłki Polski, aby rozbudować konwencjonalną obronę lądową i powietrzną, są jak najbardziej uzasadnione. W jego ocenie już wkrótce nasz kraj może mieć więcej czołgów niż potęgi zachodniej Europy razem wzięte.

Import produktów rolnych z Ukrainy. Polska chce przedłużyć embargo

31.08.2023 12:20
Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia, że Polska i inne kraje przyfrontowe będą ubiegać się o przedłużenie do końca roku unijnego zakazu wwozu produktów rolnych z Ukrainy. Obecny zakaz obowiązuje do 15 września, a przez nasz kraj odbywa się jedynie tranzyt. 

MSZ informuje o likwidacji Agencji Konsularnej RP w Smoleńsku

31.08.2023 11:00
Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że dziś zostaje zlikwidowana Agencja Konsularna Rzeczypospolitej Polskiej w Smoleńsku. Resort dyplomacji podkreśla, że 14 lipca polski ambasador w Moskwie otrzymał od rządu Federacji Rosyjskiej notę o cofnięciu zgody na funkcjonowanie placówki.

Co z wagnerowcami, którzy pozostaną na Białorusi? Media: będą szkolić jednostki specjalne MSW

31.08.2023 15:09
Nieliczni najemnicy z rosyjskiej Grupy Wagnera, którzy pozostaną na Białorusi, będą mieli za zadanie szkolić jednostki specjalne białoruskiego MSW w celu przeciwdziałania ewentualnym buntom przeciwko dyktatorskiej władzy Alaksandra Łukaszenki - ujawnił w czwartek portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez ukraińską armię.